Sosyal medyadan sevgili bulmak sizce ne kadar doğru? Son zamanlarda hayatımızı internet kullanımına o kadar çok yönlendirdik ki, alışverişlerimizi internetten yapıp, yemek siparişlerimizi bile internetten vermeye başladık. Kesintisiz canlı radyo dinleyebiliyoruz… Ama sosyal medyadan tanışıp buluşmak; ya da sosyal medyadan tanışıp sevgili olmak acaba ne kadar doğru? Hem de sosyal medyadan tanışıp evlenenler bile sayıca o kadar çokken… İnsan, neden sosyal medyadan sevgili bulmak kötü olsun diye düşünmeden edemiyor değil mi? TR Radyo olarak sizi bu konuda bilgilendirmek istedik. Çünkü internet kullanımı pek çok yönden hayatımıza çok olumlu katkılar sağlıyor; ama pek çok açıdan da bize zarar veriyor. Örneğin size, “sosyal medyadan tanıştığı kişiden hamile kalan kadın” deseler hoşunuza gider miydi? Ama bu tür şeyler insanların başına sıklıkla geliyor ne yazık ki.

Kesintisiz canlı radyo dinlemek, dışarı çıkamadığınız, yemeğinizin olmadığı zamanlarda yemek siparişi vermek, bilgi veren makaleler okumak, kendi şehrinizde bulamadığınız bir şeyi ya da bulsanız da daha ucuzunu sipariş verebilmek… internet üzerinden yapılabilecek en iyi şeyler arasında yer alıyor. Ancak sosyal medyadan sevgili bulmak, sosyal medyadan tanışıp sevgili olmak, sosyal medyadan tanışıp buluşmak biraz sıkıntılı. Her şeyin öncesinde, karşınızdaki insan kişiliğini ve genel olarak kendini size tam anlamı ile yansıtamıyor. Herhangi bir insan internet ortamında, nasıl biri olmak istiyorsa, karşısındakine onu yansıtıyor. Sohbet sitelerine girerseniz eğer bunun örnekleri ile çok sık karşılaşırsınız. Adam nickini bir avukat, bir mühendis, bir doktor yapar. Örneğin AvukatMehmet ile tanışırsınız ve siz onun bu nickinden dolayı avukat olduğunu düşünürsünüz; ama o belki de bir markette getir – götür işlerine bakıyordur.

Bu örneği bir adım daha ileri götürelim: Belki çocuğunuz yaşında biri ile sizin yaşıtınızmış gibi sohbet ettiğinizden bile haberiniz yoktur; ya da bir hemcinsinizle… Ama bunu resim konulan sitelerde yaşamazsınız değil mi? Örneğin Facebook’ta kimse size kendini olduğundan farklı tanıtamaz mı? Neden tanıtmasın? Bir başkasının resmini kullanmak çok mu zor? Fake hesap açmak çok mu zor? Peki ya sosyal medyadan sevgili bulmak bu kadar kötü ise sosyal medyadan evlenenler nasıl var? Bu noktada sizlere şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki: internet ortamındaki herkes kötü değil. Herkes kötü olsaydı biz de kötü olurduk; malum biz de internetteyiz… Bu nedenle herkes kötü değil. Ama gerçek olanı bulmak çok zor. Eğer gerçek olanı bulursanız ve sonrasında onunla yanyana gelirseniz, gerçek anlamda sosyal medyadan evlenenler arasına siz de girebilirsiniz. Bu noktada aşkın gözünüzü kör etmemesine dikkat etmeniz çok büyük önem taşıyor.

Her şeyin öncesinde, sosyal medyadan tanışıp buluşmak ya da sosyal medyadan tanışıp sevgili olmak öncesinde o insanı arkadaş olarak, amacınızı da sevgililiğe yöneltmeden tanımaya çalışmalısınız. Bu sırada o insan da siz de arayış içerisinde olmamalısınız. Hayatımda biri olsun diyerek herhangi birine, istediğiniz kişi gözüyle bakabilir ve bu noktada büyük hatalar yapabilirsiniz. Dolayısı ile hiç bir sevgililik amacı gütmeden tanıştınız, birlikte zaman geçirdiniz, TR Radyo’da kesintisiz canlı radyo dinleyip belki aynı şeylerden keyif aldığınızı gördünüz… Baktınız ki bir kaç ay iyi gittiniz, o zaman sosyal medyadan sevgili bulmak sizin için kötü bir durum teşkil etmeyecektir. Bir kere o insan da siz de, kendinizi birbirinize yakın hissettiğinizden dolayı birbirinize yüreğinizi açmışsınızdır. Onu size kimsenin anlatmasına ihtiyacınız yoktur. O zaten size kendini yeterince anlatmıştır. Sosyal medyadan tanışıp evlenenler bu şekilde çok mutlu da olabilirler. Ancak aksi durumlarda, sosyal medyadan tanışıp hamile kalan kadın da olabilirsiniz, cinayete ya da tecavüze maruz kalan kişi de ve bunların hiç birini de istemezsiniz.

Sosyal medyadan tanışıp sevgili olmak, ne yazık ki evvli insanların da sıklıkla başvurdukları bir yanlış ve bunun sonucunda evliliklerinde büyük problemlerle karşılaşabiliyorlar. Ne yazık ki, insanlar sosyal medya üzerinde, internet ortamında kendilerini çok rahat gizlemeleri dolayısı ile sınırsızca her şeyi sanal olarak yapabiliyorlar. Bunun sonrasında adam ya da kadın aynı şeyleri eşinden de bekliyor ve elde edemediğinde de aldatmalar içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Sadece bununla da sınırlı değil. Sosyal medyadan tanışıp buluşmak için çok fazla zaman geçmesi ve o insanı gerçek anlamda tanıyabilmek gerekiyor. Ancak siz doğruyu ararken, karşınızdaki insanın heyecanını yitirmesi, yeni arayışlara girmesine sebep oluyor. Çünkü söz konusu heyecan bir zaman sonra yerini kavuşma isteğine bırakıyor. Kavuşamayan insanlar iletişimsizlik sorunu ile karşılaşıyor. Bunun sonrasında ise tartışmalar başlıyor. Çok küçük sorunlar inanılmaz şekilde büyüyor ve artık ilişki devam edemiyor. Yani daha başlamadan bitiyor.

Aldatılmak istemiyorum diyorsanız yine bir tehlike ile karşı karşıya olabilirsiniz. Siz uyuduğunuzda ya da siz yokken, o çok güvendiğiniz adam ya da kadın, size söylediği güzel aşk sözlerini bir başkasına rahatlıkla söyleyebilir. Ve sizin bunu ruhunuz bile duymaz… Belki şifrelerini almak içinizi rahatlatır; ama o başka hesaplar açamaz mı? İnternet öyle büyük bir ortam ki… içinde siz bile boğulursunuz. Dolayısı ile doğru insanlarla iletişim halinde olmaya ve gözünüzü açık tutmaya dikkat edin.