Birini tanımaya çalışmak, onunla geleceğe yönelik hayaller kurmak, birlikte bir hayatı paylaşabileceğini düşünmek… Bunlar çok heyecanlı, romantik ama aynı zamanda da oldukça stresli durumlar arasında yer alırlar. Hem çok mutlusunuzdur; hem de ne yapıp ne yapmamanız gerektiği konusunda kararsız… Belki söyleyebileceğiniz tek birkelime her şeyin mahvolmasına neden olacaktır. Belki de tek bir hareketiniz onu ömür boyu size bağlayacaktır… Bilemezsiniz. Ama birini tanımaya çalışmak sırasında yapmanız ve yapmamanız gereken şeyler konusunda sizlere ilerleyen bölümlerde küçük tüyolar vereceğiz. Bunları uygulamanız halinde çok daha iyi bir birlikteliğin ilk adımlarını atabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda, sevgilim benim için doğru kişi mi demek istemiyorsanız, bu bilgiyi baştan edinmenin yolları burada:

Birini Tanımaya Çalışırken Bunlara Dikkat Edin!

■ Birini tanımaya çalışmak sırasında ona muhtaç olduğunuz izlenimini ona kesinlikle vermeyin. Birlikte çok fazla zaman geçirmek istemeniz gayet doğal. Hatta o da size, sizinle çok zaman geçirmek istediği izlenimini vermeye çalışıyor olabilir. Ancak bu durum bir zaman sonra öyle bir hal alır ki, sizsiz bir şey yapamayacağından korkmaya başlar. Oysa ki onun sizden önce de bir hayatı vardı ve o hayatı tek başına yaşıyordu. Rutin aktiviteleri, görüştüğü arkadaşları vardı. Siz ona bunları tek başına yapması konusunda engel olmaya çalışırsanız, onu kendinize bağlamaktan ziyade, onu kendinizden uzaklaştırmaya yönelik davranmış olursunuz. Dolayısı ile sizsiz yapmayı istediği şeyler konusunda onu ne kıskanın ne de kısıtlayın. İşler yolunda giderse zaten zaman içerisinde birlikte sosyalleşirsiniz.

■ Birini tanımaya çalışmak aşamasında onunla geleceğe yönelik planlar yapmaktan kaçının. Tanıdığınızı düşünüp sevgililiğe geçiş yaptığınız zamanlarda bile evlilik hayalleri kurup birlikte yaşama planları yapmayın. Bu dönemler birlikte çok coşkulu zamanlar geçirdiğiniz mutlu ve heyecanlı günlerdir. Ancak en basitinden, pek çok insanın evlilik korkusu vardır. Neden evlilik düşüncesi ile o coşkuyu bitiresiniz ki? Mutlu çiftler,evlendikleri anda bir yaşam telaşına kapılır ve sonrasında coşkularını kaybederler. Dolayısı ile ilk bir kaç hafta ya da ilk bir kaç ay çok erkendir. Gelecek planlarınızı daha sonraya saklayın.

■ Birini tanımaya çalışmak sırasında, onu kesinlikle eski sevgiliniz ya da eşinizle karşılaştırma hatasını yapmayın. Bunun iyi yada kötü şeklinde değerlendirilmesi bile yanlıştır. Eski sevgilinizin ondan daha iyi olduğunu anlatıyorsanız, zaten sevgili adayınız sizin eski sevgilinizi hala aklınızdan atamadığınızı düşünür ve hayatınızda kalmaya devam etmez. Eski sevgilinizden daha iyi olduğunu anlatıyorsanız daona beklentilerinizin yüksek olduğu mesajını veriyorsunuz demektir ve bu da onun üzerinde bir baskı hissetmesi anlamına gelir. Dolayısı ile bu hataları yapmaktan kaçının.

Birini Tanımaya Çalışırken Bunları Yapmayın

■ Birini tanımaya çalışırken yapmamanız gerekenlerden bir diğeri de onu sorulara boğmak… Siz onu her ne kadar sevgili adayınız olarak görüyor olsanız da o bunu böyle düşünmeyebilir. Yemeğe çıktığınız zamanlarda ona insan kaynakları yöneticisinin birini işe alıp alamayacağına dair yaptığı ön görüşmelerdeki gibi sorular sormayın. Her konuda uyumlu olamazsınız. Sizin istemediğiniz şeyler yapıyor olabilir, spor yapmıyor olabilir, dışarı çok çıkıyor ya da karşı cinsten çok arkadaşı var olabilir… Zaten henüz sevgili değilsiniz ve birbirinizi tanıma aşamasında bunlar size uymuyorsa sevgili olmazsınız. Kısacası bir insanı olduğu gibi kabul etmeye çalışın. Sevgiliniz olmasını istediğiniz için sizin istediğiniz gibi olmasını sağlamaya çalışmayın. Yoksa baştan kaybedersiniz.

■ Birini tanımaya çalışırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de ayırt edici özelliklerin görmezden gelinmesi ya da değişebileceğinin düşünülmesidir. Çok kavgacı bir insan olabilir. Başını belaya sokacak davranışları sık sergiliyor olabilir. Farklı dini ya da siyasi inançlarınız vardır… Ama fiziksel görünüm olarak tam istediğiniz gibidir ve siz onun istemediğiniz davranışlarının değişebileceğini var sayıyorsunuzdur… Ancak bu işler var sayılarak olacak şeyler değildir ve ilişkiniz uzun sürmez. Hem sizi hem de onu strese sokacak durumlarla karşılaşabilirsiniz. Aslında Allahın şanslı kulu olarak görmeli ve bu ilişkiye hiç başlamamalısınız. Bu farkların daha en baştan görülmesi kadar şanslı sayılabilecek bir durum daha neredeyse yoktur.

■ Birini tanımaya çalışmak demek, bu durumdan diğer insanların henüz haberi yok demektir. Hatta ortada daha bir durum dahi yoktur. Dolayısı ile ona sadece ikinizin bileceği jestler yapabilir, çiçek alabilir, yemek hazırlayabilirsiniz. Ancak evine ya da iş yerine gitmek, onu mutlu değil rencide eder ve diğer insanların yanında utanmasına neden olur. Dolayısı ile ne yaşıyorsanız bu aşamada sadece kendi içinizde yaşamalısınız.

Birini Tanımaya Çalışmak Hatalar Yapmakla Aynı Şeydir

■ Birini tanımaya çalışmak, bir ilişkinin geleceği açısından gerçekten çok önemlidir. Tam da bu noktada her şeye dikkat etmeniz gerekir. Sizden daha ilişkinizin başında borç istemeye başlıyorsa, bu hem sizi cepte gördüğü mesajını verir. Hem de maddi durumu iyi değil demektir. İki gönül bir olursa samanlık seyran olur düşüncesinin ise eskilerde kaldığını ve şu an pek çok evliliğin dahi maddi problemler yüzünden bittiğini unutmayın ve bu insandan uzak durun.

■ Birini tanımaya çalışırken yapmamanız gereken hatalardan bir diğeri de ona seni seviyorum demektir. Bu sihirli cümle hemen kurulmaz; kurulamaz. Kuruluyorsa herkese kolayca söylenebiliyor demektir. Bu izlenimi vermek ister misiniz? Ayrıca onun da size karşılık verebilmesi gerekir. Aksi halde kendini karşınızda mahcup hissedecektir. Dolayısı ile bu süreci, seni seviyorum demeden geçirmenin bir yolunu bulmalısınız.

■ Onu tüm ailenizle kısa zamanda, hele bu süreçte kesinlikle tanıştırmayın. Aşkın gözü kördür. Onun sizden farklı olduğunu siz görmeden önce ailenizin görmesini muhtemelen istemezsiniz. Dolayısı ile daha bir kaç haftadır tanıdığınız birini bir akraba düğününe, annenizin doğum gününe çağırmamalısınız. Ama kardeşiniz ya da kuzeninizle bir kahve içmesi herhangi bir problem teşkil etmeyecektir.

■ Birini tanımaya çalışmak isterken ona kendinizi olduğunuzdan farklı biri olarak da göstermemelisiniz. Bu zaman içerisinde herkesten öncesizi zorlar. Onun ise sizi yanlış tanımasına neden olur.Dolayısı ile bu ilişki zaten uzun sürmeyecektir. Dolayısı ile sadece kendiniz olmayı tercih edin. Mutlu çift nasıl olunur sorusunun yanıtlarına ancak bu hususlara dikkat ederek ulaşabilirsiniz.