Sorunlu Bir İlişki Nasıl Anlaşılır?

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın
  • 6
    Shares

Sorunlu bir ilişki, zaman zaman hepimizin başına gelebilen, çok da ilginç bir durum değil. Ancak pek çoğumuz, sorunlu bir ilişki nasıl anlaşılır sorusunun yanıtlarını bilmiyoruz. Kimbilir belki de çok sorunlu bir hayat yaşıyoruz ve sorunlar bize çok normal geldiği için sorunlu bir ilişkiyi fark edemiyoruz. Ama aslında sorunlu bir ilişki nasıl anlaşılır sorusunun yanıtlarını bilmek ve eğer sorunlar çözülemiyorsa da o ilişkiden kurtulmak gerekmektedir. TR Radyo olarak sizlere kesintisiz canlı radyo dinleme olanağı sunmanın yanında, sorunlu bir ilişkiyi anlayabilmenizi de sağlamanıza yardımcı olmayı istedik.

Sorunlu Bir İlişki Nasıl Anlaşılır?

■ Enerjinizin Tükendiğini Hissetmek: Sorunlu bir ilişki içerisinde iseniz kendinizi yorgun ve tükenmiş hissedersiniz. Bu duruma neden olan da birlikte olduğunuz insanın aslında sizin enerjinizi sömürüyor olmasıdır. Böyle bir ilişkide mutsuz olursunuz. Oysa ki biriyle birlikteyseniz ve onu çok seviyorsanız mutluluk kelebeği gibi dolaşmanız gerekir. O halde sorunun farkına vardığınızda onu ya çözün, ya da ondan kurtulun.

■ Sürekli Sizi Suçlayan Biriyle Birlikte Olmak: Eğer birlikte olduğunuz kişi sinirlendiğinde ya da öfkelendiğinde, bu durumdan dolayı sizi suçluyorsa ve siz sürekli kendinizi savunmak, ona anlatmak zorunda hissediyorsanız, bir zaman sonra hem enerjiniz tükenir, hem de özgüveninizi kaybedersiniz. Bu insana kendinizi anlatmaktan ve sizi anlamayan biri ile çok da zaman kaybetmenin bir anlamı yok.

■ Kişisel Gelişiminiz Engellenmesi: Eğer sorunlu bir ilişki içerisinde iseniz, sadece ilişkinizin iyi gitmesi için kendi kişisel gelişiminizden ve mutluluklarınızdan fedakarlık etmeniz gerektiğini düşünürsünüz. Oysa ki ilişkinizin sağlıklı olması, kişisel gelişiminiz için size güvenli bir sığınak gibidir. Eğer kendinizden fedakarlık yapıyorsanız, kısa zaman içerisinde kendinizi yalnız, ihmal edilmiş ve sevgisiz hissetmeniz çok yüksek ihtimal.

■ Kendi Hakkınızda Olumsuz Şeyler Düşünmek: Sorunlu bir ilişki nasıl anlaşılır sorusunun yanıtları arasında, size kendinizi kötü hissettirmesi de yer almaktadır. Eğer birlikte olduğunuz kişi size kendinizi olduğunuzdan daha iyi hissettirmesi gerekirken daha kötü hissettiriyorsa, artık bu ilişkiden kurtulmanın zamanı gelmiş demektir. Aksi halde kısa zaman içerisinde psikolojik sorunlar yaşamaya başlarsınız.

■ Sevgilinizi Değiştirmeye Çalışmak: TR Radyo olarak şu ana kadar sorunlu bir ilişkiyi anlatırken hep birlikte olduğunuz insanın yanlışlarından söz ettik. Ancak onu değiştirmeye çalışıyorsanız sizde de sorun var demektir. Karşınızdaki insanı olduğu gibi kabul eedebiliyor, ona uyum sağlayabilmek adına kendinizi iyileştirmek adına değişim çabaları içerisine girebiliyorsanız, ilişkinizin doğru yolda ilerlediğini söyleyebiliriz.

■ Sürekli Tartışmak: Sürekli tartışıyor, çatışıyor, birbirinizi suçluyor ve bu noktada birbirinizi affetmek ve alttan almaktansa kırıcı olma yolunu tercih ediyorsanız, sorunlu bir ilişki içerisindesiniz demektir. Bu gibi bir ilişkinin sonu zaten kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle ya tartışmalardan uzak durmalı; ya da kendnizi bu ilişkiden bir an önce kurtarmalısınız.

■ Aşırı Sahiplenmek: Genellikle bu durum insanların hoşuna gider. Sahiplenilmek, kıskanılmak… güzel şeyler olsa da dozu aşıldığı zaman sorun halini alırlar. Bu nedenle aşırı yaşanan duyguları aşık olmakla karıştırmayın. Her insanın ilgiye ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacını sizinle karşılamaya çalışması, onun size aşık olduğu anlamını taşımaz ki aynı durum sizin için de geçerli. Sorunlu bir ilişki nasıl anlaşılır sorusunun bu yanıtını da aklınızda tutun.

■ Kendinizi Kaybetmek: Sadece onunla olmak, onunla zaman geçirmek adına kendi ihtiyaçlarınızdan, kişisel gelişiminizden, hatta mutluluğunuzdan ödün veriyorsanız, sorunlu bir ilişki içerisinde olmakla birlikte, birlikte olduğunuz insanı da bu sorunlu durumun içerisine çekiyorsunuz demektir. Dolayısı ile sadece bir insanla mutlu olmak için, genel anlamda hayatın sizi mutlu etme imkanını elinizden almayın. Bu, yapacağınız en büyük hatalardan biri olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*