DJ Olmak İçin Ne Yapmak Lazım?

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın
 • 4
  Shares

DJ olmak için ne yapmak lazım sorusunun yanıtlarını sizlere ilerleyen bölümlerde aktarmaya çalışacağım. DJ olmak için gerekenler ve DJ olmak için programlardan da söz edeceğim. Bu bilgilerin tamamını sizlere kendi tecrübelerime dayanarak aktaracağım ki bu noktada 13 yıllık bir deneyimim olduğunu da belirtmek isterim. İlk olarak DJ olmak için programları kullanmayı kendim öğrendim ve ilk yayınım kelimenin tam anlamı ile kabustu. Ama artık sanırım başarılıyım 🙂 Pek çok kişiye DJ olmak için gerekenleri öğrettim. Şimdi sizlere de DJ olmak için ne yapmak lazım sorusunun yanıtlarını aktaracağım.

DJ Olmak İçin Ne Yapmak Lazım?

DJ olmak için gerekenlerin ilki, üst tarafta bulunan DJ Ol başlıklı formu doldurmak. DJ olmak için programlara baktığımızda ise sadece iki tane programın sizin için yeterli olacağını söyleyebiliriz. Bunlardan, bilgisayar için gerekli olan DJ programının adı SAM 2. SAM 2 eski bir DJ programı. Ama emin olun en stabil ve hata vermeden çalışanı. Bu nedenle, her ne kadar diğerlerinin daha profesyonel olduğu söylense de siz SAM 2 kullanmayı tercih edin. Çünkü diğerlerinden almış olduğunuz verimi, sorunsuz kullanım ile birlikte, yani fazlası ile SAM 2’den alırsınız.

DJ olmak için programlardan, telefonda kullanılanının adı ise Broadcast MySelf. SAM 2 için yapmış olduğum iyi yorumları Broadcast MySelf için yapamayacağım. Ama suç programda değil, aslında telefondan yayın yapmanın çok da iyi sonuç vermeyeceğinin altını çizmek isterim. Neden derseniz, telefondan yayın yapan çok sayıda DJ arkadaşım var. Bu arkadaşlarımın arasında çok başarılı olanlar da var; telefondan yayın yaptıkları anlaşılmıyor; hatta bir SAM 2 kullandıklarını dahi düşünebiliyorum. Ama bu aşamaya gelmek için biraz çabalamaları gerekiyor. Ve yine de sorunlarla karşılaşıyorlar. Neden derseniz:

Telefondan yayın yaparken dinleyici isteği almak, sadece bir telefondan aynı anda hem şarkı indirip hem de yayın yapmak zordur. Bir diğer sıkıntı, şarkının kalitesiz olarak inmiş olması… Eğer şarkı kalitesi düşük olarak inmiş ise ses çok boğuk, yani kalitesiz gelmektedir ki bu durum gerçekten problem yaratır. Zaman zaman da DJ’in konuşurken, gelen cızırtı sesinin dinleyiciye kadar ulaşması durumu söz konusu ki DJ bunun farkına dahi varmıyor. Ama ayarı yapılıp bu problem çözülebiliyor. Fakat müziklerin kalite problemi kolay çözülen bir sorun değil ne yazık ki.

DJ olmak için programlardan söz etmiş olduk. DJ olmak için gerekenlerden bir diğeri de elbette iyi bir müzik arşivi. Ve tabi ki bu işte yetenekli olmak önemli. Öğrenmek herkes için söz konusu. Bir işi yapmayı gerçekten istiyorsanız, o işte başarılı olur ve hiç bilmiyorsanız bile öğrenirsiniz. Ama hani vardır ya, bazı işler size göre değildir. Örnek vermek istersek: kan tutan birinin doktor ya da hemşire olduğunu düşünün… Sizce olmalı mı? DJ olmak da bunun gibi: konuşmayı sevmeyen, müzik dinlemeyi sevmeyen, bilgisayarda kalmaktan hoşlanmayan, telefon kullanmayı sevmeyen, insanlarla iletişimi iyi olmayan… kişiler DJ olmamalı.

Aldığı 2 saatlik yayını bitirmek için dakika sayan, “Ne bahane bulsam da yayın almasam” diyen biri DJ olmamalı. Çünkü bir insan, kendi yapmış olduğu yayından keyif almazsa dinleyenlerine de keyif veremez. Yani siz yayın almak istemezseniz, aldığınız yayını da kimse dinlemek istemeyecektir, emin olabilirsiniz. Bu noktada, DJ olmak için ne yapmak lazım sorusunun yanıtı için, eğer ben yapabilirim diyorsanız, DJ Ol formumuzu doldurabilir, ekibimize katılabilirsiniz. Bilmemeniz önemli değil; öğrenirsiniz. Ama yeter ki DJ olmak için uygun bir aday olun.

4 yorum

 1. ben de haddim olmayarak bir kaç ekleme yapabilir miyim? 🙂

  tüm zamanların müzik kültürlerini yutun. çalan parça ile birlikte dinleyiciyi o yıllara götürün. bir de şey var tabi biparça istenir o parçayı bilmezseniz eğer “yaa iste sen bilmezsin bu şarkıları canım” saldırısına maruz kalırsınız :))

  kaliteli ve çok müzik dinle bir tarz ın olsun “şimdi huzurlarınızda nilüfer.. vee saatlerimiz 09.00 ı gösteriyor. şimdi de sezen aksu geliyor ve arkasından orhan gençebay sizlerler birlekte olacak” gibi klişelerle nereye kadar yani 🙂 şarkıların sözlerine konsantre olun her şarkının içinde vurucu en az 1 dize vardır yakalayın o nu o cümle ile konuşun açın o cümleyi. o sözleri yazan da bizim gibi bir insandı neyimiz eksik yani.

  tekniğe çok takılmayın o zamanla gelişir zaten. işin tekniğini öğrendiğiniz zaman da ben artık dj oldum bakın mix ve remix bile yapabiliyorum demeyin. proğramınızı duygular ile yoğurmazsanız hep aksayan bir tarafınız olacaktır.

  hatalarınız sizi mükemmelliğe götürecek olan basamaklardır demoralize olmayın. tutkunuzu kaybedersiniz. …. bu uzar gider böyle…

  en önemlisi de yüksek enerji. bakın enerji demiyorum yüksek enerji diyorum. insanlar sizi ses tonunuzdan da tanır. müzik tarz ınızdan da. ama sürekli gardı düşmeyen yüksek enerji bırakabilirseniz işte bu efsane olur. örnek mi ? ALMİNA! dinlein almina nın yayınlarını hiç bir şeyine dikkat etmeyin! yani edin tabi de:)) özellikle enerjisine konsantre olun. o konsantrasyonu taklit edin. o zamanla sizde bir reflekx olacaktır tabi .

  ha bi de dj takısı alın dj eki olmadan olmaz 🙂 seni seviyoruz almina B))

  • Selim, açıklayıcı yorumların için sana çok teşekkür ediyorum, tüm DJ olmak isteyen arkadaşlarım ve bu bilgilerden ışık alacak olanlar adına.
   Vermiş olduğun bilgilerin tecrübelerine dayandığı çok belli ve okurken,”Evet Selim de yayınında bunları yapıyor” dediğim şeyleri paylaşmışsın. Hiç bir zaman da ben çok iyi bir DJ’im demedin; ama yayının gerçekten dinlenmeye değer. Ve o yayını isteyerek yaptığını hissettiriyorsun insanlara. Yalnız ben yazımın başında, başarılı olduğumu yazmıştım ya şimdi biraz yüzüm kızarmadı desem yalan olur 🙂
   Şaka bir yana, yorumunun altına imzamı atarım, arkadaşlarımızın dikkate alması gereken bilgiler.
   Çok teşekkürler

 2. teşekkür ederim almina. bence tüm dj olmak isteyen arkadaşlarımız öncelikle bu siteye bir göz atmalı.
  sam proğramını indirmekle dj olunmuyor diye düşünüyorum. bu işin bir usta ve çırak ilişkisi içinde şekillleneceğine inanıyorum. sen iyi bir ustasın almina. bu söylediklerimiz iltifat değil. sadece altını çiziyorum özelliklerinin. ki taşıdığın yük ün farkında ol diye :)) seni seviyoruz.

 3. Cok güzel paylaşım olmuş güzel tespitleri paylaşılmış almina bunun için öncelikle tşk ederim dj ilk benim en büyük hobilerimden birisi djlikten zevk almıyorsanız yapmayın neden derseniz hem siz sıkılırsınız hemde dinleyenleri sıkarsınız ama zevkle alırsanız kendinizi kasmazsınız o zaman da ortaya cok güzel yayınlar cıkıcaktır Yen’i arkadaşlara tek tavsiyem içinden geliyorsa yap bu işi ☺️

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*