DJ Başvurusu Hakkında

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın
  • 2
    Shares

DJ olmak için ne yapmak lazım şeklinde bir sorunun yanıtını pek çok kişi biliyor. Bu noktada, DJ olmak istiyorum diyor ve radyomuza DJ başvurusu yapıyorlar. Özellikle üniversitelerde Medya, İletişim, Rsfyo&Televizyojn gibi bölümlerde okuyan arkadaşlarımız, DJ başvurusu yapmak adına form dolduruyor ve bizlere ulaşıyorlar. Biz de kendilerine elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz. Ama şu detayı da belirtmeden geçmemeliyiz: TR Radyo bir internet radyosudur. DJ olmak istiyorum diyor ve DJ başvurusu yapıyorsanız, bunun karşılığında bir ücret talebinizin olmayacağını ya da ücret alamayacağınızı bilmelisiniz.

DJ olmak için ne yapmak lazım diyen ve DJ başvurusu yapan arkadaşlarımızın doldurmuş oldukları formlarda son zamanlarda dikkatimizi çeken önemli bir konu: “Para istemiyorum” ibaresi; ya da iletişime geçtiğimiz arkadaşlarımızın, “Ne kadar ücret veriyorsunuz” şeklindeki soruları. DJ olmak istiyorum diyor ve bunun için TR Radyo’ya başvuruyorsanız, yapmakta olduğunuz yayın karşılığında herhangi bir ücret almayacağınızı bilmelisiniz. Çünkü radyomuz, biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, bir internet radyosudur. Dolayısı ile reklam almıyoruz. Sponsorlarımız bulunmuyor. Yani yerel ya da ulusal bir radyo değiliz. Bundan dolayı herhangi bir yerden ücret almak ya da DJ arkadaşlarımıza ücret vermek gibi bir durumumuz söz konusu değil.

Peki DJ olmak için ne yapmak lazım? Her şeyin öncesinde, TR Radyo olarak, her ne kadar internet radyosu da olsak, reklam almasak, sponsorumuz olmasa da, yayıncılarımıza ücret vermesek de, ilk koşulumuz kalite. Yani, diksiyon düzgün olmalı, dinleyici ile iyi iletişim kurulmalu, müzik kültürü gelişmiş olmalı, müzik arşivi geniş olmalı. Ve tüm bunlara ek olarak yayıncılık bilinci bulunmalı. Peki tüm bunlara sahip olan ve DJ olmak istiyorum diyen bir kişi neden yaptığı işin karşılığında ücret almamalı; ya da ücret almıyorsa neden DJ başvurusu yapmalı? Bu soruya aynı zamanda bir yayıncı olarak ben, kendi adıma cevap vermek istiyorum:

Yaklaşık 14 yıllık bir radyoculuk geçmişim var. Bu zaman içerisinde gerek çok kalabalık radyolarda, gerek kendi radyolarımda, gerekse de sakin radyolarda DJ’lik yaptım. Ve bu noktada tek bir 5 kuruş dahi kazancım olmadı. Çünkü biliyorum ki internet radyolarının bir kazancı yok. Eğer yayın yapmış olduğum yer bana bir ücret ödemese; ama benden, yayınlarına reklam eklememi istese; ya da ben sitelerinde boy boy reklamlar görsem, “Bu radyo benim yayınlarımda da, benim sayemde buraya toplanan dinleyici ile de kazanç elde ediyor” derim ve o zaman kendimi tabiri caizse enayi yerine konmuş gibi hissederim. Ama hiç öyle bir yerde yayın yapmadım. Dolayısı ile kendimi o şekilde kötü hissetmedim. Ayrıca, o gibi yerlerde kimse bana zorla yayın yaptıramaz. Sonuç itibari ile yapmış olduğumuz zevk işi ve silah zoru ile yayın yapacak değilim; hem de yayın yaptığım sırada eğlenirken.

Ama bana, X bir ilin bir yerel radyosundan DJ’lik teklifi de geldi. Adam bana radyosunu öyle bir ballandıra ballandıra anlattı ki: Profesyonel çalışıyorlardı. Radyonun yanında reklam ajansları da vardı. Haftada 5 gün, 10:00 – 12:00 yayınlarını yapmam istendi. Bir de sponsorum olacaktı. Ayrıca kısa mesajlarla istek alacaktım. Ve belirli zamanlarda reklam yayınlayacaktım. Tamam dedim tabi ki, insan her zaman bir adım daha ileri gitmek ister değil mi? “Peki bu işin ücreti nedir?” diye sordum. Sizin teklifiniz nedir diye sordu adam. Ben de fiyatlar hakkında bilgim olmadığını, kendisinin fiyat önermesini istediğimi söyledim. Kurduğu cümle şu oldu: “Haftada 5 gün, günde 2 saat, 100 TL” Siz bundan ne anlarsınız? Siz ne anlarsanız ben de onu anladım. Yaptığım hesabı kısaca sizlerle paylaşayım: “Haftada 500 TL. 1 ayda 4 hafta olsa, ayda 2.000 TL” diye düşündüm. “Peki teklifinizi kabul ediyorum ama…” dedim, “Ödemenin yarısını peşin alayım ki, boşuna uğraşmış olmayayım.” Adamın cevabı şu oldu: “50 TL’yi yatırmak için bir de EFT ücreti vermem gerek…” 50 TL mi? dediğimi hatırlıyorum.

Ama aslında aylık 100 TL’den bahsediliyormuş. Bu şekilde teklifi kabul edemeyeceğimi belirttim. “Yayın kaydınızı dinledim ve beğendim. Sizin için 150 TL yapalım, ama emin olun aslında 100 TL’den fazla veremiyoruz” dedi. Tekrar teşekkür ettim. Yaptığım işin, verdiğim emeğin karşılığı aylık 100 TL etmez çünkü. Her şeyin öncesinde ben bu işi para için değil, mutlu olduğum için yapıyorum ve de o şekilde yapmaya devam edeceğim. Bu şekilde, aylık 100 TL’ye, farklı pek çok radyoda yayın yapan DJ arkadaşlarım varmış. Saygı duyuyorum kendilerine. Ama günde 8 saat yayın yaparsam da aynı performansı yayınlarımda sergileyemem ve o yayın benim için eğlence olmaktan çıkıp işkence halini alır ki gerek var mı buna?

Dolayısı ile DJ olmak istiyorum, DJ olmak için ne yapmak lazım diyen arkadaşlarım, DJ başvurusu yaparak TR Radyo’da yayın alabilir, bunu ister bilgisayardan; isterseniz de Android işletim sistemi yüklü olan akıllı telefonunuzdan gerçekleştirebilirsiniz; ama karşılığında herhangi bir ücret alma durumunuz söz konusu değildir.

DJ Başvurusu Formu

2 yorum

  1. Merhabalar bende radyo programı yapmak istiyorum fakat hiç bir bilgim yok diksiyonum iyi oldugu söyleniyor ve çok özeniyorum yardımcı olursanız memnun olurum maddi hiçbir beklentim yok.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*