İstanbulda sevgilimle nereye gidebilirim sorusu, TR Radyo‘nun kesintisiz canlı radyo dinleyicilerinin aklını, özellikle sevgililer günü yaklaşırken karıştırıyor. Malum, havalar çok soğuk. Şehri kar ya da yağmur sık sık esir alıyor. Ancak İstanbulda sevgiliyle gezilecek yerler 2019 yılının ilk günlerinde, romantik bir hal alabiliyor ve aslında taşı toprağı altın bu şehir her zaman ve her şekilde insanların imdadına koşuyor. Kısacası, soğuk havaları, karı ve yağmuru romantik bir malzeme haline getirerek, sevgilinizle çok güzel bir gün geçirebilirsiniz. O halde, İstanbulda sevgiliyle gezilecek yerler 2019 yılında nerelermiş, hemen gözden geçirelim:

İstanbulda Sevgilimle Nereye Gidebilirim?

■ Atatürk Arboretumu: İstanbul’da park ve ormanların genellikle piknik alanı olarak kullanıldığını biliyoruz. Dolayısı ile mangal kokusu ve çöplerin olduğu yerlerde sevgili ile romantik anlar paylaşmak çok da kolay olmuyor. Fakat Atatürk Arboretumu’ndan içeri girerken herhangi bir yiyecek ya da içecek geçirebilmeniz söz konusu değil. Dolayısı ile ne mangal var; ne de çöp… Sarıdan yeşile, kırmızıdan turuncuya… yapraklar arasında, sevgilinizle el ele, İstanbul’un gürültüsünden uzak, romantik anlar geçirebilirsiniz.

■ Buz Pisti: İstanbulda sevgiliyle gezilecek yerler 2019 listesinde buz pisti de yer alıyor. Siz İstanbulda sevgilimle nereye gidebilirim derken ve soğuk havaları bahane ederken, diğer çiftler romantizmi buz pistinde arıyor. Bu çiftler arasına neden sz de katılmayasınız? Sıkılmadınız mı sıcak olması dolayısı ile tıkıldığınız kapalı mekanlarda film izlemek ya da yemek yemekten? Her romantik aşk filminde en az bir buzda dans sahnesi vardır. Siz de sevgilinizle buz pistine gidip dans edebilirsiniz. Buz pateni yapmak için verilen özel derslerden de faydalanabilirsiniz; yani buz pateni bilmiyoruz gibi bir bahane de kabul edilebilir değil. Ancak durumu daha romantik bir hale getirmek için ilk dersi siz alıp, sonrasında sevgilinize ders vermeyi tercih edebilirsiniz.

■ Adalar: Araba gürültüsünden uzak, İstanbul’a yakın, doğası, dokusu ve yapıları ile yaşanan bir kasaba hayatını andıran Adalara yaz aylarında da gidebilirsiniz; ama çok kalabalık olması dolayısı ile pek romantik anlar yaşayamayabilirsiniz. Dolayısı ile kış mevsimi, Adalarda aşk için oldukça ideal. Bisiklet kiralayıp birlikte dolaşabileceğiniz gibi, Aya Yorgi Tepesi’nde İstanbul’u uzaktan izleyip manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz. Ancak alternatifiniz sadece Büyükada da değil. Burgaz Ada’ya da gidebilir ve burada Sait Faik Abasıyanık’ın müzeleştirilmiş evini ziyaret edebilirsiniz. Bu sırada şairin hayatına tanıklık eden eşyaları görmüş olur; bununla da kalmaz, çok farklı bir gün geçirirsiniz.

■ Şehir Turu: Sevgilimle İstanbulda nereye gidebilirim diyen, TR Radyo’nun kesintisiz canlı dinleyicileri arasında yer alıyorsanız, bir şehir turuna da katılabilirsiniz. İstanbul’da çok sayıda ve birbirinden farklı şehir turu bulunmaktadır. Ve muhtemelen zaten İstanbul’lu olduğunuz için bu turlara katılmak istemezsiniz. Ama yalıları ya da sarayları gezerken, içlerinde yaşanan aşk ya da entrika hikayelerini size anlatacak birini bulamayabilirsiniz. Dolayısı ile tarihi yerleri gezerken yanınızda rehber bulundurmalısınız. Zaten İstanbulda gezilecek yerler 2019 listesini de araştırdığınızı düşünecek olursak, bu sizin için çok farklı bir alternatif olacaktır; sevgiliniz için de…