Toksik İlişkiden Kurtulmak Neden Zor Gelir?

Toksik ilişkiden kurtulmak ya da toksik ilişkiyi bitirmek pek çok kişi için zordur. Bu cümleyi kurduğumuzda, aslında pek çok kişinin aklına, toksik ilişki nedir sorusunun yanıtına olan merak duygusu gelir. Belki bu kavram size biraz uzak ve yabancı gelebilir ama aslında son dönemlerde ilişki türleri arasında yer alan toksik ilişkiyi sık sık duyuyorsunuzdur. Birazdan size toksik ilişki nedir sorusunun yanıtını vereceğiz ama genel olarak şunu söyleyebiliriz öncesinde: toksik maddeleri mutlaka biliyor olmalısınız. Hani bizi zehirler ve sağlığımıza zarar verirler. Toksik ilişkiyi de o şekilde düşünebilirsiniz. Yaşayanına zarar veren ilişki türü gibi bir şey… Gelin şimdi daha yakından gözden geçirelim.

Toksik İlişki Nedir?

Yoksik ilişkiden kurtulmak istiyorsanız, ilk olarak içerisinde bulunduğunuz ilişkinin toksik ilişki olduğundan emin olmalı; bunun için de toksik ilişki nedir sorusunun yanıtlarını bilmelisiniz. En zor ilişki türlerinden biri olan ve çiftin birbirinden uzaklaşmasına sebebiyet verebilen toksik ilişki, tarafları fiziksel zihinsel ve psikolojik olarak tüketebilecek bir zararlı ilişki türüdür.

Toksik ilişki nedir sorusuna bir de örnekle yanıt vererek, bu kavramı daha iyi anlamanızı sağlayalım dilerseniz… Var sayalım ki eşiniz ya da sevgilinizle birbirinizi, birbirinize canınızı verebilecek denli çok seviyorsunuz… Ama… Hayat görüşleriniz,değerleriniz,inançlarınız ve düşünceleriniz birbirine çok zıt… Hal böyle olunca da ortaya çıkan ilişki türütoksik ilişki…

Hani ailelerimiz söyler ve bizler yaşamadan inanmayız ya: çiftlerin eğitim seviyeleri, yetiştikleri çevre, maddi durumları… birbirine denk olmalı yoksa o ilişkiden hayır gelmez… Durum her ne kadar böyle olsa da bizler seviyorsak en değerli odur biliriz. Ancak bir süre sonra gerçekler su gibi gün yüzüne çıkmaya başlar. Toksik ilişki, çifte toksik maddeler gibi zarar verir ve onları zehirler. Psikolojik, zihinsel ve fiziksel olarak hasta etmeye başlar.

Fakat her ne kadar durum böyle de olsa toksik ilişkiden kurtulmak ve toksik ilişkiyi bitirmek her iki tarafa da zor gelir. Peki ama neden? İşte bu noktada önce şunu bilmelisiniz: toksik ilişkiyi bitirmek, sizin için yeni kapıların açılmasının en kolay yoludur. Toksik ilişkiden kurtulmak sizin için iyileşmek, daha mutlu olmak anlamına gelmektedir. Bu noktada atacağınız en zor adım, yaşayacağınız en zor durum ayrılıktır. Sonrası ise çorap söküğü gibi gelecektir. Peki toksik ilişkiyi bitirmek neden bu kadar zor?

Toksik İlişkiyi Bitirmek

Toksik ilişkiden kurtulmak demek, sizin, size zarar veren bir ilişkiden gitmeniz anlamına gelmektedir. Ancak toksik ilişkiyi bitirmek yine de zordur. Çünkü, her şeyin öncesinde insanlar yalnız kalmaktan korkarlar. Bu durumun en büyük sebebi toplum baskısıdır. Toplum insanlara öyle düşündürür ki,yalnız ve bekar olmak kötü bir şeymiş gibi algılanır. Hal böyle olunca da kişiler kusurlu bir eşle hayatı devam ettirmeyi yalnız olmaya tercih ederler. Bu durumun çok yanlış olduğunu unutmayın.

Toksik ilişkiyi bitirmek, eksik özgüvene sahip kişilere de zor gelir. Hatta bu kişiler zaman geçtikçe, eşlerinin kusurlu davranışlarına sebep olarak kendilerini görmeye başlar ve onu yalnız bırakmak da istemezler. Böylece zaman biraz daha ilerler ve kendi değerlerinin yanlış olduğunu düşünen kişiler ciddi anlamda duygusal olarak hastalanmaya, kendilerini değersizleştirmeye başlarlar. Tüm bu nedenleri bir araya getirip, sorunu fark ettiğiniz anda kendinize güvenmeyi öğrenmelisiniz.

Toksik ilişkiyi bitirmek bazen de birlikte olduğunuz kişinin, kendi hatalarını size yıkmak istemesinden dolayı zor olmaktadır. Bu durumun öncelikli sebebi sizsinizdir. Aklınızın karışık olduğunu, kaygılı olduğunuzu ya da kendinize güvenmediğinizi hissetmeye başlarsa, zaman içerisinde sizi, tüm problemlerin odak noktasına yerleştirir. Siz de bu oyuna gelir ve her şeyin suçlusunu kendiniz olarak görüp, size uygulanan duygusal istismara boyun eğmeye başlarsınız.

Toksik ilişkiden kurtulmak bazen de her şeyin düzeleceğine olan inanç dolayısı ile zordur. Birlikte olduğunuz insanın sahip olduğu sorunların yaşanmışlıklara bağlı olarak ortaya çıktığını düşünürsünüz. Düzeleceğine inanır ve hiç bir problem yok gibi davranmaya devam edersiniz…Fakat işler maalesef umduğunuz gibi gitmeyecek ve zamanla her şey daha da kötüleşmeye başlayacaktır. Hal böyle olunca da kendinizi içinden çıkılmaz bir ruh halinde bulursunuz.

Son olarak ekleyeceğimiz, toksik ilişkiden kurtulmak zordur çünkü diyeceğimiz husus, kişilerin daha sonraki yaşamlarında reddedilmekten korkmalarıdır. Yani hayatlarını bir başka insanla birleştiremeyeceklerini düşünür ve öyle olmasından ise sağlıksız bir ilişkide kalmayı tercih ederler. Ama bu da yanlıştır. En iyisi siz kesintisiz canlı radyo dinleme alışkanlığı edinerek toksik ilişkinizden bir an önce kurtulun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*