Kesintisiz canlı radyo yayını yapmak için kullanılan en iyi yayın programın Sam 2 olduğunu sizlere sık sık belirtiyor; hatta Sam 2 ayarlarını en doğru şekilde nasıl yapabileceğinizden de detaylı şekilde söz ediyorum. Çünkü ben en az 10 yıldır Sam 2 ile yayın yapıyorum. Ancak yaklaşık 5 aydır mobil radyo yayını ile ilgili de bilgi sahibi olmaya başlamış durumdayım. Bunun nedeni, kesintisiz canlı radyo yayını yapmak isteyen DJ arkadaşlara yardımcı olmamın gerekliliğinden kaynaklanıyor. Ve mobil radyo yayını için BroadCast MySelf isimli uygulama Android’de kullanılıyor.

Hemen hemen her radyonun, mobil radyo yayını ile ilgilenen bir yetkilisi vardır. Çünkü yetkili kişiler genellikle bilgisayar kullanıcısıdırlar ve mobil radyo yayını ile ilgileri yoktur. Ancak kesintisiz canlı radyo yayınında son zamanlarda popüler olan BroadCast MySelf, pek çok kişi tarafından kullanılmakta ve bu DJ’ler de radyolarda yayın yapmak için DJ başvurusunda bulunmaktadırlar. Tam da bu noktada BroadCast MySelf ayarları hakkında bilgi sahibi olan birine gerek duyulur. Ya da uygulamayı kullanan kişinin ayar yapmayı iyi bilmesi gerekmektedir.

Bir akşam, mobil radyo yayını konusunda yetkili olan arkadaşım yayında iken, DJ başvurusu yapan birisi oldu ve kendisi yayında olduğu için de bana yönlendirmek durumunda kaldı. Ancak ben o zamana kadar BroadCast MySelf’in adını bile duymamıştım. DJ başvuru yapan kişiyle ilgilenip, onun bilgisi hakkında fikir sahibi olmaya çalışırken, aslında onun da benim gibi bilgisayarda, Sam 2 kullanan bir yayıncı olduğunu öğrendim. Mobil radyo yayını yapmayı bilmiyordu; ama öğrenmek istiyordu.

Ne kadar ilginç bir tesadüf öyle değil mi? Ben arkadaşıma soruyordum; DJ başvuru yapan kişi ise bana soruyordu. Arkadaşım bana, uygulama hakkında bilgi sahibi olabileceğim bir link verdi. Baktım; ama çok yabancı geldiği için pek bir şey de anladım sayılmaz. En iyisinin hemen telefonuma BroadCast MySelf yüklemek olduğuna karar verdim ve aynen öyle de yaptım.

Ancak tam bu sırada, kesintisiz canlı radyo yayını yapmak isteyen kişi, bir gün sonra geleceğini, o zamana kadar da konu hakkında biraz daha araştırma yapabileceğini söyleyip gitti.

Ben o an itibari ile BroadCast MySelf ile başbaşa kaldım. Madem yüklemiştim, kullanmayı da biraz öğrensem hiç fena olmazdı. Hemen deneme yayını aldım. bir kaç şarkı, bir kaç anons, sonrasında dinleme falan derken, aslında kullanmanın pek zor olmadığını gördüm. Ancak en iyi yayın programı olduğunu düşündüğüm Sam 2 ile ilgili fikrimden yine de vazgeçmedim. Çünkü mobil radyo yayınında, yayın sırasında, istediğin gibi hareket edebilme özgürlüğüm olmayacaktı. Belki mobil olacak ve sahilden bile yayın yapabilecektim; ama bu bana, yayını istediğim gibi yapabilme özgürlüğünü vermeyecekti.

Uygulama hala telefonumda yüklü olmasına karşın, bir kere bile, deneme yayını haricinde yayın almadığımı belirtmeliyim. Rahatlık haricinde, anonsta cızırtı ve müziklerde kalitesiz ses gibi pek çok sorunu olan BroadCast MySelf’i sizler için tüm detayları ile sorun çözümleri ve ayarları ile sitemiz içerisinde anlatmaya devam edeceğim.