Neden aşık olamıyorum sorusunun yanıtlarını bazı insanlar kendilerine sorarlar. Çünkü herkes mutlu mesut, sevgilisi, eşi ve çocukları ile güzel bir hayat sürer; ya da sürer gibi yaparken, bazı TR Radyo dinleyicileri bunu yaşayamamaktan dolayı üzülürler. Peki radyo dinlerken size, aşık olmak için yapılması gerekenlerden söz edeceğimizi söylesek, bu sizin hoşunuza gider miydi? O halde rahat bir nefes alın ve neden aşık olamıyorum sırunuzun yanıtları için eğri oturup doğru konuşum. Gerçekçi olun kendinize.

Neden Aşık Olamıyorum?

■ Aşık olmak için yapılması gerekenlerden ilki, gerçek hayatın kitaplardan, dizi ve filmlerden farklı olduğunu bilmek. Yani kitapta okuduğunuz ya da dizi ve filmlerde izlediğiniz gibi bir ilişki yaşayamayabilirsiniz. Hatta, sosyal medyada gördüğünüz resimlerdeki tabloları oluşturamayabilirsiniz. Çünkü gerçek hayattaki, aşık olabileceğiniz insanlar ne kitaplardan, ne dizilerden fırlıyor. Ve pek çok dizi ya da film oyuncusu karakterin, mutlu bir ilişki yaşarken, gerçek hayatta eşinden ya da sevgilisinden ayrıldığını magazin haberlerinde sıklıkla görebilirsiniz. Bu nedenle gerçekçi olunç İnsanlar hatalar yapar. Kimse 4/4’lük değildir. Aşık olmak istiyorsanız öyle insanlar aramayın.

■ Neden aşık olamıyorum dediğiniz noktada kendinize saygı duymayı da öğrenmelisiniz. Kendinize saygı duyarsanız, diğer insanlara da saygı duyacaksınız. Karşınıza çıkan kişi her kim olursa olsun, kendisine saygı duymayan bir insanla birlikte olmak istemez; sürekli eleştirilmek ya da sürekli azarlanmak da istemez. Dolayısı ile önce kendinize saygı duymalı ve saygı duymayı öğrendikten sonra karşınızdaki insanlara da saygı duymalısınız. Ardından da biraz önce belirtmiş olduğumuz kuralı hatırlayıp, her insanın hata yapabileceği gerçeğini aklınızın bir köşesine yazın. Aşık olmak için yapılması gerekenler arasında yer alan bu iki kuralı hayat tarzınız haline getirebilirseniz, işiniz daha kolay olacak.

■ Her insanın bir özel alanı olduğunu unutmayın. Peki özel alan ne demek? Her insanın kendi ailesi, arkadaşları, hobileri ve yalnız kalmak istediği zamanlar vardır. Bu zamanları ve insanları kimsenin elinden alamaz ve dünyayı sadece kendi etrafınızda döndüremezsiniz. Tabi ki bu, erkek arkadaşınızın bir kadınla tek başına yemeğe gidebileceği anlamına gelmez. Ama diğer erkek arkadaşları ile gitmesine de engel olamazsınız. Maç izlemeyi seven bir adama, maç izlemek yerine doğa yürüyüşü yapmayı tercih edemez; maç bittikten sonra doğa yürüyüşüne gidersiniz… Bir insanın dünyası sizin etrafınızda dönerse, sizin de özel alanınızın kısıtlanacağını unutmadan, objektif hareket edin.

■ Aşık olmak için yapılması gerekenlerden bir diğeri de affetmeyi öğrenmektir TR Radyo’nun değerli radyo dinleyicileri. Size, neden aşık olamıyorum sorusunun ilk yanıtı olarak: Her insan hata yapabilir dedik, siz de yapabilirsiniz. Ancak genellikle, kendimizi daha yumuşak eleştirirken, karşımızdaki insanları çok katı yargılarız. Her insanın bir çizgisi ve affetme kriteri vardır. Örneğin bana sorsanız: aldatma ve şiddeti kesinlikle affetmeyeceğimi söylerim. Ama bunun haricinde şu prensibi benimsemelisiniz: “Yeri göğü yaratan, ol dediğini olduran Allah bile affetmeyi severken, biz kim oluyoruz da bu kadar katı olabiliyoruz?” Hatalar tek taraflı yapılmaz. Kendi açımdan, aldatmayı affetmem dediğim halde, beni aldatacak olan adamın da, bendeki bir eksiklik ya da yanlış dolayısı ile bunu yaptığını bilirim. Ama o da benim, her ne sebeple olursa olsun, bunu affetmeyeceğimi bilir. Eğer bir hatanın tekrarlanmayacağından emin olursanız, affedin gitsin.

■ TR Radyo’da radyo dinlerken, belki de sevginin ve aşkın mutlu olmak için yeterli ve geçerli tek neden olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Haklısınız bir yere kadar; insan bazen, her şeye sahip olup, kalbi boş olduğunda, kendini dünyanın en çaresiz ve yalnız insanı gibi hissedebilir. Ancak bazı insanların da çok önemli sıkıntıları vardır ve öncelikleri aşk değil, o sıkıntıları çözmektir. Dolayısı ile yeni bir ilişkiye neden hazır olmadığınızı, neden aşık olamıyorum sorusunun öncesinde düşünün. Eski sevgilinizi mi unutamadınız? Yaralarınızı sarmak için yeni bir insanı kullanıp da onu incitmemelisiniz. Aslında bunun haricinde, bir ilişkiye hazır olmayı engelleyecek başka bir neden yoktur. Diğer tüm sorunlarınızı, size değer veren, sevdiğiniz insanla el ele, çok daha kolay çözersiniz.

■ Aşık olmak için yapılması gerekenlerden bir diğeri de, olayları tek taraflı ele almamaktır. Sadece kendinizi düşünerek, kendi ihtiyaçlarınızı giderke, kendi mutluluğunuzu ön plana çıkarır ve bu sırada birlikte olduğunuz insanı yok sayarsanız, aşık olsanız dahi onu kaybedersiniz. Aşk tek kişilik olmaktan vazgeçip, iki kişilik düşünebilmeyi kabullenme olgusudur. İkinizin kalbi bir kalp olarak atarken, hayat bundan sonra sizin için birlikte devam edecektir. Dolayısı ile egoist olmaktan vazgeçin TR Radyo’nun değerli radyo dinleyicileri.