Sevgiliyle tartışırken yapılan hatalar, o anda size kendinizi her ne kadar haklıymışsınız gibi gösterse de, sevgiliyle tartışmak ya da eşle tartışmak aslında kaçınılmazdır ve bir tartışma yüzünden onu kaybetmek istemezsiniz. Sonuçta o gitse ve hayatınıza yeni biri girse dahi siz onunla da tartışacak ve muhtemelen aynı hataları yapacaksınız. Bu nedenle sevgiliyle tartışırken yapılan hataları bilmeli ve söz konusu hatalardan sevgiliyle tartışmak ya da eşle tartışmak sırasında olabildiğince kaçınmalısınız. TR Radyo‘nun kesintisiz canlı radyo dinleyicileri artık bu hataları yapmayacak. Çünkü nelerin hata olduğunu bilen o özel grup içerisinde yer alacaksınız.

Sevgiliyle Tartışırken Yapılan Hatalar

■ Tehdit Etmek: Sen bensiz yapamazsın. Benden ayrılamazsın. Bensiz kalmaya cesaretin yok… gibi cümleler, ilişki devam etse ve o kişi gerçekten sizsiz kalmak istemediği için sizden ayrılmasa dahi, ilişkinizin geleceği için şüphelere neden olur. İlişki sadece siz ya da sevgilinizin yürüttüğü bir olgu değil; ikinizin ortak olgusu. Dolayısı ile sevgiliyle tartışmak sırasında onu ayrılığa zorlamayın. Çok istiyorsanız kendiniz de ayrılabilirsiniz. Belki o anki düşünceniz: “Ayrılığı kendisi istedi, şimdi kendisinin üzülmesi çok saçma” şeklinde bir düşünce ile ilerleyen zamanlarda vicdanınızı rahatlatmak. Ancak onu ayrılığa zorlayan sizsiniz bu durumda; yani ortada çok da vicdan rahatlatıcı bir durum yok. Dolayısı ile bu hatayı yapmayın.

■ Geçmişten Bahsetmek: Sevgiliyle tartışmak ya da eşle tartışmak… Kim olduğunun önemi yok. Ona, geçmişte yaşadığınız ilişkilerden, tartışma sırasında kesinlikle söz etmeyin. Eski sevgilim bunu yapmıyordu. Ayrıldığım eşim böyle değildi… gibi cümleleri kurmanız, karşınızdaki insanı çok kırar. O anda istediğiniz zaten onu kırmaktır belki de ama, siz yine de bu hatadan kaçının, çünkü söz ağızdan bir kere çıkar. Geri alamazsınız. Sevgilinizi ya da eşinizi, sadece tartışma sırasında değil, hiç bir zaman kimse ile karşılaştırmayın. Ayşe’nin sevgilisi, Meltem’in eşi… ne yapıyorsa yapıyor. Sizin sevgiliniz farklı bir kişilik. Onu kimseyle karşılaştırmayın. Ayşe’nin sevgilisinin de, Meltem’in eşinin de, sizin bilmediğiniz pek çok olumsuz yanı var. 4/4’lük insan yok.

■ Genelleme Yapmak: Her zaman bunu yapıyorsun, asla şunu yapmıyorsun… gibi genellemelerden kesinlikle kaçının. Çünkü ok döner dolaşır size saplanır. Nasıl mı? O da sizin her zaman yaptığınız, ya da hiç yapmadığınız şeyleri arar, bulur, kendini savunmak için size karşı kullanır… Ve sonrasında, sevgiliyle tartışmak için başlamış olduğunuz konudan çok daha uzaklara gidersiniz. İş, içinden çıkılmaz bir hal alır. Dolayısı ile siz, sevgiliyle tartışırken yapılan hatalar arasında yer alan genellemelerden uzak durun.

■ Yanlış Yerlerde Tartışmak: Eşle tartışmak için kesinlikle yatak odasını seçmeyin. Yatak odasının sizin için, uyumak, dinlenmek ve eşinzle birlikte olmak gibi anlamları olan farklı bir yer olduğunu unutmayın. Burada tartışmak ise yatak odasının gözünüzdeki özelliğini yitirmesine neden olacaktır. Evinizin başka odaları da var. Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, illa ki tartışacaksınız. Ama hata yapmayın. Bu hatalar arasında, yatak odasında tartışmanın da yer aldığını unutmayın ve tartışacağınız alanı doğru seçin.

■ Sorunları Çözümsüz Bırakmak: Sevgiliyle tartışmak ya da eşle tartışmak kaçınılmaz… Ama onunla küs uyumayın. Sorunlarınızı çözüme kavuşturmadan uyumayın. Öfke zaten sizin uyumanıza engel olacak ve dolayısı ile uykusuz kaldığınız zaman sürecinde sorunları gözünüzde çok daha fazla büyüteceksiniz. Dolayısı ile sevgiliyle tartışırken yapılan hatalar arasında, tartışmayı çözmeden bitirmek de yer almaktadır. Siz, birbirini seven iki insansınız. Çok güzel şeyler paylaşabiliyorsunuz. Dolayısı ile sorunlarınızı çözebilirsiniz. Çözemediniz mi? Yine de barışın. Sonraki gün kaldığınız yerden devam edersiniz. Ama kesinlikle küs uyumayın; ya da uyumaya çalışmayın.

■ Küsmek: Küslüğünüz bir günden fazla sürmemeli. Sevgilinizi ya da eşinizi küserek cezalandırmak, sadece ona değil; kendinize de zarar vermek anlamına gelir. Şöyle ki, aynı ortamda günlerce küs ya da sessiz kaldığınız insanla birlikte gerilirsiniz. Ve aranızdaki ilişkide aşk sonrasında gerginlik başlar. Küsmek, susmak, sessiz kalmak… sorunların çözümündeki anahtar değildir. Ne demişler: İnsanlar konuşa konuşa…

■ Eşyaları Atmak: Sevgiliyle tartışırken yapılan hataların en tehlikelilerinden biridir eşyaları fırlatmak. Karşınızdaki kişiye isabet etmese dahi, fırlatmış olduğunuz her bir eşye fiziksel şiddet gibidir ve bir adım sonrası da zaten dayaktır. Eğer siz ya da sevgiliniz veya eşiniz tartışırken eşyaları fırlatmaya başladı iseniz, işler sizin için artık kontrolden çıkmaya başlamış demektir. Ve sonrasında ilişkiyi toplamak, ilişkide saygıdan söz etmek çok zorlaşır. İşleri bu aşamaya getirmekten kaçının.

■ Kötü Söz Kullanmak: Eşle tartışmak ya da sevgiliyle tartışmak sırasında ona kesinlikle kaharet etmeyin, lanet okumayın, beddua etmeyin… Sinir anında ağzınızdan çıkmış olması mazereti, yapmış olduğunuz hatayı hafifletmez. Sonrasında özür dileseniz de söylemiş olduğunuz sözleri onun hafızasından silemezsiniz. Dolayısı ile sevgiliyle tartışırken yapılan hatalar arasında yer alan, onu hor görme yanlışından kaçının.