Evlilik Kararı Almadan Önce Sorulması Gereken Sorular

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın
  • 4
    Shares

Evlilik kararı verirken dikkat edilmesi gerekenleri ilerleyen bölümlerde, TR Radyo‘nun değerli kesintisiz canlı radyo dinleyicileri ile paylaşacağız. Evlilik kararı almadan önce sorulması gereken soruların neler olduğunu aktaracağız. Çünkü evlilik kararı almak gerçek anlamda, hayatınızın geri kalanını paylaşacağınız insanı belirlemek demektir. Bu nedenle ömürlük önem taşır. O halde, bu kadar hayati öneme sahip olan ve evlilik kararı almadan önce sorulması gereken soruları hemen sizlerle paylaşmaya başlayalım. Kesintisiz canlı radyo dinlerken; evlilik kararı verirken dikkat edilmesi gerekenleri de TR Radyo’da okumuş olun…

Evlilik Kararı Almadan Önce Sorulması Gereken Sorular

■ Aile içi kavgaları nasıl ettiği ve sorunları bu noktada ne şekilde çözdüğü çok önemli. Oturup sakince konuşarak sorunlarını çözen biri ile mi evlenmek istersiniz; sonra havada tabakların uçuşmasına neden olan bir insanla aynı evde mi yaşamak istersiniz? Evlilik kararı almadan önce bunu sorun. Sakin görünen bir insan, sizi elde ettiği ve sizinle aynı evde yaşamaya başladığında değişebilir.

■ Evlilik kararı verirken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de çocuk sahibi olmak isteyip istemediğiniz. Eş adayınızla oturup dürüst bir şekilde, çocuk sahibi olmak isteyip istemediğinizi konuşun. Eğer çocuk istiyorsanız, kaç çocuk istiyorsunuz? Çocuk sahibi olmadan önce ne kadar zaman geçmesi gerekiyor, ya da hemen mi bir bebeğinizin olmasını istiyorsunuz? Hatta, eğer çocuk sahibi olmayı istemiyorsanız, hangi korunma yöntemini tercih edeceksiniz? Tüm bunları konuşarak planlamanız önemli.

■ Ev işlerinin ne kadarını hanginiz yapacak? Evlilik kararı almadan önce konuşmanız gereken bir diğer konu da bu. Bir soru ile karşılaşmıştım ve çok komik gelmişti; soruyu soran adama da kızmıştım. Sizlerle burada paylaşayım: Öğretmen bir genç kadın, evlenmeden önce eş adayına, hayatın müşterek olduğunu ve ev işlerinde kendisine yardımcı olup olmayacağını soruyor. Eş adayı adam da elbette olacağını söylüyor. Sonrasında evleniyorlar. Aradan üç ay geçiyor ve adam sosyal medya hesabında şuna benzer bir şey yazmıştı: “Böyle kadın mı olur? Ben kendisine yardım etmezsem yemek yapmıyor. Evlendiğimiz günden bu yana yemekleri dışarıda yiyoruz. Ben yardım etmezsem evde temizlik yapılmıyor. Ben zaten çalışıyorum. Bunlar kadın işi diyorum. Ben de çalışıyorum diyor. Ne yapayım ben şimdi boşanayım mı?” Arkadaşım madem yardım etmeyeceksin, madem bu durumu kabul etmeyeceksin, neden en baştan yapacağını söyledin şeklinde eleştirilere de, bu kadarını tahmin etmemiştim diye yanıt verdi bu adam. Evlilikleri sonrasında ne oldu bilemiyorum. Siz bu çift gibi olmayın. Evlilik kararı almadan önce mutlaka ev işleri hakkında konuşun.

■ Evlilik kararı verirken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer konu da eski sevgililer… Sizin de, eş adayınızın da sizden önce bir hayatı vardı ve siz bunu kabullenmek zorundasınız. Eğer birbirinize eski sevgililerinizden söz etme huyunuz varsa, bu durum kıskançlığa ve dolayısı ile sorunlara neden olabilir. Ya da, büyük ilişkilerden ayrılan bir kişi, eş adayını eski sevgilileri ile kıyaslayabilir. Bu da büyük bir hatadır. Her insanın kendi özü olduğunu ve herkesin birbirinden farklı kişiliğe sahip olduğunu kesinlikle unutmamalısınız. Eğer takıntılı bir kişiliğiniz varsa, evlilik kararı almadan önce eş adayınızın geçmişini kendisinden öğrenin ve tüm bunları kaldırıp kaldıramayacağınıza göre verin evlilik kararınızı. Aksi halde hayatı ne kendinize; ne de ona zehir etmeyin. Her ikiniz de bu dünyaya bir kere geldiniz ve karşınıza mutlaka farklı insanlar da çıkacak.

■ Gelir ve giderlerinizi, borçlarınızı paylaşıp paylaşmayacağınızı mutlaka konuşun. Eğer ikinizin gelirleri arasında ciddi oranda fark varsa bir ailebütçesi oluşturun. Aranızda, benim param – senin paran konuları geçtiği an, büyük problemler yaşamaya başlarsınız. Paranızı ailenizle paylaşmanız sizi boşanmaya karar götürebilir. Dolayısı ile evlilik kararı almadan önce bunu da konuşmalısınız.

■ Bazen hobilerinizi tek başınıza yapmak isteyebilir ya da arkadaşlarınızla yalnız zaman geçirmek isteyebilirsiniz. Ancak bunu eş adayınız ile önceden konuşmazsanız, o kendini dışlanmış hissedebilir; ya da durumdan dolayı kıskançlık krizlerine girebilir. Bu durumun önüne geçebilmek adına mutlaka önceden konuşmalı ve bu istek ve tercihlerinize uyum sağlayıp sağlamayacağını görmelisiniz. Belki de sürekli yanınızda olmak isteyip, yalnız kalma ihtiyacınıza destek olmayacak. Ve siz sürekli onunla olmaktan boğulacaksınız…

■ Birbirinizin ailesi hakkında konuşun. Siz her ne kadar kendi aranızda iyi anlaşıyor olsanız da, ailelerinizle iletişimde sorun yaşayabilirsiniz ve bu durum, evlilik kararı verirken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Dolayısı ile ailesi hakkında görüşlerinizi paylaşın ve aileniz hakkında görüşlerini paylaşmasını isteyin. Tabi bu görüşler zaman içerisinde, birbirinizi daha iyi tanıyınca değişebilir ve iyileşebilir ya da kötüleşebilir. Evlilik kararı almadan önce her ayrıntıyı değerlendirin.

■ Evlilik kararı verirken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, onun ailesinin sizin hakkında, sizin ailenizin onun hakkında düşünceleri. Aileler kapıyı kapayınca dışarıda kalacak düşüncesinden ya da aileler değil biz evleniyoruz yanılgısından kurtulun. Sorun varsa bunu baştan çözmelisiniz. Kayınvalidenizin sizden nefret ettiğini öğrenmek kötü; ama en azından erken öğrenmek, geç öğrenmekten daha iyi…

■ Sevgili TR Rasyo’nun değerli kesintsiz canlı radyo dinleyicileri. Seni seviyorum iki kelime; ama ifade etmenin pek çok farklı yöntemi var. Her zaman seni seviyorum demek değildir bu duyguyu ifade etmek… Birbirinize hizmet etmek, birlikte vakit geçirmek, alışveriş yapmak, dokunmak… Evlilik kararı almadan önce, bu davranışlar hakkında görüşlerinizi mutlaka birbirinize açıklayın. Aksi halde, eşiniz kendini sevmediğinizi düşünüp triplere girebilir; ama aslında siz ona kendinizce, onu çok sevdiğinizi anlatmaya çalışıyorsunuzdur.

■ Birbirinize, 10 yıl sonra nerede olacağınızı anlatın.. Bakın bakalım planların içinde siz var mısınız? Var olsanız bile bu planlar size göre şeyler mi? Evlilik kararı almadan önce bu detayı da gözden kaçırmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*