Aşkın sağlığa faydaları hakkında bugüne kadar hiç bilgi sahibi olmayı düşündünüz mü? TR Radyo‘nun radyo dinleyicileri olarak bizler genellikle aşkı şu şekilde tanımlıyoruz; en azından ben: Aşk, var olmasını istediğimiz; ama sonrasında nerden bu belayı başıma sardım diye hayıflandığımız, belki de yegane duygu 🙂 Varken yokluğu; yokken varlığı istenen… 🙂 Ama aşkın faydaları nelerdir sorusunun yanıtlarını sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız ve sizler aşkın faydalarını gördüğünüzde, belki ruh eşinizi bir kaç kat daha hızlı aramayı tercih edeceksiniz. Aşkın sağlığa faydaları da mı varmış demeyin; çünkü, evet, var 🙂

Aşkın Faydaları Nelerdir?

İnsan vücudunun salgıladığı bazı hormonlar bulunuyor ve bizler bu hormonlara aşk iksiri adını da veriyoruz: Adrenalin, Endorfin, Seratonin, Dopamin ve Oksitosin… Eğer beyniniz bu hormonları salgılıyorsa, siz aşıksınız; ya da çok kısa zaman içerisinde aşık olacaksınız demektir. Aşkın sağlığa faydaları ilk olarak kalp üzerinde başlıyor. Kalbiniz yalpalayarak atıyorsa, heyecanlıysa, göğsünüzde bir sıkıntı hissediyorsanız, anlamsız bir huzursuzluk ya da kalp çarpıntınız varsa.. müjdemizi isteriz. Siz aşıksınız. Çünkü bu saydıklarımız, aşkın en iyi bilinen belirtileri. Sıkıntı, huzursuzluk.. dedik diye hemen panik yapmayın. Evet, kalp biliyor, aşık olunca başına neler geleceğini, ne tür streslere kalacağını belki ama 🙂 aslında saymış olduğumuz belirtiler, kalbinize uzun vadede iyi geliyor. Kalp krizi riskiniz azalıyor ve kalbinizin sağlıklı çalışma süresi uzuyor. Peki ya aşkın faydaları arasında yer alan diğer unsurlar neler?

■ Aşkın sağlığa faydalarından ilki, yüksek tansiyonu düşürme etkisi. Bunun için sevgilinizle önce sıcacık bir kucaklaşma, sonrasında da sevgi dolu 10 dakikalık bir sohbet yeterli oluyor. Yani, tansiyon probleminiz varsa, hemen sevgilinize sarılabilirsiniz 🙂 Belki bu da sizin bahaneniz olur, kim bilir 🙂 Peki işin bilimsel yönüne baktığımızda, aşk neden tansiyonu düşürüyor? Çünkü sevgiliniz size Oksitosin hormonu salgılatıyor, ama bunu farkında olmadan yapıyor ve Oksitosin gevşeme hormonu olarak biliniyor. İlk zamanlar kalbinizde kelebekler uçuştuğu için, tansiyonun düşmesinde bunun da etkisi var tabi; stres seviyeniz azalıyor; ama sonrasında artacağı günler de olacak. Hazırlıklı olun 🙂 Sizin, “Sevgili yapalım mı yapmayalım mı Almina karar ver?” Dediğinizi duyar gibi oldum. Ama emin olun ben de aynı çelişkileri yaşıyorum. Konu sonunda çözmüş oluruz muhtemelen 🙂

■ Stres seviyesinin azalması, tıpkı tansiyon gibi, kolesterolü de düşürüyor. Mutlu çiftlerin beslenmelerine daha çok önem vermeleri ve bununla birlikte, birlikte spor yapmalarının da spora daha uzun süre devam etmelerini olanaklı hale getirmesi dolayısı ile de düşen kolesterol, aşkın sağlığa faydaları arasında ikinci sırada yer alıyor.

■ Aşkın faydalarından bir diğeri de ömrü uzatması. Mutlu bir çift beslenmesine dikkat eder, stres seviyesini azaltır, sağlıklı yaşar ve düzenli spor yaparken, yalnız yaşayan insanlarda depresyon, sigara, alkol… gibi zararlılar daha çok söz konusu. Kadınlarda 2 yıl, erkeklerde ise 6 – 7 yıl gibi bir ekstra ömür, mutlu birliktelik yaşamaları halinde, hayatlarına dahil oluyor.

■ Aşık olanların beyinlerinde Seratonin, Dopamin ve Endorfin seviyesi artıyor. Bu hormonlar ise kişilere mutluluk veriyor. Bu hormonların tamamının antidepresan etkisi olduğunu belirtelim. Antidepresanlar gibi yan etkilere de sahip değiller. Bu sayede kalp damarları da depresyonun olumsuz etkilerinden korunmuş oluyor.

■ Aşkın sağlığa faydalarından bir diğeri de daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi kalp krizi riskini azaltması. Aşk, stresin panzehiri olarak biliniyor. Buna ek olarak da kişide uyku kalitesi artıyor. Dolayısı ile Kortizon, şeker ve kolesterol seviyesinin vücutta azalma göstermesi, kalp krizi riskinin de azalmasını sağlıyor.

■ Aşkın faydaları nelerdir sorusunun yanıtlarından bir diğeri de bağışıklık sisteminin güçlenmesi. Ve böylece damarlardaki iltihap oranının azaldığını da belirtmeliyiz.

TR Radyo’nun değerli radyo dinleyicileri! Şimdi neye karar verdik? Aşık olacak mıyız? Aslında mantıklı. Sonunda stres yaşatmayacak, doğru bir insanla tabi ki. O halde size mutluluklar.