Kış düğünü konseptlerini aslında araştırmanıza çok da gerek olmadığını düşünebilir; bu konularla organizasyon şirketlerinin ilgilendiğini söyleyebilirsiniz. Haklısınız da. Ama yine de biz TR Radyo takipçilerine kış düğünü fikirlerinden söz edeceğiz. Olur ya, belki aklınıza gelmemiştir; herkesin yaptığından daha farklı bir kış düğünü istiyorsunuzdur… Siz organizasyon şirketi ile anlaşmış da olsanız, kesintisiz canlı radyo dinlerken, vereceğimiz kış düğünü fikirlerine de bir göz atın. Belki işinize yarayan, ilginizi çeken bir şeyler bulursunuz.

Kış Düğünü Fikirleri

■ Tıpkı yaz aylarında yapılan kır düğünlerinin, kış aylarında yapılmasının zor olması gibi, yaz aylarında tüketilen içeceklerle, kış aylarında tüketilen içecekler arasında da farklılıklar vardır. Kış içecekleri, insanın ruhunu ısıtır ve onu canlandırır. Dolayısı ile siz de kış düğünü konseptlerinize bir kış içecekleri köşesi hazırlatabilirsiniz. Herkes düğünde dağıtılan içecekleri içer; ama isteyen, sizin hazırlatmış olduğunuz kış içecekleri köşesinden tercih ettiğini içebilir. Üzerlerine notlar da yazarak özelleştirebileceğiniz kış içecekleri ile misafirlerinizin modunu yükseltebilirsiniz. Kış içeceklerine örnek vermek istersek: Sıcak çikolata, salep, zencefil, ıhlamur çayları, kahve, Türk çayı…

■ Kış düğünü konseptlerinizi davetiyeden itibaren düğününüze yansıtabilirsiniz. Her şeyin öncesinde: kullandığınız renkler kışa uygun olmalı ve hem mekan; hem de davetiyeler aynı renklerle donatılmalı. Renk örneği isterseniz, yılbaşında da çok tercih edilen kırmızı mesela… Buna ek olarak mekana taze çiçekler yerleştirebilir; aynı yükseltide mumların da bu çiçeklere eşlik etmesini sağlayabilirsiniz. Belki kır düğünü yapamıyorsunuz; ama kırı düğüne getirmek hiç de fena olmayacaktır.

■ Düğün pastanız olacak elbette; ama tıpkı kış içeceklerinde olduğu gibi, kış aylarına özgü bir tatlı standı da oluşturabilirsiniz. Kış tatlıları içerisinde yer alan künefeyi, revaniyi, hatta kadayıfı misafirlerinize sunabilir ve böylece onlara sevildiklerini hissettirebilirsiniz. Tatlı krizi tutmayan kadın yoktur. Ve tatlı yediğinde hem mutlu olur; hem de tatlı konuşur insanlar. Düğününüzde bol eğlence olmasını istiyorsanız, tatlı yedirerek enerjilerini de yükseltebilirsiniz misafirlerinizin. O halde kış düğünü konseptlerine tatlıyı da dahil ettik.

■ Kış düğününü kapalı bir mekanda yapmanızın sebebi: havanın soğuk; hatta belki de karlı olması değil mi? Ama bizim kadınlarımız ne yapar, hava ne kadar soğuk da olsa yaz aylarında da rahatlıkla giyebilecekleri abiyeler giyerler ve düğün sonrasında davetlilerin neredeyse yarısı grip olur. Kış düğünü fikirleri arasına bu nedenle düğün hediyelerini de dahil edebilirsiniz ve bu hediyeler arasına, davetlilerin hemen kullanabilecekleri şeyler ekleyebilirsiniz… Örnek mi? Atkılar, bereler, kar eldivenleri, ceketler… hatta bir adım ileri gidip, battaniye de ekleyebilirsiniz. Battaniye, eve gidip hemen kullanılabilecek ve diğerlerine göre daha kalıcı kış hediyelerinden olur. Düğün çıkışı herkeste aynı atkıları görmek de çok hoş bir görünüm ortaya çıkmasını sağlayacaktır ayrıca.

■ TR Radyo’nun kesintisiz canlı radyo dinleyicileri, şimdiye kadar vermiş olduğumuz kış düğünü fikirlerinin hepsinde bir uyum vardı. Peki düğünde servis yapacak; örneğin tatlıları, içecekleri dağıtacak; pastayı getirecek, servis yapacak kişileri de bu uyuma dahil etmeyi düşünmez misiniz? Örneğin yağmuru anımsatan kış botları, şapkalar, hırkalar kullansalar; hem düğününüze uyumlu olup; hem de farklı bir görünüm yansıtsalar fena mı olur? O halde hediyelerinizde sadece davetlileri değil, servis yapan görevlileri de düşünün.

■ Kış düğünü konseptlerinin en önemli noktası da, gelin ve damadın gülümsemesi. Hava nasıl olursa olsun, ya da ne gibi bir sorun çıkarsa çıksın, o gece insanların gözü hep sizin üzerinizde olacağı için, enerjiyi kış düğününe siz yayacaksınız. Bu noktada sadece gülümseyin. Pozitif olursanız, düğününüz de pozitif olur. O kadar organizasyon yaptınız, küçücük bir sorunun, planlarınıza engel olmasını istemezsiniz değil mi? TR Radyo olarak, Ömür boyu mutluluklar dileriz.