Aşık mıyım değil miyim bilmiyorum diyen TR Radyo‘nun, eteklerinde ziller çalan radyo dinleyicileri için, ilerleyen bölümlerde aşık olduğumu nasıl anlarım sorusunun yanıtlarını paylaşacağız. Aşık olduğumuzu sandığımız bazı zamanlar, hissettiğimiz duygu sadece hoşlantı olurken, bazen de alışkanlıktan kaynaklanıyor. Bu nedenle, aşık mıyım değil miyim bilmiyorum şeklinde bir ikileme düşmeniz gayet doğal. Hoşlanmak da alışkanlık haline getirmek de aslında kötü şeyler değil zaten. Ve aşkın ömrü en fazla üç yıl. Ama alışkanlıklardan vazgeçmek öyle kolay değil. O halde hemen, aşık olduğumu nasıl anlarım sorusunun yanıtlarını sizlerle paylaşalım ki zaten TR Radyo dinliyorsunuz. Bu arada radyo dinlerken, bir bilgi de edinmiş olursunuz, hiç de fena fikir değil sanki 🙂

Aşık Olduğumu Nasıl Anlarım?

■ Bir anda kendinizi, sevgilinizin gözlerinin içine bakarken mi buluyorsunuz? O da mı size aynı şekilde bakıyor? Yapılan bilimsel araştırmalara göre, uzun süreli kurulan göz temaslarının, yüksek bir duygusal çekimi ortaya koyduğu belirtiliyor.

■ Eğer uzun süreli planlar yapıyorsanız, yine aşık olduğunuzu söyleyebiliriz. Uzun vadeye yayılmış planlar sadece güven veren ve hep yanımızda olacağını bildiğimiz insanlarla yapılır. Sizin de böyle planlarınız varsa, Allah ayırmasın 🙂

■ Eski sevgilinizi unutmuş olmanız, artık onu düşünmemeniz de sizin sevgilinize aşık olduğunuzu göstermektedir. Bazı ilişkiler alışkanlık yapar. Bazı insanlar olmazsa olmazımız olur. Onları unutamayız. Ama hayatımıza birisi girer ve unutamayacağımızı düşündüğümüz adam ya da kadını unutursak, aşık olduğumuzdan emin olabiliriz.

■ Aşık mıyım değil miyim dediğiniz noktada, sevgilinizin mutluluğunun sizin için ne kadar önemli olduğunu bir düşünün. Eğer onun mutluluğu sizin için önemli ise ve sadece o mutlu olsun diye bir şeyler yapıyor, bazı fedakarlıklarda bulunuyorsanız, aşık olduğunuzu söyleyebiliriz.

■ Aşık olduğumu nasıl anlarım sorusunun bir diğer yanıtı da, onun için fedakarlıklar yapıyor olmaktır. Sevgiliniz hastayken, o gitmek istediğiniz filmi unutup evde kalarak sevgilinizle zaman geçirip, onunla ilgileniyorsanız, biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, onu mutlu etmek adına yaptığınız her şey gibi, bu da sizin aşık olduğunuzu gösterir. Ama yapacağınız fedakarlıklar, hem tek taraflı olmamalı; hem de abartılmamalı. Çünkü bir zaman sonra, kendi hayatınızdan vermiş olduğunuz ödünler sizi sıkıntıya sokar ve bir yerde boğulduğunuzu hissedebilirsiniz. Kendinizi de, aşık olduğunuz insan gibi ihmal etmeyin. Bunu hem kendi mutluluğunuz; hem de onun mutluluğu için yapın.

■ Aşık olduğumu nasıl anlarım sorusunun yanıtlarından bir diğeri de sık sık terliyor olmak. Aşık olan insanların kendilerini hasta gibi ve endişeli hissetmelerinin yanında terlemeleri durumu da söz konusu. TR Radyo’nun değerli radyo dinleyicisi, sende var mı bu belirtiler?

■ Aşık olan insanların ağrı eşiklerinin daha yüksek olduğunu da belirtelim. Bu ne demek? Aşık olmadan önce canınızı çok fazla acıtan şeyler, aşık olduktan sonra pek de umrunuzda olmayabilir. Ancak bu duruma farklı şeyler de neden olabilir; örneğin hava koşulları gibi, hormonlar gibi… Hemen aşık olduğunuzu düşünmeyin daha az acı hissedince yani 🙂