İnternet radyosunda DJ olmak istiyorum diyen pek çok kişi, TR Radyo‘nun radyo dinleyicileri ile buluşmak için başvuruda bulunuyor. Ancak internet radyosundan para kazanmak gibi bir durumun söz konusu olmadığını hemen yazımızın başında sizlere belirtmek istiyoruz. Peki madem internet radyosundan para kazanmak mümkün değil; en azından TR Radyo’da böyle bir şansınız yok, peki neden yine de TR Radyo’nun radyo dinleyicileri ile buluşmak için internet radyosunda DJ olmak istiyorum demelisiniz? İşte sizlere bu sorunun yanıtlarından kısaca söz edeceğiz.

İnternet radyosunda DJ olmak istiyorum diyen biri TR Radyo’ya geldiğinde, muhtemelen radyo dinleyicilerine anlatacağı şeyler vardır. Hani hepimiz zaman zaman: “Ah elime bir mikrofon geçse de şunları söylesem…” deriz ya, işte internet radyosunda DJ olmak istiyorum diyen birinin, bunun gibi, anlatacağı şeyler vardır ve hep eline bir fırsat geçmesini bekliyordur. Aynı zamanda, sevdiği şarkıları dinleyicilerine dinletme fırsatı bulacaktır. Ve aslında TR Radyo’da yayın yapan herkes, (Ben de dahil) yayınlarımızda çaldığımız şarkıların hep, en dinlenecek, en güzel şarkılar olduğunu düşünürüz. Çünkü herkesin zevki kendine göre güzeldir. Ve çünkü hep en güzeli kendimizin sevdiğini düşünürüz. İşte bu nedenle, en güzel şarkıları TR Radyo dinleyicileri ile buluşturmak için internet radyosunda DJ olmak istiyorum deriz.

Tüm bunların yanında, radyo dinleyicileri ile buluşmak motive eder insanı. Kendinizi iyi hissetmediğiniz bir anda yayın alır ve muhtemelen yayın süreniz dolduğunda kendinizi dünyanın en mutlu insanı gibi hissedersiniz. İnsan sevdiği işi yaparsa mutlu olur. Konuştukça deşarj olursunuz. Ve bununla birlikte, belki sizi dinleyecek bir akrabanız, arkadaşınız, dostunuz yoktur. Ancak TR Radyo’nun radyo dinleyicileri bu noktada tam sizin için var gibidirler. Peki o halde esas soru şu: İnternet radyosunda DJ olmak istiyorum diyen birinin ihtiyacı olan şeyler nelerdir?

İnternet radyosunda DJ olmak istiyorum diyen biri, internet radyosundan para kazanmanın mümkün olmadığını bilerek bu işe başlar. Diğer ulusal ya da yerel radyolarda olduğu gibi, bir okul mezunu olmak zorunda değilsinizdir. Kışın karlı, yağmurlu; yazın sıcak günlerde, yayına yetişmek için evinizden dışarı çıkmak durumunda kalmazsınız, çünkü yayını evinizden, az bir bilgisayar kullanım bilgisi ile yaparsınız. Belki aklınıza, radyo dinleyicileri ile buluşmanın çok büyük bir maharet gerektirdiği gelir, hatta o yayını tek başına yönetecek kişi olacağınızı bilmek sizi korkutur. Ancak olabildiğince rahat olabilirsiniz. Çünkü siz ne yapmanız gerektiğini tam olarak öğrenmeden TR Radyo’da asla yalnız bırakılmazsınız.

Radyo dinleyicilerimiz ile buluşmak için seçeceğiniz saatler konusunda TR Radyo olarak size olabildiğince yardım ederiz. Yayın saatlerinizi ve günlerinizi sizin istediğiniz şekilde ayarlamaya özen gösterir, bu noktada rahat yayın yapabilmenizi sağlarız. Dedik ya, internet radyosundan para kazanmak gibi bir şansımız yok. Yani yaptığımız iş kelimenin tam anlamı ile gönül işi. Dolayısı ile bu işi en rahat nasıl yapacaksanız, size o ortamı sağlamayı amaçlarız. Bu noktada anlaşabildikten sonra, çok da sorunumuz kalmaz, çünkü TR Radyo hepimizin radyosu.

İnternet radyosunda DJ olmak istiyorum diyen arkadaşlarımız için TR Radyo olarak çok küçük bir dip notumuz var ki o da: Elimizden gelen tüm desteği sizler için sağlıyor olsak da, size DJ’liği biz öğretmiyoruz. Sizin temel bilginizin olması gerekiyor. Sürekli sizi takip edemez; size tüm kullanımları çok detaylı şekilde öğretemeyiz. Ancak siz bilgi sahibi iseniz, takıldığınız her noktada yardımcı olur, ayarlarınız ile ilgili tüm sorunlarınızı çözeriz. O halde TR Radyo olarak sizlere şimdiden iyi yayınlar diliyoruz. 🙂