Sevgilimle Sürekli Tartışıyoruz Ne Yapmalıyım?

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın

Sevgilimle sürekli tartışıyoruz ne yapmalıyım şeklindeki sorular pek çok kişi tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Çünkü ilişkilerde, farklı kültürlerden gelen iki kişi bir araya gelir ve sürekli birlikte zaman geçirdikleri zaman da fikir ayrılıklarına düşerler. Bu durum da beraberinde sevgilimle sürekli tartışıyoruz şeklindeki yakınmaları getirmektedir. İnsanlar bir birlikteliği, mutlu olmak için paylaşırken, sevgilimle sürekli kavga ediyoruz, çatışıyoruz, tartışıyoruz şeklinde yakınmalar, tarafların ciddi anlamda yıpranmasına neden olur. Dolayısı ile sevgilimle sürekli tartışıyoruz ne yapmalıyım diyen kişilerin ciddi anlamda doğru çözümlerle sorunlarını çözmeleri gerekir. İşte biz de size bu noktada yardımcı olmaya çalışacağız.

Sevgilimle Sürekli Tartışıyoruz

■ Sevgilimle sürekli tartışıyoruz ne yapmalıyım dediğiniz noktada ilk olarak, amacınızın tartışmak değil çözüm üretmek olduğunu hatırlamalısınız. Bu çözümleri bulmaya çalışırken de amacınız kendinizi haklı çıkarmak olmamalı. Çünkü haklı olmanın size hiç bir getirisi olmayacak. Ama sorununuzu çözerseniz, bir daha o konu üzerine tartışmayacaksınız. Dolayısı ile savaş meydanında olmadığınızı aklınızda tutun ve birbirinizi değil, yaşadığınız sorunu hedef alarak çözüm yolu bulmaya çalışın.

■ Sevgilimle sürekli tartışıyoruz… Tartışabilirsiniz; bundan doğal bir durum yoktur. Çünkü bir ilişkide sürekli paylaşımda bulunuyorsunuz. Ancak tartışırken şuna dikkat etmelisiniz: Kullanmanız gereken kelime Neden değil Nasıl olmalıdır. Yani kuracağınız cümle Neden böyle yaptın değil de, bu sorunu çözmek için nasıl davranmalıyız şeklinde olursa, karşınızdaki insan kendini savunmaya geçmek durumunda kalmayacaktır. Kendini savunması gereken insan, haklı çıkmak uğruna çaba sarf ederken sorunun çözümünden uzaklaşır.

■ Sevgilimle sürekli kavga ediyoruz dediğiniz noktada Ben ya da Sen şeklinde konuşmaktan değil de Biz odaklı olmaktan yana tavır sergilemelisiniz. Unutmayın ki tartıştığınız insan sizin düşmanınız değil partnerinizdir. Dolayısı ile kişilere odaklanmak, biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi savunmalara sebep olur. Sorunun çözümü ikinizi de mutlu edeceğine göre, Ben ya da Sen yerine Biz demeyi bilmelisiniz. Unutmayın: hiç bir sorun tek taraflı değildir.

■ Sevgilimle sürekli tartışıyoruz ne yapmalıyım dediğiniz noktada, tartışmalarınıza, sorunlarınıza ya da ilişkinize kimlerin dahil olduğunu düşünmeniz gerekmektedir. Unutmayın: İlişki iki kişi arasında yaşanıyorsa, iki kişi tarafından da çözüme ulaştırılmalıdır sorunlar. Aile büyükleri ya da arkadaşlar ne yazık ki taraf olurlar. Sorunlarınızı bilmeleri halinde sizi haklı görür ve partnerinize karşı doldururlar. Elbette ki sorunlarınızı birileri ile paylaşma gereği duyabilirsiniz. Ancak bu kişiler evlilik danışmanı ya da ilişki terapisti olmalıdır. Aksi halde objektif olarak sorunlarınızı çözemezsiniz.

Sevgilimle Sürekli Kavga Ediyoruz

■ Sevgilimle sürekli tartışıyoruz ne yapmalıyım sorunuzun yanıtlarından bir diğeri için de mutlaka kendinize ve ilişkinize nefes alma aralığı vermelisiniz. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? İnsanlar genellikle tartışmalar sırasında öfke patlamaları yaşarlar. Dolayısı ile küçük bir sorun hakkında tartışırken, kendinizi büyük sorunlarla karşı karşıya bulabilirsiniz. İşte tam da bu noktada, çok sinirliyseniz ortak bir kararla susmayı tercih edin ve bunun için de belirli bir zaman tanıyın;örneğin 24 saat diyebilirsiniz. Ardından da düşünmeye başlayın. Göreceksiniz ki hep onu suçlamak yerine kendinizde de hata bulmaya çalışacaksınız. Aynı şey sizin olduğu kadar partneriniz için de geçerli tabi ki…

■ Sevgilimle sürekli kavga ediyoruz diyen kişilerin kırıcı olanları arasında yapılan bir araştırmaya göre, kırıcı olan tarafların sırtlarını duvara yaslamış oldukları, beton bir yere oturdukları ya da ellerinde bardak gibi sert cisimler tuttukları gözlemlenmiştir. Sert cisim ya da zeminler, sözlerin de sert olmasına neden olur. Dolayısı ile sevgilimle sürekli tartışıyoruz ne yapmalıyım dediğiniz zamanlarda, tartışmalarınız için seçici davranın ve yumuşak yerlerde oturun, yumuşak yerlere yaslanın ya da elinizde yumuşak cisimler bulundurun. Rahatlatıcı müzikler dinleyin…

■ Sevgilimle sürekli tartışıyoruz diyorsanız, birlikte rahatlatıcı eylemlerde de bulunabilir; örneğin yürüyüşe ya da koşuya gidebilirsiniz. Radyo dinleyebilirsiniz. Bunları yapabilmek sizi birlikte deşarj edecek ve ilişkinizde daha rahat olmanızı sağlayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*