Mutlu bir çift olmanın yollarını arıyor ve etrafınızda gördüğünüz mutlu çiftlere imrenerek mi bakıyorsunuz? TR Radyo‘da radyo dinlerken, mutlu bir çift olmak için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Aslında size mutlu görünen her çift mutlu olmayabiliyor. Sosyal medyada en mutlu fotoğraflarını paylaşan, 2 – 3 tane de çocuğu olan, maddi anlamda istedikleri her şeye sahip olan bir çift, aslında evlerine gittiklerinde hiç de mutlu olamayabiliyor. Yani dışarıya mutlu aile portresi çiziyor; ama evinde mutsuz. İnsan inanamıyor; şaka gibi geliyor değil mi? Ama mutlu bir çift olmanın yolları da var elbette. Ve sizlere ilerleyen bölümlerde, mutlu bir çift olmak için neler yapabileceğinizden söz edeceğiz. TR Radyo’da hem radyo dinleyip, hem de ilişkinizi iyileştirmeye ne dersiniz?

Mutlu Bir Çift Olmanın Yolları

Uzun süreli bir ilişkiniz varsa, ne mutlu size. Demek ki birbirinden kopamayan ve uzun süreli birlikteliği başarabilen çiftlerdensiniz. Ama bu durum sizi rahatlığa alıştırmasın. Her şeyi sıradanlaştırmayın. Monotonluk ilişkiyi öldürür. Ancak evli bile olsanız, romantizmden vazgeçmiyor, haftada en az 1 – 2 sefer romantik şeyler yapıyorsanız, mutlu bir çift olmak için belki de ilk adımı attınız demektir. O halde sıra diğer adımlarda. Hep birlikte, mutlu bir çift olmak için yürümeye devam edelim.

■ Mutlu bir çift olmanın yollarından bir diğeri de, çift olmanın yanında yakın arkadaş olabilmektir. Her şeyin öncesinde, birbirinizden gizliniz olmamalı. Partneriniz sizinle bir şey paylaştığında, bunu ona karşı kullanmamalısınız. İçinizden geçenleri birbirinize anlatabilmeli ve en önemlisi de birlikte vakit geçirebilmelisiniz. Bunu başarabilirseniz, birbirinizden başka kimseye ihtiyacınız olmaz. Arkadaş tabi ki önemli bir ihtiyaçtır. Ancak en zor zamanlarınızda yanınızda aileniz vardır. Dolayısı ile sevgiliniz değil, eşiniz bile olsa, onunla mutlaka arkadaş olun. Hatta zaten belki arkadaştan sevgiliye döndünüz. Arkadaşlığınızı neden devam ettirmeyeceksiniz?

■ Mutlu bir çift olmanın yollarından bir diğeri de, birbirinizden bir şey saklamamak. Bunu sizlere biraz önce de belirtmiştik. Ancak her konuda konuşabilmelisiniz. Partneriniz sizinle ilgili bir şeyi başkasından değil, sizden duymalı. Her şeyin bir açıklaması vardır; ama gizlenen bir şeyi hiç bir şekilde açıklayamazsınız. Dolayısı ile futboldan yatak odasına, çevrenizdeki insanlara kadar her konuda konuşabilmelisiniz. Biraz önce belirtmiş olduğumuz şeyi bir kere daha hatırlatalım; bunu başarabilirseniz, başka hiç kimseye ihtiyacınız kalmaz. Ancak anlatılanı can kulağı ile dinlemek de çok önemli, partnerin anlattıklarını önemsemek…

■ Mutlu bir çift olmanın yolları arasında kavga edebilmek de vardır… Kavga edebilmek dedik, çünkü kriz yönetimi önemli. Her çift kavga edebilir… Önemli olan, sorunu çözebilmek; kimin haklı, kimin haksız olduğuna değil; çözüme odaklanabilmektir. Sorunları çözüp, sonrasında da yaşananları unutabiliyorsanız, mutlu bir çift olmak için önemli bir aşama kaydetmişsiniz demektir. Zaman zaman partnerinizi anlayabilmeniz gerekir. Davranışlarının altında yatan bazı nedenler olabilir. Anlayamadığınız zamanlarda destek de alabilir; ilişki terapistine gidebilirsiniz. Eğer sizi kaybetmek istediğini hedeflediğini düşünmüyorsanız, onu kazanmak için siz çabalamalı; elinden tutup onu, yaşadığı zor durumdan çıkartabilmelisiniz. Bunun için Psikolog olmanıza gerek yok; biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi destek alın.

■ Birbirinize, birbirinizin isteklerine saygı gösterebilmelisiniz. Buna da örnek vermek istersek, diyelim ki bir erkek olarak eve geldiniz ve eşiniz çalışmıyor. Ama o gün canı yemek yapmak da istememiş ve yemeğiniz yok. Çok da açsınız. Peki eşiniz sizi her gün mü aç bırakıyor? Bir gün de dışarda yemek yeseniz ne olur? Ya da siz girin mutfağa ve bir gün de siz yapın pratik bir yemek, kimse sizden içli köfte mantı beklemez zaten; kadınlar bile yapmakta zorlanırken… 🙂 Ya da, sizin en sevdiğiniz dizi varken eşiniz televizyonda maç mı izlemek istedi? Her hafta maç yok ya. Bir hafta da televizyonu ona bırakın; siz internet üzerinden diziyi izleyin ya da tekrarını izleyin. Ne kaybedersiniz? Mutlu bir çift olmak için küçük şeylere takılmayın.

■ Ortak ilgi alanları bularak birbirinizi tamamlayın. Hiç düşündünüz mü? Zıt kutuplar birbirini çeker. Zıt kutup olduğunuz için tamamlarsınız birbirinizi. Ama zıtlıklarınız varken de ortak nokta bulmakta zorlanırsınız değil mi? Ama o ortak noktayı bulduğunuz anda mutlu bir çift olmak için engellerinizi yıkmış olursunuz. O futbol seviyormuş siz yüzme; o rock seviyormuş siz Türk sanat müziği; o sushi seviyormuş siz makarna… Zaman zaman birbiriniz için yapacağınız küçük fedakarlıkların, birbirinizin yanındaki değerinizi arttıracağını düşündünüz mü hiç?

■ Ve mutlu bir çift olmanın yollarında son aşamaya geldiğimizde de size şunu öz<ellikle hatırlatmak istiyoruz TR Radyo’nun değerli radyo dinleyicileri: Artık tek kişi değil; iki kişisiniz. Kararlarınızı iki kişilik verip, hareketlerinizi iki kişilik edeceksiniz. Bencil bir çift mutlu bir çift olmak için ne kadar çabalasa da bunu başaramaz. Bu nedenle siz bencil olmamalı, partnerinizin de istek ve ihtiyaçları bulunduğunu unutmamalısınız.