Aldatılmaktan korkuyorum diyen bir kadın ya da adam, muhtemelen daha önce en az bir kere aldatılmış ve sonrasındaki süreci zor atlatmış olması dolayısı ile aynı şeyleri yeniden yaşamak istemiyordur. Bu durumu bir travma gibi düşünebiliriz. Aldatılmak istemiyorum diyen bir kadın ya da adam ise muhtemelen içerisinde bulunduğu ortamda karşı cinse olan güvensizliği dolayısı ile bu düşünce içerisine girmiştir. TR Radyo olarak şunu söyleyebiliriz ki: gerek aldatılmaktan korkuyorum, gerekse de aldatılmak istemiyorum diyen insan hayatı önce kendisi, sonra da karşısındaki insana zehir edecek demektir. Her iki düşünceden de kurtulmak durumundasınız. Yoksa, en sevdiğiniz, sizi bir kere göz ucuyla bile bir başkasına bakarak aldatma riski bulunmayan insanı kaybedebilirsiniz.

Aldatılmaktan Korkuyorum

Bu durumun, daha önceden size yaşatılmış bir olumsuzluk dolayısı ile sizin üzerinizde travma yaratmış olmasından dolayı yaşanabileceğini biraz önce belirtmiştik. Bir örnekle taçlandırmak istersek: sizi daha önce bir kedi ya da köpek ısırmışsa, muhtemelen sonrasında tüm kedilerden ya da köpeklerden korkarsınız öyle değil mi? İşte aldatılmak da aynı şekilde. Bir insan sizi daha önce aldatmış ise muhtemelen sonrasında da aldatacağını düşünür ve korkarsınız. Çok da haklısınız aslında: Huylu huyundan vazgeçmez çünkü. Bu tür, aldatmaya meyilli insanların aklında, Her gün bal yiyen baldan usanır şeklinde bir düşünce vardır. Dolayısı ile o insandan uzak olmak, ilişkiyi bitirmek mantıklıdır. Aksi halde, tam da güveninizi zor da olsa tazelemişken, yeniden yitirebilirsiniz ki bu ikinci şoku kaldırmak sizin için daha zor olacaktır.

Ama diyelim ki biri sizi aldattı. Ondan ayrılarak doğru olanı yaptınız. Sonrasında da yeni bir ilişkiye başladınız. Acaba o da mı aldatır… der ve sürekli aldatılmaktan korkuyorum şeklinde bir ruh hali içerisine girerseniz, bu noktada yanlış yapmış olursunuz. Neden mi? Çünkü herkes aynı karakterde değildir. Herkes aldatmaz. Ama siz eğer sürekli diken üzerinde olur ve kendinizi olduğu gibi onu da tedirgin ederseniz, tabiri caizse wşwğin aklına karpuz kabuğu düşürmüş olursunuz ve aldatacağı yoksa da aldatır. Biri size bunu yapsa siz ne hissedersiniz? Kendine güveni mi yok? Bir başkası onu aldattı diye benim de aldatacağımı düşünüyor. Benim suçum ne? Böyle mutlu mu olunur? Sanki sevgili değil dedektif… İşte siz nasıl ki mutlu olamazsanız, birlikte olduğunuz insanı tedirgin ettiğinizde o da mutlu olamaz. Ve emin olun bu şekilde ilişki sürdürülemez.

Aldatılmış olabilirsiniz. Aldatılmaktan korkuyorum demek en doğal hakkınız. O halde yeni bir ilişkiye başlamadan önce bir müddet dinlenin. Hemen yeni bir ilişkiye başlamayın. Ne daha fazla yorulmuş; ne de bir başka insanı yormuş olursunuz böylece. Bu süreçte kendinizi ve sizi aldatan kişiyi düşünün. Neden aldatmış olabilir? Neden aldatılmış olabilirsiniz? Belki sizin bazı yanlışlarınız oldu; örneğin kendinize bakmadınız, onunla ilgilenmediniz, onu çok sıktınız, her şeyi sorun ettiniz… Belki de onun kişiliği aldatmaktan yanaydı. Ki öyle bir durumda siz kendinizden istediğiniz kadar ödün verin, o zaten sizi aldatacaktı, dolayısı ile kendinizi suçlamanıza gerek yok. Ama eğer hatayı kendinizde buluyorsanız, yeni ilişkiye başlamadan önce ve başlamanızın sonrasında aynı hataları yapmaktan kendinizi alıkoyabilirsiniz.

Zaten bu adımların sonrasında da aldatılmaktan korkuyorum demenize gerek kalmaz. Rahat bir şekilde yeni ilişkinize başlayabilirsiniz. Artık kendinize ya da sevgilinize hayatı ve yaşamış olduğunuz ilişkiyi zehir etmeden mutlu mesut devam edebilirsiniz. Peki ya aldatılmak istemiyorum diyorsanız nelere dikkat etmelisiniz?

Aldatılmak İstemiyorum

Herkesin birbirini aldatıyor olması ve bu durumların süreli olarak televizyonlara, internet sitelerine haber konusu olarak yansıması, sizin aldatılmak istemiyorum demenize neden olabilir. Hatta sadece bu nedenle hayatınıza yeni bir insanı dahil etmekten de kaçınabilirsiniz. Peki bu durumda neler yapmalısınız? Bu sorunu nasıl aşabilirsiniz?

■ Sadece aldatılmak istemiyorum dediğiniz için yeni bir ilişkiden kendinizi çekmeyin. Her şeyin öncesinde, siz daha önce aldatılmış da olsanız; ya da çok fazla aldatılan insanın olduğunu da bilseniz şunu aklınızdan çıkartmayın. Aldatan insan sorunlu insandır. Sorun aldatılan kişide değildir. Aldatan kişi sorunlarını aşamadığı için dikkatsiz davranmıştır. Dolayısı ile siz üzerinize düşeni yapın; sonrasında da kendinizi suçlamaktan ya da diken üzerinde yaşamaktan vazgeçin.

■ Aldatılmak istemiyorum diyorsanız, kendinize olan güveninizi tazelemeniz gerekiyor olabilir. Etrafınızda sizi seven pek çok insan var. TR Radyo olarak buna biz de dahiliz. Sevgiliniz de sizi sevmeseydi, sizinle birlikte olmazdı öyle değil mi? Sizi seven insanlarla bol bol zaman geçirin. TR Radyo dinleyin. Hobilerinizle ilgilenin… Aklınızdan aldatılma düşüncesini silip atın. Bu şekilde çok daha mutlu olacağınızı göreceksiniz. Kendinize güveniniz arttığında bunu sevgiliniz de fark edecek emin olun. Kendine güvenen insan kolay kolay aldatılmaz.

■ Size kendinizi iyi hissettirecek şeyler yaparak kendinizi aldatılma düşüncesinden uzaklaştırın. TR Radyo dinleyin, oyun oynayın, yürüyüş yapın, arkadaşlarınızla zaman geçirin, kitap okuyun, işinize sarılın… Kısacası size kendinizi iyi hissettirecek, sizi eğlendirecek şeylere odaklanıp, aldatılma düşüncesinden uzak durun.

■ Aldatılmak istemiyorum ya da aldatılmaktan korkuyorum dediğiniz için birilerini mutlu etmeye çalışmaktan vazgeçin. Önemli olan sizin kendinizi iyi hissetmeye odaklanmanız. Bir insanı mutlu etmek çok zordur. Ancak siz mutlu olursanız, sizin yanınızdakiler de mutlu olurlar. Mutlu bir sevgili de zaten aldatmaz. Bu durum size biraz bencilce gelebilir, ama işin aslı bu şekilde. Dolayısı ile siz önce kendinizi mutlu edin, iyi hissetmeye odaklanın. Mutluluk bulaşıcıdır.

■ Eğer hala aldatılmak istemiyorum ya da aldatılmaktan korkuyorum diyorsanız, biz ne kadar elimizden geleni yapmış olsak da size bir profesyonel yardım almanızı önerebiliriz. En azından bu şekilde kendinizi çok daha iyi hissetmiş olursunuz.