Evlilik Başvurusu İçin Gerekli Belgeler 2019

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın
  • 2
    Shares

Evlilik başvurusu için gerekli belgeler 2019 yılında da aslında, diğer yıllardaki evlilik başvurusu için gerekli evraklarla aynı. Yakın zamanda evlenecek olan TR Radyo‘nun değerli radyo dinleyicilerine öncelikle merak ettikleri konu bu aslında. Çünkü ortalama 1 ay öncesinden işlemlere başlamak gerekebiliyor. Hele bir de özel tarih alınacaksa, başvurular çok daha önceden yapılıyor. Peki o halde evlilik başvurusu için gerekli evrakları hiç zaman kaybetmeden gözden geçirip, radyo dinlerken hazırlıklara da başlamış olalım.

Evlilik Başvurusu İçin Gerekli Belgeler 2019

■ Nüfus Cüzdanı: Evlilik başvurusu için gerekli evrakların ilki, nüfus cüzdanının aslı. Son on yıl içerisinde yenilenmiş olması ve yazıların okunaklı olması şartları ile gerekli.

■ Sağlık Raporu: Sağlık raporunun evlilik için olması gerektiği, alınacak yere özellikle belirtilmeli. Aile hekiminden alınabileceği gibi, aile sağlık merkezinden de alınabilmesi mümkün. İmzalı ve kaşeli olması ise önemli.

■ Vesikalık Fotoğraf: Son altı ay içerisinde çekilmiş olması gerekmekle birlikte vesikalık fotoğraf, kadınlarda baş örtülü olarak da çektirilebilir. Ancakalın ve çene açık olmak zorundadır. Evlilik başvurusu için gerekli belgeler içerisine kaç tane vesikalık fotoğraf ekleneceğine, başvurduğunuz yer karar verecektir. Ancak bu sayı 4 – 6 arasında değişkenlik gösterir.

Evlilik başvurusu için gerekli belgeler 2019 listesinde biraz önce belirtmiş olduklarımız, her belediye tarafından istenir. Ancak bazı belediyelerin daha farklı istekleri de olabilir. Onları da sizlerle liste halinde paylaşmak istersek:

■ Evlendirme Memurluğuna yapmış olduğunuz başvurunun geçerli olması için, kadın ya da erkekten en az bir tanesinin, söz konusu ilçede ikamet ediyor olması gerekmektedir.

■ Kadın ya da erkeğin ikisinin de ikamet etmediği bir ilçede nikah kıyılacaksa, kadın ya da erkeğin ikamet ettiği ilçenin evlendirme memurluğundan, başka bir ilçede kıyılacak olan nikah için ortak izin belgesi alınması gerekmektedir. İki tarafın da ayrı ayrı alacağı izin belgesi kabul edilmez. Bir yerden, ortak izin belgesi alınması gerekmektedir.

■ Kadın ve erkek, evlilik başvurusu için Evlendirme Memurluğu’na birlikte gitmek zorundadır. Eşlerden birinin gidememesi, hasta olması, şehir ya da yurtdışında bulunması gibi durumlar söz konusu ise Noter onaylı vekaletname almış olması gerekmektedir. Bu vekaletnamede, vekalet veren ile vekilinin ve evleneceği kişinin tam kimliği ve verilen vekaletnamenin, evlenme işlemlerini yürütebilmek için olduğunun açık bir şekilde belirtilmiş olması zorunludur. Vekaletnamenin arka tarafında, kişilerin nüfus cüzdanlarının fotokopilerinin onaylı olması da zorunludur.

■ Evlendikten sonra kızlık soyadını da kullanmak isteyen kadınların, evlilik başvurusu için gerekli evraklar ile birlikte, bu isteklerini de belirtmeleri gerekmektedir.

■ Mal ayrılığı talebinin söz konusu olması halinde, evlilik başvurusu için gerekli belgeler 2019 listesine, bunun için gerekli Mal Ayrılığı Sözleşmesi’ni de eklemeleri gerekmektedir. Bu sözleşme de dosya içerisinde yer almalıdır.

■ Evlilik başvurusu için gerekli evraklar 6 ay boyunca; yani 180 gün geçerlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*