Eski Sevgiliyle Barışmak Doğru Mu?

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın
  • 3
    Shares

Eski sevgiliyle barışmak doğru mu? Pek çok TR Radyo kesintisiz canlı radyo dinleyicisinin bu sorunun yanıtlarını merak ettiğini biliyoruz. Çünkü insanlar eski sevgililerini özleyebiliyorlar. Peki eski sevgilimle barışmalı mıyım sorunuzun yanıtları acaba olumlu mu yoksa olumsuz mu? Eski sevgiliyle barışmak sizin için doğru bir karar mı? Yeni bir insanı tanımaya çalışmaktansa belki de tanıdığınız insana uyum sağlamak daha mantıklıdır; hem de onu özlüyorken… Eski sevgilimle barışmalı mıyım diyen değerli TR Radyo’nun kesintisiz canlı radyo dinleyicileri, işte eski sevgiliyle barışmak doğru mu sorusunun yanıtları…

Eski Sevgiliyle Barışmak Doğru Mu?

Eski sevgiliyle barışmak çok iyi bir fikir gibi gelmez insana. Çünkü ilişki mutlaka olumsuz bir nedenden dolayı bitmiştir. “Ben seninle mutluyum, gel bunu tadında bırakıp ayrılalım” demez psikolojisi düzgün olan hiç bir kimse. Dolayısı ile yeniden barışmak demek, bir kısır döngünün içine girmek demektir. Boşuna dememişler: Tarih tekerrürden ibaret. Ama bazı zamanlar da vardır ki, belki de eski sevgilimle barışmalı mıyım sorusunun yanıtı sizin için olumlu olabilir… Aslında bu biraz da sizin, onunla gerçekten barışmak isteyip istemediğinize ve mutlu olabileceğinize inancınıza bağlı…

■ Eski sevgilimle barışmalı mıyım derken, neden ayrıldığınızı bir düşünün… Belki ikinizden biri şehir değişikliği yaptı ki bu üniversite eğitimi ya da çalışmak için olabilir ve bu sırada ilişkinizde mesafeye bağlı bir takım sorunlar ortaya çıkmış olabilir. Ama yeniden aynı şehirde yaşamaya başlamışsınızdır. Aranızda hala güçlü bir arkadaşlık ilişkisi vardır. Psikolojik olarak size iyi geliyordur. Birbirinizden ayrı olamayacağınızı anlamışsınızdır… Bu eski sevgiliyle barışmak size iyi gelecektir. Hatta aranızdaki ilişki eskisinden daha güçlü olur bile diyebiliriz.

■ Bir problem dolayısı ile ayrılmış olabilirsiniz. Ama artık o problem ortadan kalkmıştır ve sevginiz birbirinize karşı gerçekten de güçlüdür. Probleminizin üzerine yenisi eklenmedi ise benzer sorunlar yaşamayacaksanız, sizden istediklerini bildiğiniz eski sevgiliyle barışarak onun isteklerinizi yerine getirebileceğinizi düşünüyorsanız, eski sevgilimle barışmalı mıyım sorusunun yanıtı sizin için yine olumlu olacaktır. Geçmiş gitmiş bir problem için sevginizi neden feda edesiniz değil mi?

■ Eski sevgiliyle barışmak için karar vermeden önce onun verdiği sözleri tutup tutmadığına bakmalısınız. İlişkiniz kıskançlık dolayısı ile bitmiş olabilir. Sonrasında da kıskandığınız sevgiliniz, hatasının farkına varmıştır ve artık sizin istediğiniz gibi olacaktır. Ama bunu söylemekle kalmayıp, acaba gerçekten bu sözünü yerine getirebilecek mi? Eski sevgilimle barışmalı mıyım sorunuzun yanıtı bu noktada ilk olarak sizin içgüdülerinize bağlı: Sizce gerçekten yapabilecek mi? Biraz da gözlemlemek gerekiyor tabi ki; çünkü inanmak istediğiniz şeyin gerçekten öyle olduğunu sanabilirsiniz; ama yanılma payınız yüksektir. Her zaman eski sevgiliyle barışmak sizin için de onun için de doğru olmayabilir.

■ Eski sevgiliyle barışmak doğru mu sorusunun bir diğer yanıtı da, ilişkinize daha iyi bir yerden başlayıp başlamayacağınız. Diyelim ki birbirinizden beklentileriniz vardı. Ama bu beklentiler için sadece biriniz çaba sarf etti. Siz ilişkinin bir adının konmasını istediniz, ama o bir adım atmadı örneğin… Yeniden başlayacağınız aşamada hala size bunun sözünü veremiyorsa, o ilişkiye yeniden başlamanın bir anlamı yoktur. Çünkü problemler zaten muhtemelen bu sorunlardan dolayı ortaya çıkmıştır. Yeniden aynı yerden başlarsanız, yine aynı sorunları yaşayacağınızı unutmayın.

■ Eski sevgiliyle barışmak, iki taraflı verilmesi gereken bir karardır. Genellikle ilişki bittikten sonra, o defterin tam anlamı ile kapatılması gerektiği söylenir. Bu genellikle doğru olan yöntemdir. Ama her zaman değil. Karşınızdaki kişinin de defteri sizinle aynı anda kapattığından ve duygularınızın aynı olduğundan emin olmalısınız. Verdiğiniz ortak karar yönünde bir süre zaman geçirdikten sonra, eğer eski sevgiliyle barışmak istiyorsanız yeniden oturup bir kere daha konuşabilir ve duygularınızı – düşüncelerinizi baştan gözden geçirebilirsiniz. Belki kesintisiz canlı radyo dinlerken, TR Radyo’nun size biraz da olsa katkısı olur. Mutlu olun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*