Yalnız olmanın faydalarının bulunduğunu söylesek, artık hayatınızda bir insan olmasını isteme arayışından sizi kurtarabilir miyiz? Gereksiz bir kalabalıktansa kaliteli bir yalnızlık her zaman yeğlenir. Bu gibi durumlarda yalnız olmanın avantajlarından yararlanmak, belki de sergilenebilecek en doğru tutum olacaktır. Peki yalnızlık ne işe yarar ve insana neler katar? Her şeyin öncesinde kaliteli durum yönetimi yapmak gerekir elbette; aksi halde yalnızlık Allah’a mahsustur; unutmayın.

Yalnız Olmanın Avantajları

■ Yalnız olmak, insanları sakinleştirir ve daha az stres yaşamalarını sağlar. Dolayısı ile bu kişiler daha az depresyon riski ile karşı karşıya kalırlar. Ancak bu durum herkes için geçerli değil; sadece yalnızlığı sevenler için söz konusudur.

■ Yalnız olmanın avantajlarından bir diğeri de, yalnız insanların ve özellikle de yalnızlığı sevenlerin daha iyi arkadaş olmaları; sosyal hayata daha kolay karışmalarıdır. Bu insanlar yalnızlığı sevdikleri için sosyal ortamlarda kendilerini fiziksel ve duygusal olarak tam hissetmezler. Ancak yalnız geçirdikleri süre, kendilerini şarj etmelerini sağlar. Sonrasında da daha iyi bir sosyal iletişim içerisine girerler.

■ Yalnız olmak, bir nevi yalnız uyumak anlamına da geliyor. Ve yapılan araştırmalara göre yalnız uyuyan insanlar, yanlarında biri varken uyuduklarından çok daha kaliteli bir uyku uyuyabiliyorlar.

■ Yalnız olan insanların kurdukları ilişkiler, diğer insanların kurduğu ilişkilerden çok daha kalitelidir. Sadece yalnız kalmamak adına herkesle iletişim kurabilen insanlarla, yalnız kalmayı öğrenen ve seven bir insanların çevresinde topladığı insanlar arasında büyük bir fark vardır. Bu insanların kriterleri vardır ve bu kriterler içerisinde bulunmayan kişileri hayatlarına sokmazlar. Sınırları bellidir. Dolayısı ile dost kazığı yeme ihtimalleri çok daha azdır.

■ Yalnız olmanın faydalarından bir diğeri de doğru hedefler belirlemeyi kolaylaştırmasıdır. Yalnız insanlar zamanlarını da, bulundukları mekanları da doğru ayarlayabilirler. Bu durum, kendilerine, gelecekle ilgili doğru hedefler belirlemelerini kolaylaştırır ve istedikleri gibi bir yaşam sürerler.