Sosyal medyanın ilişkiler üzerindeki etkisini hiç merak ettiniz mi? Belki sevgilinizle sosyal medya üzerinden tanıştınız; belki de sosyal medyayı, akşam eve geldiğinizde oluşan sessizlikten kaçmak için kullanıyorsunuz. Peki sosyal medyanın ilişkilere etkileri neler? Sosyal medyanın ilişkilere zararları bulunuyor mu?  Bu konu hakkında merak ettiğiniz her şeyi ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz.

Sosyal Medyanın İlişkilere Zararları

■ Her birimizin elinde bir telefon ya da tablet bulunmakta ve günümüzde telefonsuz yaşamayı düşünemez hale gelmiş durumdayız. Peki telefonu konuşmak için mi hayatımıza bu denli dahil ettik; yoksa bizi internete; yani dış dünyaya sıkı sıkıya bağladığı için mi? İnternetle kastedilen sosyal medya elbette; hiç birimiz araştırma yapmazsak ölecek durumda bilgi düşkünü değiliz. Sosyal medyada ise sürekli olarak yeni insanlarla tanışma olasılığımız bulunmakta… Tabi ki bunu istersek…

Yeni insanlarla tanışmak demek; eğer bir ilişki içerisinde iseniz ve söz konusu birlikteliğinizde sorunlar yaşıyorsanız sizin için büyük potansiyelde bir tehlike anlamına gelmektedir. Karşı cinsle yapılan bir küçük sohbet, ondan etkilenmenize ve birlikte olduğunuz insanı aldatmanıza neden olabilir. Pek çok insan, sanal ortamda yazışmanın aldatma sayılmayacağı görüşüne sahip olsa da, pek çok yuva bu nedenle yıkılmaktadır.

Peki sosyal medyanın ilişkiler üzerindeki etkilerine bu açıdan bakarken, aldatma oranlarının sosyal medya kullanımının artması ile birlikte arttığını mı düşünüyorsunuz? Elbette, kişisel olarak kullanılan sosyal medya insanları belirli ölçülerde özgürleştirir; ama bu durum, özgürleşen bireyin mutlaka birlikte olduğu kişiyi aldatacağı anlamını da taşımaz. Aldatma duygusunun, kişinin içinde olması, bunu istemesi ve kendine yakıştırması gerekir ki hayatındaki kişiye aldatılma duygusunu yaşatabilsin…

Sosyal medya yokken insanlar birbirlerini aldatmıyorlar mıydı? Günümüzde sosyal medya olmazsa, insanlar birbirlerini aldatmayacaklar mı? Sosyal medyanın ilişkilere zararlarından biri aldatmaların artması olarak görülse de, aslında sosyal medya, zaten eşini ya da sevgilisini aldatma potansiyeline sahip olan kişiler için, kullanımı daha kolay bir alandan başka bir şey değildir. Aldatacak olan insan her yerde ve her şekilde aldatır. Bu noktada sosyal medyayı suç aleti olarak görmemek gerekiyor.

■ Sosyal medyanın ilişkiler üzerindeki etkisi sadece sevgili ya da evli çiftler için de geçerli değil. Genç, yetişkin, hatta yaşlı pek çok insanda sosyal medya bağımlılığı üst seviyelerde. Her an, sohbet ettiğimiz bir insanın, eline telefonu alıp sosyal medyaya gömüldüğüne şahit olabileceğimiz insanlarla karşı karşıyayız. Ne biz; ne de herhangi biri, sosyal medya bağımlısı bu insanlarla sohbet etmeyi tercih etmeyecektir. Dolayısı ile internet üzerinde sosyalleştiğini düşünen insanlar aslında asosyal bireyler olarak hayatımızda yer edinmektedirler. Bu kişilerin iletişim problemleri bulunmakta olup, kurdukları arkadaşlıklar, dostluklar; hatta ilişkilerin yeterince kalıcı olmayacağını söyleyebiliriz. Unutmamalısınız ki, sosyal medyayı 7/24 kullanabilir, ama bir arkadaşınızla sürekli bir arada olamazsınız. Sanal alemde geçireceğiniz zamana, reel ortamda geçireceğiniz zamanı kesinlikle tercih etmemelisiniz.

■ Sosyal medyanın ilişkilere etkilerinden bir diğeri de, onaylanma ihtiyacı dolayısı ile yapılan paylaşımların ayrılık sonrasındaki süreci zorlaştırması… Peki bu durum ne anlama geliyor? Sizce sosyal medya üzerinde yapılan paylaşımların ne kadarı gerçeği yansıtıyor? Gördüğümüz resimlerde hep çok mutlu insanlar varken, gerçek dünyada mutsuz olduğunu söyleyen ve sürekli bir sorunla savaşan insanlar yalan mı söylüyor? Yoksa sosyal medyada gördüğümüz mutluluk pozları mı sahte?

Evli bir çift düşünün. Bu evlilikte sürekli olarak kadına şiddetin uygulandığını var sayın. Eşinden saatlerce şiddet gören kadının, sonrasında eline telefonu alıp, kendisine şiddet uygulayan adamla çekilmiş mutlu fotoğraflarını sosyal medya üzerinden paylaşması sizce neyin işareti olabilir? Bu kadının ihtiyacı olan tek şey, yaşamakta olduğu evliliğin toplum tarafından onaylanmasıdır. Bunun en kolay yolu ise sosyal medyadan yapılan paylaşımlar olarak düşünülmektedir. Peki bu kadın gerçekten mutlu mudur? Ya da şöyle soralım: Kendisine şiddet uygulanan hangi kadın mutludur?

Verdiğimiz örneği devam ettirdiğimizde, bir gün çift bu mutsuzluğa dayanamaz ve ayrılırsa, toplum kendileri hakkında ne düşünecektir? Mutluluk pozlarını paylaşan kadın, ayrılık gerekçesi olarak şiddete uğradığını söylediğinde, kendisine kaç kişi inanır? Kadın, insanları kendisine inandırmak adına neler anlatır?…

Hani Allah dört duvarı, her şey orada yaşanıp bitsin diye vermişti?

Değerli TR Radyo dinleyicilerimiz! Sosyal medyayı elbette kullanacaksınız. Elbette burada yeni insanlarla tanışacaksınız. Elbette paylaşımlarınız olacak… Ancak unutmayın ki her şeyin gerçeğini yansıttığınız kadar gerçekle karşılaşırsınız. Ve unutmayın ki sosyal medya, telefonunuzun şarjının bittiği, elektrik ya da internetin kesildiği yere kadar var. Hayatınızda gerçek olan insanlar ise siz istediğiniz ve sizi istedikleri sürece varlar. Dolayısı ile sosyal medyanın kölesi olmak yerine, onu kendiniz için bir eğlence aracı olarak kullanabilmeyi öğrenin. Ve en önemlisi, sosyal medyanın ilişkiler üzerindeki etkisinden olabildiğince az etkilenin.