Mutlu evliliğin sırlarını sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşarak, mutlu bir evlilik için ne yapmalı sorusunun yanıtlarını ilerleyen bölümlerde sizlere aktaracağız. Bazen uzun süreli evlilikler, monotonlaşmaları dolayısı ile sudan sebeplerden, bazen de yeni başlayan evlilikler, incir çekirdeğini doldurmayan nedenlerden dolayı sona eriyor. Peki mutlu evliliğin sırları bilinse, evlilikleri ömürlük hale getirmek daha kolay olmaz mı TR Radyo‘nun değerli radyo dinleyicileri? Eminiz ki olur. O halde hemen soralım: Mutlu bir evlilik için ne yapmalı?

Mutlu Bir Evlilik İçin Ne Yapmalı?

■ Özür dilemek büyüklüktür ve gurur bir kenara koyulabilir; özellikle de eşler arasında. Kavgalarınızın sonrasında eğri oturup doğru konuşun kendinizle ve haksız olduğunuzu fark edince özür dilemesini bilin. Ancak elbette ki özür dilemeyi de alışkanlık haline getirmeyin. Yapıp edip, özür dileyince de her sorunu yok sayamazsınız. Hatalarınızı azaltmayı da öğrenmelisiniz.

■ Mutlu evliliğin sırlarından bir diğeri de, eşinizin hayatta olmadığını, onu kaybettiğinizi düşünüp, bir an onu özlediğinizi hayal etmeniz. TR Radyo’nun değerli radyo dinleyicileri çok iyi bilirler ki: Kaybedilen her zaman değerlidir. Siz bu kavgaları etmeye devam ederseniz, zaten evliliğiniz bir gün bitecek ve onu çok özleyeceksiniz. Belki de çok inatçı olacak ve size geri dönmeyecek. Kavgaları bitirmek için onu kaybettiğinizi düşünmelisiniz.

■ Eşinizle birlikte, her zaman, olabildiğince gülün. Bu sayede, birlikte mutlu zamanlar geçirdiğinizi ve birbirinizden güç aldığınızı birbirinize göstermiş olursunuz. Hal böyle olunca da evliliğinizin iyi gitmesi için hiç bir engeliniz kalmamış olur. Düşünsenize ilk zamanlarınızı… Siz ne kadar mutluydunuz; her zaman gülüyordunuz. Heyecanla “Evet” dediğiniz o anı hatırlayın… Hala aynı insanla birliktesiniz.

■ Haftada bir günü mutlaka ikinizin günü yapın. Mutlu evliliğin sırları arasında yer alan bu kural özellikle çocuklarınızın var olduğu zamanlarda çok işinize yarayacaktır. çocukları anne; ya da kayınvalidenize bırakın. Gittiğiniz yerde çocuk bölümü varsa oraya da teslim edebilirsiniz. Hem siz başbaşa kalmış olursunuz; hem de çocuğunuz kendi yaşıtları ya da anneannesi ve dedesi ile keyifli zamanlar geçirir.

■ Sadece duygusal anlamda değil, elbette fiziksel olarak da birlikte olmalısınız. Sarılıp uyumak bunun için yeterli değildir. Her kadın ve erkeğin ihtiyacı niteliğindeki bu duyguyu eşinizden de kendinizden de esirgemeyin. Gerekiyorsa bunun için program yapın. Romantik olmasa bile yaşamanız gereken bu eylemin, evliliğinizin temelini oluşturduğunu unutmayın. Çok meşgul olmanız, bundan vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez.

■ Birbirinizle sohbet etme alışkanlığı kazanın. Konuların büyük olmasının bir önemi bulunmuyor. Küçük konularda sohbet edin. Hatta sohbetiniz geyik muhabbetinden bile oluşabilir. Zaman içerisinde mutlaka önemli konularda da sohbet edebilir hale gelirsiniz. Siz önce ufaktan ufaktan başlayın da… Günün nasıl geçti, şu adam nasıl giyinmiş öyle, bugün çocuğun okuluna gittim… Sohbet başlatabileceğiniz konulara örnekler. Zaten hepsi bahane. Önemli olan sizin konuşabilmeniz.

■ Eşinizle ortak arkadaşlarınızın olmasının yanında, sizin kendinize ait arkadaşlarınız da olsun. Bu sayede eşiniz sizi takdir edecektir. Onun da kendine ait arkadaşları olmalı elbette ve bu arkadaşlarla birbirinizi tanıştırmak zorunda da değilsiniz. Mutlu evliliğin sırları arasında, herkesin bir özel alanının olması da yer almaktadır, unutmayın.

■ Yaptığı şeyler küçük de olsa eşinize teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Teşekkür etmek önemsiz gibi görünebilir; ama küçük bir adımla başlar her şey ve verilen değerin göstergesidir aslında. Eşinizi bu güzel duygudan mahrum etmeyin.

■ El ele tutuşmaktan asla ödün vermeyin. Birbirinize kırgın olduğunuz zamanlarda bile birbirinizin elini bırakmayın. Uyurken, otururken, bir yere giderken… eşinizin elini hep tutun.

TR Radyo’nun değerli radyo dinleyicileri, mutlu bir evlilik için ne yapmalı sorusunun yanıtları kolay olsa gerek değil mi? O halde neden hemen uygulamaya başlamıyorsunuz?