Bebek Olunca Eşler Arası İletişim Sorunları Yaşamamak İçin

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın
  • 3
    Shares

Bebek olunca eşler arası iletişim sorunları ortaya çıkabilir. Çok mutlu evliliklerde, dünyaya gelen ve aslında varlığı ile anne ve babasını mutlu etmesi gereken bebek, anne ya da babasının, bebek olunca eşim değişti demesine sebep olabilir. Ve bunu farkında olmadan; hiç de istemeden yapar. Çünkü TR Radyo‘nun tüm kesintisiz canlı radyo dinleyicileri olarak hepimiz biliyoruz ki: bebekler mutlu bir yuvada büyümek isterler. Bebek olunca eşler arası iletişim sorunları, ilerleyen yaşta birey olacak olan bebeğin hayatında çok olumsuz etkilere neden olabilir. Ama özellikle ilk bebeği dünyaya gelen anne – babaların sudan çıkmış balığa dönmeleri de gayet normaldir. Artan sorumluluklara ek olarak kurulması gereken dengelerde de problemler çıkar. Lohusalık psikolojisi ve bunu bilmeyen yeni baba için tehlike çanları çalabilir. TR Radyo olarak, bebek olunca eşin değişti dememek ve dedirtmemek için, bebek olunca eşler arası iletişim sorunlarını ortadan kaldırmak için neler yapılıp, nelere dikkat edileceğini kesintisiz canlı radyo dinleyicilerimizle paylaşacağız.

Bebek Olunca Eşler Arası İletişim Sorunları Yaşamamak İçin

■ Mükemmeliyetçilikten Uzak Durun: Bebek olunca eşim değişti dediğiniz insan mı gerçekten değişti; yoksa siz mükemmeli mi arıyorsunuz? Unutmayn, evinize yeni, yaşaması tamamen size bağlı bir minik geldi. Dolayısı ile sorumluluklarınız arttı. Eşinizle başbaşa kalacak, birlikte olacak zaman bulamayacak; bulsanız bile yorgun olmanız dolayısı ile verimli olamayabileceksiniz. Eviniz dağılacak, geleniniz gideniniz artacak, masraflar çoğalacak… Tüm bunların yanında evliliğinizde değişimlerin olmaması şaşırılacak bir durum olur. Siz yeter ki mükemmeli aramayın. Her şey yoluna girecek ve siz bu düzene alışıp, eşinizle yeni bir düzen kuracaksınız. Sadece sabırlı olun.

■ Dengeyi Kurun: TR Radyo’nun erkek kesintisiz canlı radyo dinleyicileri, bebek olunca eşim değişti dediğiniz noktada bir durun. Eşiniz şu anda, önce anne mi yoksa eş mi olduğunu düşünüyor. Bu durum zamanla düzelecek emin olun. Sizin çocuğunuza bakıyor unutmayın. Onun için en iyisini istiyor. Eşiniz dünyaya, kelimenin tam anlamı ile kendisine, bebekliğinde muhtaç bir minik getirdi. Ve onu tek başına yapmadı değil mi? Dolayısı ile başta eli ayağına dolaşacak; hatta ne yapması gerektiğini şaşıracak. Bu noktada ona biraz destek olun. Müsait zamanlarınızda bebekle siz de ilgilenin ki eşiniz de bebeğin tüm sorumluluğunun kendisinde olduğu hissine kapılmasın. Bu şekilde anne ve eş olarak dengeyi daha kolay kuracaktır.

■ İletişimi Koparmayın: Bebek olunca eşler arası iletişim sorunları yaşanabilir. Ancak tüm sorunlarınızı, ne kadar meşgul olursanız olun, eşinizle konuşacağınız zamanı mutlaka bulmalısınız. Aksi halde konuşmadığınız sorunlar büyür ve içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Siz mutlu bir çifttiniz ve bebek sahibi olarak mutluluğunuzu taçlandırmak istediniz. Şimdi de biliyorsunuz ki, iyi bir ilişkinin temelini sağlıklı bir iletişim oluşturmaktadır. Dolayısı ile iletişiminizi kesinlikle kopartmayın ve konuşabildiğiniz kadar konuşun; başbaşa kalamasanız, birlikte olamasanız da…

■ Dışarda Zaman Geçirin: Sürekli eve kapanıp bebek bakmak da bebek olunca eşler arası iletişim sorunlarını tetikler. Dolayısı ile bazen bebeğinizle, bazen de bebeğiniz olmadan eşinizle dışarı çıkmalısınız. Sürekli evde kalmanız, sizin öfkelenmenize ve sonrasında da sorunu eşinize yansıtmanıza neden olacaktır. Suçu yokken onu suçladığınız zamanlar, sonrasında sizin psikolojinizin bozulmasına da neden olur. O halde anneniz ya da kayınvalideniz, veya yakın arkadaşlarınızdan zaman zaman bebeğinize bakmalarını rica edin ve siz sosyal hayattan kopmayın.

■ Değişimleri Kabullenin: Bebek olunca eşim değişti; ama ben değişmedim mi diyorsunuz? Peki bundan emin misiniz? Ya siz de değiştiniz; ama size her davranışınız normal geliyor, ya da tüm sorumluluğu eşinize bıraktığınız için yoruluyor ve bu durum size değişim olarak yansıyor. Her şeyin öncesinde siz değişimleri hızlı bir şekilde kabullenin. Düzeltmek için elinizden gelen çabayı gösterin. Sonrasında da sabırlı olun ve eşinize destek olun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*