DJ olmak istiyorum diyen takipçilerimiz için bir süredir, DJ olmak için ne yapmak lazım ve DJ olmak için gerekenler gibi bilgilerin aktarımını gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Yine bu bilgileri zenginleştirmeye çalışacağız. Ama öncelikle şu bilgiyi bir açıklığa kavuşturalım: DJ, insanlara, bulunulan ortamın atmosferine göre şarkılar çalabilen, çalmış olduğu şarkıları birbiri ile uyumlu hale getiren ve bu uyumu anonsları ile de bütünleştiren kişidir. Yani, eğer DJ olmak istiyorum diyorsanız, size sorabileceğimiz ilk soru şudur: Müzik dinlemeyi seviyor musunuz? Yanıtınız evet ise ikinci sorumuz da şu: Konuşmayı seviyor musunuz? Eğer bu sorunun da yanıtı evet ise ve gerçekten DJ olmak için ne yapmak lazım sorusunun yanıtını öğrenmek istiyorsanız, siz DJ’liğin %50’lik bir kısmını daha başlamadan kaptınız demektir.

DJ olmak için gerekenler arasında, kaliteli bir DJ olabilmek için iyi bir müzik kulağına sahip olmanızın gerekliliği de yer almaktadır. Bir tarzınız olmalı ve o tarza ait çalmış olduğunuz şarkıların neredeyse hepsini tanımalısınız. Dinleyiciniz sizden bir şarkı istediğinde, “Aaaa öyle bir şarkı mı varmış?” dediğiniz anda o dinleyicinin gözünde notunuz düşer. Sizi sadece tarzınız için dinleyen takipçileriniz olacaktır ve sizinle aynı dili konuşabildiklerinden emin olmak isterler. Bu nedenle, eğer o şarkıyı bilmiyorsanız bile, durumu idare edebilecek kadar konuşma yeteneğine sahip olmalı ve tabiri caizse, şarkıyı bilmediğinizi çaktırmamalısınız. Tarz demişken, Orhan Gencebay’ın arkasına Sagopa Kajmer, onun ardına da bir Shakira’yı kesinlikle çalmayın… Dinleyici isteği bile olsa bunu yapmayın. Sizden o şarkıları belki aynı dinleyici ister ve sonra da alakasız müzikler çalıyor olmanızla sizi yargılar. Yayında siz varsanız, kontrol dinleyicide değil, sizdedir. Sakın elden bırakmayın.

DJ olmak için gerekenlerden bir diğeri de bu iş için kullanılan programları öğrenmektir. Bilgisayar kullanıcısı iseniz SAM 2, telefon kullanıyorsanız Broadcast MySelf yükleyin ve sonrasında şarkılar çalın. İnternet üzerinden bu programların nasıl kullanıldığına dair bilgiler edinin ve pratikler yapın. DJ olmak için ne yapmak lazım dediğinizde, illa ki bir yerde yayın almanıza gerek yok, DJ’liği kendi kendinize de öğrenebilir ve başvurularınızı sonrasında yapabilirsiniz. Eğer doğru kişilere denk gelirseniz eksiklerinizi onlar kapatır, hatalarınızı size söylerler. Ama sizin de eleştiriye tahammülünüzün olması önemli. Her şey sizin başarınız için. Ama eğer etrafınızda DJ’lik konusunda bilgisi olan biri varsa ondan da rahatlıkla yardım alabilirsiniz elbette.

DJ olmak istiyorum dediniz, DJ olmak için gerekenleri de temin ettiniz. Programları kullanmayı da öğrendiniz… Peki DJ olmak için ne yapmak lazım? Hemen çok iyi yerlerden başlamayın. Kabul edilmezseniz yüzünüze tokat gibi vurur. Peki ne yapmalısınız? Kendinizi geliştirebileceğiniz, daha toleranslı yerlerle başlamayı deneyin. Sonrasında iyi yerlere gidebilmeniz daha kolay olacaktır. Hatta bir müddet sonra teklifler bile almaya başlayabilirsiniz. Ama öyle bile olsa, hatta siz en iyi yerde bile olsanız, kesinlikle “Ben artık oldum” demeyin. Gelişime her daim açık olun. Zaman zaman kendi yayın kayıtlarınızı dinleyin ve kendinizi eleştirin. Belki sesiniz az geliyor, belki mikrofonunuzda sorun var. Belki konuşurken farkına varmadığınız bir yanlışınız var ve bunu dinlerken bulabilirsiniz… Kendinizi eleştirip, sonrasında da geliştirin. Yolunuz bu şekilde daha açık olacaktır. Şuna emin olun: 13 senedir DJ’im, ama hala zaman zaman kendi yayın kayıtlarımı dinlerim. Kendimi çok sevdiğimden değil 🙂 Kendimi severim o ayrı; ama iyi bir radyo dinleyicisiyimdir. Kulağım oldukça iyidir. Kaliteyi severim. Yayınlarımın iyi olmasını isterim. Dolayısı ile de kendimi eleştirmek için dinlerim… Nasıl daha iyi olabilirim diye… Kendinizi tekrarlamak… Hiç iyi değil.

Son eklememiz gereken detay ise sizin, her ne kadar başarılı olsanız da, sevilen bir DJ olmanızın gerekliliği. Emin olun insanlar sizi sevmezse, en ufak hatanız gözlerine batacak, kulaklarını tırmalayacaktır. Ama sevilen bir DJ olursanız, hatalarınız dinleyicileriniz tarafından tolöre edilebilir. Bu nedenle insanlarla diyaloğunuz iyi olmalı. Ve özel hayatınızın, DJ’lik ile karışmasına izin vermeyin. Bu durum sizi tamamen bitirebilir. Bir sevgiliniz mi var? Aşkınızı yayın öncesinde bırakıp, yayın sonrasında kaldığı yerden devam ettirin. Bunu yapabiliyorsanız iyisiniz demektir.