Eşimle nasıl mutlu olabilirim? Aslında bu sorunun yanıtlarını yeni evli çiftler çok iyi bildiklerini düşünürler. Birbirine kör kütük aşık olan ve evlenmeyi düşünenler de öyle… Hatta onlar,mutlu evliliğin sırlarının sadece birlikte aynı evi paylaşmaktan geçtiğini bile düşünebilirler. Fakat işin iç yüzü öyle değildir. Aşkın ömrü 6 ay ile 3 yıl arasında sınırlıdır. Sonrasında sevgi varsa ilişkinize devam edersiniz. Alışkanlıklarınız da sizi bir akıntının içerisinde sürükler.Yani su akar; yolunu bulur ve sizin mutlu evliliğin sırlarını araştırmanıza çok gerek kalmaz. Ancak eşimle nasıl mutlu olabilirim diyorsanız muhtemelen sizde bazı eksikler var demektir. Örneğin aşkınız bitmiş olabilir. Aranızda sevgi eksikliği vardır.Birbirinize hala alışamamışsınızdır. Evliliğiniz monotonlaşmıştır… Ve işin en kötü yanı da tüm bunların, bir evlilik için ciddi anlamda tehlike arz etmesidir. İlerleyen bölümlerde bu sorununuzu çözmeye ve sizlerle mutlu evliliğin sırlarını paylaşmaya çalışacağız.

Eşimle Nasıl Mutlu Olurum?

■ Eşimle nasıl mutlu olabilirim sorusunun yanıtlarından ilki için enerjinizi mutlaka yüksek tutmanız gerekmektedir. Psikanalistlere göre sevginin tanımı evliliklerde aktif ve üretici enerji gücü ile yapılmaktadır. Dolayısı ile birlikteyken enerjinizi olabildiğince güçlü tutmanızda fayda var.
Eşimle Nasıl Mutlu Olabilirim

■ Eşimle nasıl mutlu olurum sorusunun yanıtlarından bir diğeri de biraz önce sözünü etmiş olduğumuz gibi, aşkınızın ömrü bitse dahi sevginizi canlı tutmaktır. Günümüzde evliliğin başlarında gerçekleşen boşanmaların, aşkın ömrü doldurmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Fakat yaşlandığında dahi hala el ele ve göz göze olan çiftlerin birlikteliği devam ediyorsa bunun sebebi de canlı kalan sevgileridir. Peki bunu nasıl sağlayabilirsiniz? Aşk aslında üç faktörün bir araya gelmesinden oluşmaktadır: Tutku başı çeker. Bağlılık ve yakınlık ise onu takip eder. Genellikle aşkta biten tutkudur. Hani aşkın gözü kördür derler ya, aşk bitince göz de açılır ve gerçekleri görmeye başlar. Dolayısı ile bağlılık ya da yakınlık yoksa o evlilik bitmeye mahkumdur. Mutlu evliliğin sırlarını arıyorsanız,bu unsurları hayatınızdan asla eksik etmemelisiniz. Aşk biter; sevgi kalır…

■ Mutlu evliliğin sırlarından bir diğeri de ben değil biz olmaktır. Evliliği öldüren iki önemli davranış biçimi vardır. Bunlardan biri agresiflik,diğeri ise depresif ruh halidir. Her ikisi de sadece kendinizi düşündüğünüz, kendinize yönelik hareket ettiğiniz bencil davranışlardır. Bir insanla aynı evin içerisine girdiğinizde, kendinizi geri plana atsanız dahi eşinizle ortak vermeniz gereken kararlarda sadece kendi egolarınızı kullanmamalısınız. İşte bu nedenle biz olamadığınız müddetçe eşinizle mutlu olamazsınız.

■ Eşimle nasıl mutlu olurum sorusunun yanıtlarından bir başkası da hayal kırıklıklarını önlemektir. Burada ne anlatmak istiyor olabiliriz? Muhtemelen evlilik,eşiniz ve sizin ortak hayaliydi.Evlendiniz ve hayalinizi gerçekleştirdiniz. Peki ya sonra? Ortak amaçlarınız biter ve her ikiniz de kendi hayatlarınızı yaşarsanız, evliliğiniz kırılma noktasına gelir. İşte bu an hayal kırıklığı yaşarsınız. Çünkü muhtemelen hayalini kurduğunuz evlilik bu değildir. Bu çok ince çizgiyi kesinlikle geçmemelisiniz. Aksi halde evliliğiniz muhtemelen bitecektir.

Mutlu Evliliğin Sırları

■ Eşimle nasıl mutlu olabilirim sorusunun yanıtlarından bir diğeri de o heyecanı asla bitirmemeniz gerektiğidir. Sizi ilişkinize bağlı tutan bir Endorfin hormonu vardır.Eğer evlilik öncesinde bu hormona bağımlı hale geldiyseniz,evlilik sonrasında da onun varlığını istersiniz. Örneğin evlenmeden önce birbirinizi görmek için çaba sarf ediyor olabilirsiniz. Evlilik sonrasında ise düzenli olarak bir aradasınız demektir. Ancak belki de siz birbirinizi özlemeyi seviyordunuz. Bunu evlilik sonrasında sağlayamayacağınıza göre,endorfin seviyesini üst düzeyde tutan şeyler yapmalısınız.Bunun için takım çalışmaları, dağcılık, yüzme, müzik, resim, spor, TR Radyo dinleme… gibi farklı şeylere yönelebilirsiniz. Böylece,sürekli yalnız olma durumundan da kurtulmuş olursunuz. Çünkü sürekli bir arada olmak sizi monotonlaştırır ve monotonluk mutlu evliliğin sırları arasında kesinlikle yoktur.
Mutlu Evliliğin Sırları

■ Mutlu evliliğin sırlarından bir diğeri de sorumlulukların paylaşılması gerektiğidir. Örneğin ev işleri sadece kadın tarafından yapılması gereken şeyler değildir. Çocuk yetiştirmek de öyle. Eğer tüm bunlar bir kalıp içerisine sığdırılacaksa, kadın kendini baştan itibaren ya hizmetçi yada eğitmen gibi hissedecektir. Oysa ki evlilik bu değildir.Dolayısı ile kesinlikle iş bölümü yapmalısınız.

■ Mutlu evliliğin sırlarından bir diğeri ise aynı odayı paylaşmak… Tabi burada kastettiğimiz yatak odası değildir.O zaten ortak kullanılacaktır. Ancak televizyon ve hatta sosyal medya hesabı bile ortak kullanılmalıdır. Eşler aynı programları izlemeli;aynı sosyal medya hesaplarını kullanmalı;aynı WhatsApp gruplarında olmalıdırlar. Aksi halde biraz önce de sözünü ettiğimiz, herkesin kendi hayatını yaşaması durumu ortaya çıkar ki evlilik iki kişilik bir hayatın paylaşılmasıdır. Eşlerin ayrıştırılması gibi bir durum söz konusu olmamalıdır.

■ Mutlu evliliğin sırlarından bir diğeri de aile bağlarını geliştirmek;her iki aileyi de dengeli olarak ziyaret etmektir. Ancak bunu yaparken kesinlikle ilişkinize zaman ayırmayı,sadece ikinizin olacağı akşam yemekleri,sinema, piknik ya da tiyatro ve konser gibi etkinlikler düzenlemeyi de unutmamalısınız.

Eşimle Mutlu Olmak İstiyorum

■ Eşimle nasıl mutlu olabilirim dediğiniz noktada ilk olarak eğitim durumlarınızın birbirinize yakın olmasını göz önünde bulundurmalısınız. Aslında bu konu evlenmeden önce dikkat edilmesi gereken bir konudur. Birbirine aşık çiftler ise bu unsuru çok fazla göz önünde bulundurmazlar. Çünkü eşimle mutlu olmak istiyorum diyorsanız,onunla mutlaka sık sık konuşmalısınız. İsteklerinizi, arzularınızı, beklentilerinizi, hedeflerinizi paylaşmalı,birbirinize bu anlamda yardımcı olmalısınız. Tüm bunlar yakın eğitim seviyelerinde mümkün olup, bu şekilde sürdürülen evlilikler ise genellikle kopma noktasına gelmezler.

■ Özellikle eşimle mutlu olmak istiyorum diyen erkekler,kadınların kendilerinden çok daha hassas olduklarını,daha geç bağlanıp,daha zor unuttuklarını,her duyguyu kendilerinden üç kat daha fazla yaşadıklarını unutmamalıdırlar. Kadınlar hassas varlıklardır. Bunun sorumluluğunu taşıyamayacak olanların hiç evlenmemesi gerekir.Ancak ortada kurulmuş bir yuva varsa da erkeklerin bu anlamda sınırlarını zorlamaları gerektiği unutulmamalıdır.

■ Eşimle mutlu olmak istiyorum diyorsanız, zorluklar ve sorunlar karşısında hemen pes etmemeniz gerektiğini de bilmelisiniz. Yürümeyi öğrenirken düştüğünüzde yürümekten vazgeçmiş olsaydınız,şu anda yürüyen bir birey olamazdınız. Aynı durum evliliğiniz için de geçerlidir. Sorunlar her zaman var olacaktır. Ancak önemli olan sizin onlarla başa çıkmak istemenizdir. Bir ağaç fidanını,sadece meyve vermediği için kesebilir misiniz? Oysa ki o gelecekte kocaman bir ağaç olacaktır.

■ Her insanın geçmişte olumsuz şeyler yaşayabileceği gibi,her evlilikte de geçmişten gelen problemlerin varlığı söz konusu olabilir. Eşiniz sizi aldatmış da olabilir… Ancak eşimle mutlu olmak istiyorum diyerek o evliliğe devam ettiyseniz,bağışlayın ve bu duyguların üzerinizde ağır yükler oluşturmalarına izin vermekten kurtulun. Gelecek günler güzel. Evliliğinizde hiç mi güzel günler yaşamadınız?Onların hatırına affedin. Ya da dünyayı ikinize de zindan etmekten vazgeçip bitirin…

Eşimi Nasıl Mutlu Edebilirim?

■ Eşimle nasıl mutlu olabilirim dediğiniz noktada korkularınızla yüzleşmeyi ve onların üzerine gitmeyi alışkanlık haline getirin. Cesur olun.Bu durum size kazandıracak,eşinizi de mutlu edecektir. Hatalar yapacağınız bir gerçek.Ama insan hatalarını ders almak için kullandığı sürece bu hataların hiç bir zararı yok. Ne diyoruz. Hatasız kul olmaz…
Eşimi Mutlu Etmek İstiyorum

■ Eşimi nasıl mutlu edebilirim dediğiniz noktada mutlaka olumlu düşünün.Düşüncelerimiz etrafa enerji yayar.Olumlu düşüncelerin yaydıkları enerji pozitiftir. İyi düşünürseniz eşinizi değil, kendinizi de mutlu edersiniz. Ve bu durum sadece evliliğinizi değil,tüm hayatınızı olumlu etkiler. Dolayısı ile mutlaka olumlu düşünün.

■ Eşimi nasıl mutlu edebilirim diyorsanız,onunla aranızda empati kurun.Yani onun yerine kendinizi koyup onun gibi düşünmeye çalışın.Böylece onun sizden neler istediğini, sizin hakkınızda neler düşündüğünü az çok algılayacak ve ona göre hareket edebileceksiniz. Bunu onun da yapmasını sağlamaya çalışın. Yapamıyorsa: “Kendini benim yerime koy…” diyerek kendinizi anlatın.

■ Eşimi nasıl mutlu edebilirim sorusunun yanıtlarından bir diğeri de çalışan kadınlara daha çok yardımcı olmak. Biliyor musunuz, çalışan kadınların boşanma oranları çalışmayan kadınlardan altı kat daha fazla… Çünkü çalışan kadın işine odaklanırsa evini; evine odaklanırsa işini ihmal ediyor. Dolayısı ile erkeğin de eşiyle birlikte sorumluluk alması çok önemli.

■ Eşimi nasıl mutlu edebilirim sorusunun yanıtları arasında yer alan eleştirilerin de önemi çok büyük. Eşinize bir şeyi anlatmak istiyorsanız Sen kelimesini kullanmak yerine, Ben demeye çalışın. Örneğin evin halinin ne kadar dağınık olduğunu söyleyecekseniz, ben bu kadar dağınık bir insan mıyım diyebilirsiniz. Ama sen ne kadar dağınık bir insansın dediğiniz noktada,onun kişiliğine saldırı yapmış olursunuz ve bu durum ikinizi de mutlu etmez. Ya da şöyle mi yapsak daha iyi olur,böyle mi yapsak daha güzel olur gibi cümleler de kurmayı tercih edebilirsiniz.

Evlilikte Mutlu Olmak İçin Yapılması Gerekenler

■Eşimle nasıl mutlu olabilirim sorusunun yanıtlarından bir diğeri de birbirinizle olabildiğince ilgilenmek… Belirli bir zamandan sonra duygusal anlamda birbirinize yetmemeye başlarsınız. Ancak sevgi, şefkat,ilgi… sizin için çok önemli kavramlardır. Bu nedenle birbirinizi dinlemeli, anlamalı,yüzünüze bakmalı, şefkat göstermelisiniz.
Evlilikte Mutlu Olmak İçin Yapılması Gerekenler

■ Evlilikte mutlu olmak için yapılması gerekenlerden bir diğeri de kişisel bakım ve hijyendir. Dişlerinizi sık sık fırçalamak, giysilerinizi sürekli değiştirmek, temiz olmak… eşimizin sizden tiksinmesini önlemek adına atacağınız çok önemli bir adımdır. Aksi halde kimse pis kokan bir insanla birlikte olmak istemeyecektir. Evden dışarı çıkarken gösterdiğiniz özenin çok daha fazlasını eşinize göstermeli, parfümünüzü asıl eşiniz için sıkmalısınız…

■ Evlilikte mutlu olmak için yapılması gerekenlerden bir başkası da hedefler koymaktan vazgeçmektir.Şu olursa mutlu oluruz. Bunu yaptığımızda güzel oluruz… dediğiniz zaman evliliğinizi ve mutluluğunuzu sınırlandırmış olursunuz.Oysa ki sizin amacınız bir ömür boyu evli kalmak ve dolayısı ile bir ömür boyu mutlu olmak değil mi?

■ Eşimle nasıl mutlu olabilirim, mutlu bir evlilik için ne yapmalı dediğiniz anda, her hatayı yüzüne vurmayın. Tekrarlanmadıkça hataların insanlar için olduğunu unutmayın. Dile getirilen her hata hafızanızda yer eder. Söylemedikleriniz aklınızdan uçup gider…Sizin hatalarınızı düzeltmeniz için yapılan eleştirilere,mantık çerçevesinde kulak verin. Ancak kişiliğinize yönelik yapılan eleştirilere kulak asarsanız,başkaları için yaşamanız gerekeceğini ve bunun sizi mutsuz edeceğini de unutmayın.