Duygusal Aldatma Nedir?

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın

Duygusal aldatma, insanların aldatma duygusunu bastıramadıklarında, bu durumu duygusal olarak gerçekleştirmeleri hali olarak tanımlanabilir. Peki duygusal aldatma nasıl olur? Duygusal aldatma neden olur? İlerleyen bölümlerde bu soruların yanıtları ile birlikte, duygusal aldatma nedir sorusunun yanıtını da daha iyi algılamış olacaksınız.

Duygusal Aldatma Nasıl Olur?

■ Duygusal aldatmaya maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, birlikte olduğunuz insanın size anlatmadığı sorunlarını ve mutluluklarını bir başka karşı cins ile paylaştığından şüphelenebilirsiniz. Her insanın konuşmaya ve paylaşmaya ihtiyacı vardır. İstenir ki paylaşımlar en çok birlikte olunan kişi ile yapılsın. Ancak zaman zaman taraflar arasında bir duvar örülür ve herhangi bir şey anlatılmaz. İşte bu noktada bir başkası devreye girer ve partnerinizle o kişi arasında bir bağ oluşmuş olur. Duygusal aldatmanın ilk adımları da böylece atılmış olur.

■ İnsanın sevgilisi ya da eşi, onun hayat arkadaşıdır. Her şeyi birlikte paylaşmalıdırlar. Ve tam bu noktada eğer birlikte olduğunuz insan sizin en yakınınız değilse, aranızda bir mesafe var ve sizi özel hayatına yeteri kadar dahil etmiyorsa, mutlaka bazı şeylerin eksikliğini hissediyor demektir. Ve bu durum, biraz önce belirtmiş olduğumuz paylaşım gereksinimini ortaya çıkardığı için üçüncü bir şahıs ilişkinize dahil olabilir. Böyle bir durumun söz konusu olması demek, onun psikolojik olarak dengesiz davranışlarına da sebep olabilmektedir. Anlamanız zor olmaz.

■ Duygusal aldatma nasıl olur sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, birlikte olduğunuz insanın size yakınlaşma sorunu yaşamasıdır. Bunu anlamakta hiç bir zorluk yaşamazsınız. Çünkü size yakınlaşması için çaba sarf eden sadece sizsinizdir. İsteksiz olduğunu fark edersiniz. Bununla da kalmayıp, belki de yakınlaşamazsınız. Bu durum tamamen aranızdaki kopukluklardan, bir başkasının sizden daha yakın davranmasından kaynaklanmaktadır.

Bazı insanlar fiziksel aldatmanın daha tehlikeli ve affedilmez olduğunu düşünseler de, aslında önemli olan duygusal aldatmalardır ve unutulmazlar. Genel olarak bakıldığında ise hiç bir aldatma kabul edilebilir değildir. Ancak aldatıldığınızı düşünüyorsanız, kendinize de alıcı gözüyle bakmalı ve nerede yanlış yaptığınızı bulmaya çalışmalısınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*