İlk Kez Buluşacaklara Tavsiyeler

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın
  • 5
    Shares

İlk buluşma stresini her insan yaşar; en azından, ilk buluşmaya kadar çok güzel anlar geçirmiş olanlar, ilk buluşma stresini çok güçlü yaşarlar. Bunun sebebi, kötü giderse onu kaybeder miyim kaygısıdır aslında. Bu nedenle sizlere TR Radyo olarak ilerleyen bölümlerde, ilk kez buluşacaklara tavsiyelerde bulunacağız. Günümüzde ilk buluşma bazı nedenlerden dolayı gecikiyor ki bu nedenlerin başında, sosyal medyada tanışmalar yer alıyor. İnsanlar belki farklı şehir, belki de farklı ülkelerde olmaları dolayısı ile biraz da birbirlerini daha yakından tanıyabilmek için erteliyorlar ilk buluşmayı. Bu arada birbirlerine çok alışıyorlar; ya da ilk buluşmanın dahi olmaması dolayısı ile özlüyor ve tartışmalara başlıyorlar. İlk buluşma stresi ise gayet normal oluyor. Sonuçta, geçen uzun zamanda ona alışıyor, evlilik hayalleri bile kuruyorsunuz. Sonrasında da ilk buluşma stresi başlıyor: Elektrik alabilecek miyiz? Ya olmazsa? Ya şu olursa, ya bu olursa, hayallerimiz suya düşerse… İşte bu nedenle ilk kez buluşacaklara tavsiyeler vererek, stresinizi azaltmaya çalışacağız.

İlk Kez Buluşacaklara Tavsiyeler

■ Her zaman gittiğiniz cafe ya da bara gidin. Bu sayede, her ne kadar yanınızda yeni bir insan olsa da, alıştığınız ortamda olmanın rahatlığı ile ilk buluşma stresini üzerinizden atabilirsiniz. Sonuç itibari ile ilk buluşmanın planını, eğer ev sahibi iseniz siz yapacaksınız. Ve bu planın sizi rahatlatması önemli.

■ İlk buluşmanın bir kaç saat öncesinde spor yapın. Bu sayede vücudunuzun salgılayacağı Endorfin hormonu sayesinde stresiniz özgüvene dönüşür. Ve böylece kendinizi daha iyi hissedersiniz. Ama spor sonrasında terinizden kurtulmayı sakın unutmayın. İlk buluşmada ter kokmak isteme3zsiniz değil mi?

■ İlk buluşma stresini azaltmak için, buluşmanın öncesinde kendinize çok fazla boş zaman vermeyin. Bu zamanı sevdiğiniz şeylerle uğraşarak değerlendirin, hatta mümkünse yanınıza, size kendinizi iyi hissettirecek bir arkadaşınızı alın. Kıyafetlerinizi seçin, saçınıza şekil verin, pasta yapın, makyaj yapın, sevgilinize hediye alın…

■ Sevdiğiniz hareketli bir şarkıyı dinleyin ve sesini de açın ki size kendinizi daha iyi hissettirsin. Güne iyi başlamamıza yardımcı olan, hatta bizi defresif ruh halinden dahi kurtaran bu yöntem, ilk buluşma stresini üzerinizden atmak için en iyi yöntemler arasında yer almaktadır.

■ Derin derin nefes alın. İlk nefesinizi dört saniye tutun, sonra onu verip ikincisini alın ve üç saniye tutun. Bu arada da ilk buluşma stresinin arka planda beyninizden silindiğini hayal edin. İlk kez buluşacaklara tavsiyeler veriyoruz ama verdiğimiz tüm önerilerin de psikolojik rahatlama sağlayan yöntemler olduğunu belirtmeden geçmemeliyiz. İşe yarar, denemesi bedava… 🙂

■ İlk buluşma stresini düşünüp de çok fazla kafanıza takmayın. Olayları ne kadar kafanıza taktığınızı tamamen siz belirlersiniz. Düşündükçe daha çok takılır, takıldıkça daha çok düşünürsünüz. Sonrasında da ilk buluşmanın kabus gibi geçmesine neden olabilirsiniz. O halde bunu yapmamalısınız. Bir şey aklınıza geldiğinde sesli bir şekilde: “Bunu kafama takmıyorum” deyin ve hemen bir başka şeye odaklanın. Hatırlar mısınız: Okul zamanlarında ilk buluşmalar ne kadar da stressiz olurdu. Ders çalışırdınız, arkadaşlarınızla dolaşırdınız, müzik dinler, sosyal aktivitelere katılırdınız… İlk kez buluşacaklara tavsiyelere sizin ihtiyacınız olmazdı, çünkü ilk buluşma da sizin için o sıradan sosyal aktivitelerden biri olurdu. Şimdi neden olmasın? Kendinizi yoğunlaştırın.

■ Buluşacağınız kişiyi sevgiliniz değil, yakın bir arkadaşınız olarak görün. Siz hiç yakın arkadaşlarınızla buluşurken strese giriyor musunuz? Sevgilinizle ilk buluşmanın stresi, biraz kendi kendinize yarattığınız baskıdan; biraz da beğenilmeme korkusundan kaynaklanıyor ki eğer stres yapmazsanız daha rahat olacağınız için daha çok beğenileceğinizi unutuyorsunuz. Dolayısı ile yakın bir arkadaşınızla buluştuğunuzu farzedin. İlk buluşmada zaten bir arkadaştan ne kadar ileri gidebilirsiniz ki? Ki zaten rahat olursanız, gideceğiniz yere kadar da gitmenize hiç bir engel olmayacaktır.

■ İlk kez buluşacaklara tavsiyeler verirken şunu da belirtmeyi unutmayalım; ya da unuttuysanız hatırlatalım: Muhtemelen karşınızdaki insan da sizin kadar gergin. Yani o bir öcü değil. Sizi yemeyecek. Sizin için geçerli olan her şey onun için de geçerli. Eğer anı yaşamaya odaklanır, birbirinizi yakından tanımaya çalışır ve daha da önemlisi, onu rahat ettirmeye çalışırsanız, kendinizin de çok rahat olduğunu hissedeceksiniz. Bu nedenle kendinizi kimseye beğendirme çabası içerisinde olmadığınızı hatırlayın. Bakalım siz onu beğenecek misiniz? O da bunun korkusunu yaşamıyor mu zaten?

■ İlk buluşmada, sadece o anı düşünün. Sonrasını da yaşadıkça görürsünüz. İlk buluşma stresinin en büyük nedeni: Onu bir daha görememe korkusu. Ama onu gördüğünüz zaman dilimi içerisinde iken neden kendinize bu korkuyu yaşatıyorsunuz? Siz onu bir daha göremeyeceğinizi düşünerek gerilirken, aslında onun da gerilmesine neden oluyorsunuz ve bir daha görüşmeme ihtimalinizi arttırıyorsunuz. İyi vakit geçirirseniz neden birbirinizi tekrar görmeyesiniz? Peki stresliyken yeterince iyi vakit geçirebilir misiniz? O halde rahatlayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*