Mobil radyo yayını yapmak son zamanların IRC platformlarında oldukça gözde. Aslında bunun sebepleri arasında, mobil tabanlı sohbet ortamının gelişmiş olması da yer alıyor. İnsanlar akıllı telefonlarından hem sohbet edip, hem de kesintisiz canlı radyo dinlerken, bir de BroadCast MySelf ile mobil radyo yayını yapıyor. BroadCast MySelf sadece Android tabanlı akıllı telefon ve tabletlerde çalışıyor. Mobil radyo yayını yapmak isteyenler için ilerleyen bölümlerde BroadCast MySelf kullanımını detaylı şekilde anlatmaya çalışacağız. Sizin de hayalinizde DJ olmak varsa, artık bilgisayarınız olmasa bile, mobil radyo yayını yapabilirsiniz.

BroadCast MySelf Kullanımı

■ Mobil radyo yayını yapmak için ilk olarak Android tabanlı akıllı telefon ya da tabletinize BroadCast MySelf yüklemelisiniz. Programı Google Play Store üzerinden arattığınızda bulabileceksiniz.

■ Programı açtığınızda karşınıza gelen ekranda:
• Sol tarafta kalan yatay dikdörtgen ivme mobil radyo yayını sırasında sesinizin yayına ulaşmasını sağlayan mikrofon butonudur. O butonu ne kadar yukarı kaldırırsanız sesiniz yayına o kadar çok gider. Şarkı çalarken ise onu en alta indirmeniz gerekmektedir.
• Sağ tarafta yer alan yatay dikdörtgen ivme, mobil radyo yayını yapma sırasında şarkı sesinin yayına gitmesini sağlayan butondur. Anons bittikten sonra o butonu en üste çekmeniz gerekir.
• Altta, ortada yer alan kare buton ile ise yayın alır ve aldığınız yayını bırakırsınız.
• Sağ üstte, üst üste noktaların bulunduğu bir alan vardır. O alana basarak mobil radyo yayını yapmak için BroadCast MySelf kullanımında gerekli ayarları yaparsınız.

BroadCast MySelf ana ekran görünümü ile ilgili bilgilerin aktarımını sizler için gerçekleştirdikten sonra, şimdi sağ üstte yer alan üstüste noktaların olduğu alana tıklayalım ve BroadCast MySelf ayarlarını olması gerektiği gibi yapmaya başlayalım.

■ İlk olarak Output Mode yazan yere tıklayın ve bu kısmı Shoutcast Server olarak belirleyin.
■ En üstte yer alan Tracks Folder butonuna tıklayarak, mobil radyo yayını sırasında çalacağınız müzikler telefon ya da tabletinizde hangi klasörde ise onu seçin.
■ Şimdi Output Settings yazan yere tıklayın. Ve burada, mobil radyo yayını yapmaya yönelik IP, port ve şifre bilgilerini girin.
• Hostname yazan yere radyonuzun IP adresini yazın.
• Port yazan yere radyonuzun portunu yazın.
• Password yazan yere, yayın şifrenizi yazın.
• MP3 Encoder Bitrate kısmını 64 Kbit/s olarak belirleyin.

İşte BroadCast MySelf kullanımına başlamak için tüm adımları tamamladınız. Artık mobil radyo yayını yapmaya başlayabilirsiniz. Kesintisiz canlı radyo dinleyicileri artık sizin de sesinizi duyabilirler. O halde size keyifli yayınlar dileriz.