İlişkiyi canlandırmak için yapılması gerekenlere, bir zamanlar mutlu olan her çift ihtiyaç duyabilir. Çünkü zaman zaman ilişki monotonlaşır. Sürekli aynı şeyleri yapmak, sürekli aynı insanlarla birlikte olmak tarafların sıkılmasına neden olabilir. Bu nedenle sizlere ilerleyen bölümlerde, TR Radyo‘da radyo dinlerken okuyabileceğiniz, ilişkiyi canlandıracak önerilerden söz edeceğiz.

İlişkiyi Canlandırmak İçin Yapılması Gerekenler

■ Sevgiliniz ya da eşinizle arkadaş gibi olmayı deneyin. İlişkiyi canlandıracak önerilere gereksinim duyduğunuzda zaman zaman ilişki terapistine gitmeniz gerekebilir. Ancak aynı durum arkadaşlarınızla olan ilişkilerinizi canlandırmak için söz konusu değildir. O halde birbirinize arkadaş olun. Ve bu süreçte birbirinize olan saygınızdan da ödün vermeyin.

■ Dışarı çıktığınız zamanlarda karşılıklı değil, yan yana oturun. Arkadaşlarınızı etrafınıza toplayın. Çocuklarınız varsa onlar da etrafınızda konumlansınlar. Ama siz yan yana oturmayı ihmal etmeyin. Karşı karşıya oturup birbirinizin gözünü süzecekl zamanları geçtiğinizi var sayıyoruz. Sonuçta ilişkinizin canlanmaya ihtiyacı olacak kadar bir monotonluk içerisine girdiği malum.

■ Gün içerisinde birbirinize, neler yaptığınızı sormak için mesajlar atın. Eğer mesajlaşmak hoşunuza gitmiyorsa bir bahane ile arayın. Ve akşam olduğunda da, gününüzün nasıl geçtiğini birbirinize kısaca da olsa anlatın. Anlatın ki paylaşacağınız bir şeyler kalsın aranızda. Bu sayede birbirinizden haberdar da olmuş olursunuz.

■ Birbirinizi geri plana atmak yerine, randevular ayarlayarak birlikte zaman geçirin. Sinemaya gidin. Yürüyüşe çıkın. Çay bahçesine gidin… Sevgiliniz ya da eşinizle olan randevularınızı geri plana atıp, arkadaşlarınıza öncelik vermeyin. İlişkiyi canlandırmak için yapılması gerekenler arasında yer alan bu öneriler ile ilişki terapistinden aldığınızdan daha çok verim alabilirsiniz. Sonuçta yeni tanıştığınız zamanlar da randevulaşıyordunuz ve o zamanlar sıkıcı değildi birlikteliğiniz değil mi?

■ Evdeki işleri sırayla yapmayın. Sen bebeğe bak, ben yemek yapayım, sonra sev temizlik yaparsın… dediğiniz anda, iş bölümü yapmış olursujnuz. Aynı işleri birlikte yapmak ise aranızdaki paylaşımın artmasını sağlayacak ve dolayısı ile birlikte zaman geçirmiş olacaksınız. Bu noktada her işi birlikte yapmaya özen göstermelisiniz.

■ Birlikte uyuyup birlikte uyanmayı yeniden alışkanlık haline getirin. İlişkiyi canlandıracak öneriler arasında yer alan bu maddede, ilk günlerinizi hatırlayın. Siz sabahları birlikte uyanıp, birbirinize kahvaltı hazırlama yarışı içerisine girmiyor muydunuz? Geceleri birlikte uyumak için uykunuzdan fedakarlık etmiyor muydunuz? Şimdi de aynı şeyleri yapın. Onun için bir şeyleri feda edin. Birbiriniz için heyecanlanın.

■ İlişkiyi canlandırmak için yapılması gerekenlerden bir diğeri de, yeni bir şeyler yapmaya başlamak. Örneğin turlara katılabilirsiniz. Birlikte çalışabilirsiniz. Daha önceden birlikte yapmadığınız şeyleri yapabilir, yeni şeyler deneyimleyerek farklılıklar yaratabilirsiniz.

■ İlişkiyi canlandıracak önerilerden bir diğeri de, birbirinizde en sevdiğiniz şeylere odaklanmak. Onun sinirlendiğiniz yanlarını görmektense biraz da hoşunuza giden yanlarını görmeye odaklanın.