Ayrılık Acısı Nasıl Geçer?

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın

Ayrılık acısı nasıl geçer? Pek çok kişi tarafından merak edilen önemli bir sorudur. Çünkü hiç bir ilişki düz biz yol üzerinde yürümez. İnişli çıkışlı dönemleri ise bazı çiftler atlatabilir iken, bazı çiftler bu durumlarla başa çıkamaz ve gündeme ayrılık gelir. Tam da bu noktada ayrılık acısı nasıl atlatılır sorusu gündeme gelir. Merak edilen bir diğer soru da ayrılık acısı ne kadar sürer şeklindeki sorudur. Bu noktada şunu unutmayın: Ayrılık acısı ne kadar sürer sorusunun yanıtları kişiden kişiye değişir. Kimileri aylarca ayrılığın yasını üzerinden atamazken, kimileri için bu süreç çok kolay atlatılır. Biz özellikle ayrılık acısı nasıl geçer diye merak edenlere yardımcı olacağız.

Ayrılık Acısı Ne Kadar Sürer?

Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi ayrılık acısı nasıl geçer sorusu, tıpkı ayrılık acısı ne kadar sürer sorusu gibi, herkes tarafından sorulan bir soru değildir. Çünkü ilişkiler bittiğinde,taraflar yanlarına sadece duygularını ve ilişkilerinden kalan hatıralarını da alıp giderler. Şunu demeye çalışıyoruz: İnsanlar, neler yaşadıklarını sadece kendileri bilirler. Çok sevdiğiniz bir insandan ayrılabilir ve hiç bir şekilde ayrılık acısı çekmeyebilirsiniz. Burada insanların hiç mi sevmediğinize yönelik soruları karşınıza çıkabilir. Elbette sevmişsinizdir. Ama yaşadığınız olumsuzluklar sevginizin önüne geçmiştir ve ayrıldığınıza; dolayısı ile de kurtulduğunuza mutlu olacak hale gelirsiniz. Böyle bir durumda da ayrılık acısı çekmeniz elbette ki beklenemez.

Ayrılık acısı ne kadar sürer sorusuna yanıt bulmaya çalışırken, beyinde salgılanan hormonların seviyelerinin de göz önünde bulundurulması gerekir. Şöyle ki: Beynin düzenli olarak salgılamakta olduğu Dopamin, Oksitosin ve Serotonin hormonları ilişki sırasında yüksek seviyelerde salgılanırken, sonrasında azalabilir. Bu durum ise kişide depresif ruh hali, endişe ve yalnızlık hissi gibi duyguları gündeme getirebilir. Hal böyle olunca da durum ayrılık acısı olarak nitelendirilir. Fakat ne kadar süreceği, söz konusu hormonların salgılanma düzeylerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Bazı kişiler, bu hormonların salgılanma düzeylerini arttırmak adına yanlış davranışlarda bulunabilir;örneğin ayrıldıkları kişiye geri dönme çabası, yanlış olabileceğini düşünmeden yeni kişilerle birlikte olma çabası, ayrılmış oldukları kişi ile çekilmiş resimlere bakma, onun sosyal medya hesaplarını takip etme… gibi davranışlar, kısa süreliğine hormon seviyelerini arttırabilse de sonrasında ayrılık acısının daha uzun süre hissedilmesine neden olabilmektedir. İşte bu nedenlerden dolayı, ayrılık acısı nasıl atlatılır sorusunun yanıtları ile sizi bu süreçten daha kolay kurtarmayı hedefliyoruz.

Ayrılık Acısı Nasıl Atlatılır?

Ayrılık acısı nasıl geçer ya da ayrılık acısı nasıl atlatılır dediğiniz noktada,bu süreçte üzgün ya da kızgın olabilirsiniz ve bu durum gayet doğaldır. Ancak problem yaratacak olan şey şudur: Bu duyguları abartmak ve bundan dolayı da hem kendinize; hem de etrafınızdaki insanlara zarar vermek… Olan olmuş; biten bitmiş ise eğer, keşkeler ve ihtimallerle zaman kaybetmenizin bir anlamı yok demektir. Bu nedenle yaşadığınız durumdan dolayı ne kendinizi ne de kimseyi suçlamamalısınız. Yaşadığınız olumsuz durumdan ders almak, yapabileceğiniz en sağlıklı davranış biçimidir.

Kendinizi, dışarıda dolaşırken gördüğünüz çiftler sebebiyle kötü hissedebilirsiniz ve bu durum size eski anılarınızı canlandırabilir. Bu gibi durumlarda,özlediğiniz şeyin ayrıldığınız kişi mi yoksa yaşadığınız şeyler mi olduğunu düşünün. Kendinizi yalnız hissettiğiniz zamanlarda ise aileniz ya da arkadaşlarınızla zaman geçirme yolunu seçin. Dışarıda dolaşın. Yeni bir şeyler öğrenmek adına kurslara gidin ya da yeni hobiler edinin. Ama bunların hiç birini duygularınızı bastırmak için yapmayın. Duygularınızı bastırmanız demek, bir zaman sonra duygu patlaması anlamına gelebilmektedir; sakın unutmayın.

Ayrılık acısı nasıl atlatılır dediğiniz süreçte kesinlikle ayrıldığınız kişinin yerine bir başkasını koymayı denemeyin. Ayrılık acısını yaşamak ve durumu kabullenmek için ilk önce kendinize yeterli zamanı tanıyın. Yaşadığınız durumdan ders çıkartın. Hatalarınızın neler olduğunu gözden geçirin ki aynı şeyleri bir kere daha tekrarlamayın. Hayatınıza birini sokma çabası içerisine ise kesinlikle girmeyin. Bu durum zaman içerisinde kendiliğinden, siz isteseniz de istemeseniz de, gerçekleşeceği varsa gerçekleşir. Ama ne demişler: Zorla güzellik olmaz. Dolayısı ile ne kendinizi yeniden üzün,ne de bir başkasının,sizin yaşadığınız olumsuzluktan etkilenmesine sebep olun.

Ayrılık acısı nasıl atlatılır ve ayrılık acısı nasıl geçer sorusunun yanıtlarından bir diğeri de yaşadığınız sorunları paylaşmak… Çevrenizdeki insanlar muhtemelen sizi üzmemek adına bu konuları size sormak istemeyeceklerdir. Ama gerçekten güvendiğiniz kişilerin size soru sormasını beklemek durumunda değilsiniz; siz anlatın. Anlattıkça rahatlar ve kendinizle birlikte ayrılma isteğinizden emin olursunuz. Sadece bununla da kalmaz; aynı şeyleri bir daha yaşar,bir daha sinirlenir, kızar ve daha kolay atlatırsınız.

Peki ya etrafınızda öyle biri yoksa? O zaman da yazın. Yazdığınızda da tıpkı anlattığınız zamanki duygularınızı hisseder ve ayrılık acısı ile başa çıkabilirsiniz çünkü. Fakat yine de başa çıkamıyorsanız, uzman bir isimden yardım almaktan çekinmeyin. Böylece hayata yeniden atılmanız daha kolay olacaktır.

Radyo dinlemek de ayrılık acısı nasıl atlatılır sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detaydır. Radyoda yayın yapan DJ’lerle farkında olmadan arkadaş dahi olabilirsiniz. Bu noktada TR Radyo size her anlamda yeter.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*