DJ Olmak İçin Sahip Olmanız Gerekenler

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın
 • 1
  Share

Reklamsız radyo dinlemeyi kendisine alışkanlık haline getirmiş olan bir radyo dinleyicisi, belirli bir zaman sonrasında kendisini, dj’leri eleştirir ve onlar hakkında, daha iyi olabileceklerine ilişkin yorumlar yapmaya başlar. Peki sizce, böyle bir kişinin, DJ olmak için daha fazla neye gereksinimi vardır? Her şey, bir insana, DJ’lik konusunda neler yapabileceğini anlatmaktan ibaret değildir elbette.

DJ olmak için gerekli ilk şart, DJ’lik yapabileceğiniz bir radyo bulmaktır. TR Radyo’ya bu anlamda, DJ başvurusu yapabilirsiniz; ancak sesinize, diksiyonunuza, radyo dinleyicisi ile olan diyaloğunuza dikkat edebileceğiniz yönünde kendinize güvenmeniz ilk şarttır. Siz kendi sesinizi beğenmeyebilirsiniz; ancak dışarıdan dinleyen bir kişinin sizi beğenebileceğini unutmamalı, bu anlamda ses konusundaki kararı bize bırakmalısınız. Konuşmanız ise kesinlikle akıcı olmalı.

Kesintisiz canlı radyo dinlemek isteyen hiç bir dinleyici, sürekli ııı, hmmmm, eeeeee, şey… gibi kelimeler kullanan kişilerin yayınını dinlemek istemeyecek, bunun yerine, anonssuz müzik dinlemeyi tercih edecektir. Sizce bir radyo dinleyicisi, neden reklamsız radyo dinlemek ister? Çünkü reklam, radyo dinleyicisi için gereksiz dikkat dağınıklığından başka bir şey değildir. Konuşması akıcı olmayan bir DJ’în de bu anlamda, radyo dinleyicisi tarafından tercih edilmeyeceğini belirtmemiz gerekir.

DJ olmak için bir kişinin müzik arşivinin de geniş olması gerekmektedir. Her gün aynı şarkıyı dinleyecek olan radyo dinleyicisi, kendi müziklerini de dinleyebilir; bunun için internet üzerinden kota harcamasına çok fazla gerek yoktur.

Yayında dinleyici ile sohbet edebilmek önemlidir. Bunu cablı yayına konuk almak olarak algılamayın. Tek başınıza da anons sırasında sohbet edebilmelisiniz. Anonsa girip, “Sıradaki şarkı Ayşe^nin isteği. Bu şarkıyı Murat’a armağan etmiş. Dinliyoruz” şeklinde bir anons, dinleyici için tercih sebebi değildir; muhtemelen o dinleyici, istediği şarkıyı dinleyip, radyosunu kapatacaktır. Ama, “Ayşe, bizden sıradaki şarkıyı istemiş ve Murat’a armağan etmiş: Bu çiftin ne kadar zamandır birlikte olduğunu bilmesek de, umarız bundan sonraki birlikteliklerinde yolları evliliğe kadar uzanır, hatta güzel çocuklar dünyaya getirirler… Murat, bak, şimdi Ayşe’nin sana armağan ettiği şarkı geliyor.” şeklinde yapacağınız bir anons, en azından bu çiftten birinin, size bir daha, bu sefer teşekkür mesajı göndermesini sağlayacaktır.

DJ olmak için gerekli diğer bir koşul da, yayın yapmak için kullanabileceğiniz bir programa sahip olmaktır. Bilgisayar kullanıcıları Sam 2, mobil Android kullanıcıları ise Broadcast My Self isimli uygulamayı tercih edebilir, cihazlarına yükleyebilirler.

DJ olmak için iletişim bilgilerinizi bize konu altından yorum olarak gönderebilir ya da Facebook TR Radyo sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

4 yorum

 1. Merhaba 35 yaşındayım çocukluğumda beri sürekli radyo dinliyorum ve herzaman bir radyo programcısı olmayı çok istemisimdir. Herhangi bir eğitimin yok ortaokul menzunuyum.buraya yazmamın sebebi ise çevredeki insanların sen niye şarkı soylemiyorsun çok güzel ses tonun var gibi sözleri çok fazla duymamdan dolayı bı şansımı denemek istedim

 2. Merhaba,
  Telefonun diğer ucundaki insanlar sesimi çok begeniyorlar tabiki bu radyo programları için kadi bir sebep degil. Mizah yonum biraz kuvvetli ve bunun yanında zeki muren , Ferdi tayfu,Orhan gencebay ,Zeki alsaya gibi unlulerinde kısa taklitlerini yapabiliyorum radyo arasında seyirciyi mutlu edebilecegini dusunuyorum İstanbulda ikamet etmekteyim biliyorum zor bi meslek ama denenmek isterdim saygılar sevgiler efendim

  • Merhabalar.
   Tayfun bey bizler bu işi hobi olarak yapıyoruz.
   Yani Prof. olmak zorunda değilsiniz.
   Skype adresinizi yazarsanız yardımcı olayım size. Radyoculuk başkadır.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*