İlişki sorunları ve ilişki problemleri, neredeyse her birliktelikte yaşanır. Çözümleri hakkında yeterli bilgi sahibi olunmaması halinde de çiftler ayrılığa kadar giderler. Ancak TR Radyo olarak şunu söyleyebiliriz ki, ilişki sorunlarını ya da ilişki problemlerini çözmek, kesintisiz canlı radyo dinlemek kadar kolaydır. Peki neden en bilinen ilişki sorunları yüzünden o çok sevdiğiniz insandan ayrı kalasınız? İlişki problemlerinin çözümü kolaysa, TR Radyo ve kesintisiz canlı radyo dinleyicileri olarak çözelim o zaman…

Yaygın İlişki Sorunları

■ Güven Sorunu: Eğer ilişkinize, birbirinize olan güvensizliğiniz yansımış ise muhtemelen o ilişki bitecek demektir. Peki hiç, Sevgilimin Güvenini Nasıl Kazanabilirim diye düşündünüz mü? Sizlere TR Radyo olarak, bu konu hakkında bilgi aktarımında bulunmuştuk. O halde ilk olarak kendi üzerinize düşeni yapın ve sevgilinizin güvenini kazanın; sonrasında da ona güvenmeyi öğrenin. Güven sorununu ilk yaşayan çift siz değilsiniz; son yaşayan çift de olmayacaksınız. Ama siz kesintisiz canlı radyo dinleyicileri olarak, güven sorununu aşan çift olmayı başarmalısınız.

■ Dürüst Olmamak: En sık yaşanan ilişki problemlerinden biridir dürüst olmamak. Eğer birlikteliğinizin kalıcı olmasını istiyorsanız, karşınızdaki insana ailenizi, geçmişinizi, işinizi, halinizi, vaktinizi… olduğu gibi anlatmalı; aynı dürüstlüğü ondan da beklemelisiniz. Özellikle sanal ortamda, sosyal medya üzerinden ya da sohbet sitelerinden başlayan ilişkiler ne yazık ki dürüstlükten çok uzak. İnsanlar önce kendilerini, olmak istedikleri kişi olduklarına inandırıyor; sonrasında da karşılarındaki insanı yalanlarına inandırıyorlar. Bu noktada, sanal ortamda dahi olsanız, direkt olarak ilişkiye başlamak yerine o insanı arkadaş olarak tanıyın. Sonrasında bir adım daha ilerisine gitme kararı alın. Tanışmaktaki amacınız da sevgililik olmasın. Muhtemelen kandırılırsınız.

■ Monotonlaşmak: Özellikle uzun yıllardır aynı insanla birlikteyseniz; hatta evliyseniz yaşayabileceğiniz ilişki sorunları arasında yer almaktadır monotonluk. Bu noktada sizlere, TR Radyo olarak daha önce hazırlamış olduğumuz, Sevgilimle Neler Yapabilirim başlıklı konumuzu okuyup, sizi monotonluktan kurtaracak; hatta ilişkinizi ilk günkü haline döndürecek önerilere sahip olabilirsiniz. Sürekli kendinizi tekrarlamamalısınız.

■ Mazeretler: İlişki sorunlarının en yaygınlarından biri de uydurulan bahaneler, mazeretlerdir. Eğer ilişkiye yeni başlamışsanız muhtemelen bu sorunla karşılaşmazsınız; çünkü içinizde bir heyecan vardır, sevgiliye özlem vardır… Ancak uzun süreli ilişkilerde, tabiri caizse birbirinize doyduktan sonra, sürekli mazeretler bulunmaya ve bahaneler üretilmeye başlanır. Oysa bu sizin yaptığınız en büyük yanlıştır. Tam da uzun süre devam eden ilişkide birlikte olduğunuz insan muhtemelen sizin için doğru insandır. Ne gerek var, heyecanınız bitti diye onu kaybetmeye? Aşkın ömrü zaten üç yıl. O zaman her üç yılda bir, heyecan bitti diye yeni ilişkiler yaşayalım… Hatta üç yıl aşkın maksimum ömrü… O zaman ömürlük ilişkiler yaşamayalım… En yaygın ilişki problemleri arasında yer alan mazeretler üretmeyi, sevgilinize, eşinize; bir de ailenize yapmayın. Kaybeden herkesten önce siz olursunuz. Aileniz ve hayatınızdaki insan arasındaki dengeyi kurun ve bahanelerden kurtulun.

■ Kişisel Alan Bırakmamak: Kişisel alanın ne olduğunu önce anlatmak istersek: birlikte olduğunuz insanın; ya da sizin, kendinize ait bir hayatınızın olması, hobileriniz, yalnız kalmak istediğiniz zamanlar, yalnız görüşmek istediğiniz insanlar… İlişki sorunlarının en yaygınlarından bir tanesi de kişisel alana saygı duymamaktır. Bu nedenle karşınızdaki insanın sıkılabileceğini, boğulabileceğini, sizden uzaklaşabileceğini kesinlikle aklınızdan çıkartmayın.