DJ olmak için ne yapmak lazım sorusunun yanıtlarını pek çok kişi merak ediyor. Ancak asıl merak edilmesi gereken soru: iyi bir DJ nasıl olunur şeklinde olmalı. İyi bir DJ olmak için çaba sarf edilmeli. Aksi halde, günümüzde kesintisiz canlı radyo dinleyicisine, interneti, bir akıllı telefon ya da bilgisayarı olan herkes hitap edebilir. Biz de TR Radyo olarak buna yönelik çalışmalarımızı yapıyoruz. Ancak bizim göz önünde bulundurduğumuz konu: yayın yapan arkadaşlarımızın, iyi bir DJ olmak için çaba harcayıp harcamadıkları.

İyi Bir DJ Nasıl Olunur?

Sizlere ilk olarak, DJ olmak için ne yapmak lazım srunuzun yanıtını kısaca verelim; sonrasında iyi bir DJ olmak için yapmanız ve dikkat etmeniz gerekenleri sıralayacağız. Hatırlarsanız biraz önce şunu belirtmiştik: bilgisayarınız, akıllı telefon ya da tabletiniz varsa, bu cihazı internete bağlı şekilde kullanabiliyorsanız, elinizde biraz müziğiniz, mikrofonunuz, SAM; ya da BroadCast MySelf isimli bir programınız varsa, kesintisiz canlı radyo dinlemek için gelmiş olduğunuz TR Radyo’da DJ Ol butonuna tıklar, DJ başvuru formumuzu doldurur ve sonrasında bizden haber bekleyebilirsiniz. Yani DJ olmak için ne yapmak lazım sorunuzun yanıtı aslında oldukça kolay. Ama iyi bir DJ olmak için bazı şeylere dikkat etmeniz önemli… Bu nedenle biz, iyi bir DJ nasıl olunur sorusunun yanıtlarını sizlere aktaracağız.

İyi bir DJ olmak için ilk olarak müziği sevmeli, insanlarla iyi iletişim kurmayı bilmeli, sorumluluk sahibi olmalısınız. Her DJ’in bir yayın formatı olmalı; ama dinleyici isteklerine cevap verirken de, formatı dışında olması dolayısı ile dinleyiciyi kırmamalı. Her ne kadar yapmakta olduğumuz iş gönül işi olsa ve karşılığında hiç bir maddi gelirimiz olmasa da DJ kendine bir yayın saati aldı ise o saatten en az 15 dakika önce yayını almaya hazır konumda bulunmalı…

Şimdi aklınızdan şöyle bir sorunun geçtiğini duyar gibiyiz: “Hem maddi karşılığı olmadığını söylüyorsunuz; hem de bir sürü kural sıralıyorsunuz…” Peki sizce bunlar birer kural mı? Hayır, tüm bunlar iyi bir DJ olmak için sahip olunması gereken standartlar. Neden mi? Çünkü DJ olmak için ne yapmak lazım sorusunun yanıtlarını herkes bir şekilde uygulayabilir. İşin teknik kısmının bir adım daha ötesine gidebilmektir asıl olay. En azından bunu yapabilmek adına çaba sarf etmektir. Sizlere tüm bunların nedenlerini kısaca açıklamak isteriz ki bakış açımızı daha kolay anlayabilesiniz…

İyi bir DJ nasıl olunur sorusunun ilk yanıtları arasında formattan söz ettik. Yayın formatı DJ’in çalmış olduğu müziklerde söz konusu olabileceği gibi, yayını ne şekilde değerlendireceği konusunda da kendisine ışık tutabilir. Almina iLe Nazar Boncuğu‘nda ilk yarım saat hareketli, sonraki bir saat istek, son yarım saat ise slow şarkılardan oluşur. İstekler arasında yabancı ve Rep şarkılara yer verilmez. Bunun nedeni: Rep içerikli bir şarkının genellikle küfür içeriyor olmasıdır. Yabancı müziklere yer verilmez; çünkü, her şeyin öncesinde TR Radyo Türkçe’dir. Ancak, gelen istekler arasında, gündemin en sevilen yabancı şarkılarından birine istek gelirse dinleyici kırılmayabilir. Ceza: Ben Ağlamazken isimli şarkı Rep olduğu halde, içeriğinde küfür bulunmadığı için dinleyici kırılmaz. Ama bilinmeyen bir Rep şarkıda küfür bulunma riski göz önünde bulundurularak, Almina tarafından durum dinleyiciye açıklanır ki bu zamana kadar, kimsenin Rep ya da yabancı isteği çalınmadığı için de Almina yayınlarında sorun yaşamamıştır. Kesintisiz canlı radyo dinleyicisine ya bir şarkı armağan edilir; ya da isteğini değiştirmesi halinde kendisine öncelik verileceği belirtilir. Bu noktada hem dinleyici ile iyi iletişim kurulmuş olur; hem de format dışına çıkılmaz. Peki böyle bir kuralın var olması, TR Radyo yayıncıları ya da kesintisiz canlı radyo dinleyicileri için bir sorun mudur? Asıl olay burada zaten: Bu kural değildir. İyi bir DJ olmak için dikkat edilmesi gereken bir detaydır.

Bir diğer detay ise DJ’in yayın saatinden 15 dakika önce yayını alabilecek durumda, hazır beklemesi. Bu durum tamamen sorumluluk sahibi olmakla alakalıdır. Bunu da bir örnekle açıklayalım: X gün, 22:00 – 00:00 yayınının, DJ_Y’ye verilmiş olduğunu düşünelim. O X gün geldiğinde, belki bir başka yayıncımızın özel bir günü ve bu günü yayında kutlamak istiyor. Ancak 22:00 yayını DJ_Y’nin. Dolayısı ile her ne kadar özel gün de olsa, yayıncımız yayında kutlamasını yapamıyor. Ama saat 22:58 oluyor ve DJ_Y ya yazıyor yayın alamayacağını; ya da hiç yazmıyor. Halbuki biz ona saygı göstermiş ve yayınını bir başkasına vermemiştik değil mi? Önceden haber vermiş olsaydı, diğer yayıncımız da kırılmamış, kutlamasını yayında yapmış olacaktı.

Hepimiz insanız. Her birimizin kendine ait reel bir hayatı ve ailesi, özel işleri var. Dolayısı ile yayın alacağımızı söylediğimiz gün ya da saatte yayınımızı alamayacak durumda olabiliriz. Hasta olabiliriz, misafirimiz gelir, bir arkadaşımızın düğünü vardır, birisi vefat etmiştir, işimiz vardır… Elbette ki önceliğimiz özel hayatımızdır. İyi bir DJ olmak için çabamız, hobimizi en iyi şekilde yerine getirmekten ibarettir. Ancak mazeretinizi önceden bildirdiğinizde, bu durumu alışkanlık haline getirmediğinizde, kimse sizi bu gibi durumlar dolayısı ile suçlayamaz. Biliriz ki DJ_Y yayın yapmayı çok seviyor ve işi olmasa yayınını mutlaka alırdı. Peki ya haber verememişse? Mutlaka geçerli bir nedeni vardır.

Şunu sizlere gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki: TR Radyo’da yayın yapmakta olan arkadaşlarımın tamamı, iyi bir DJ olmak için gerekli özelliklerin tamamına sahiptirler. Ki zaten bunu yapmış oldukları yayınlarda da sizlere yansıtmaktadırlar. Kendilerine bu noktada teşekkür etmeden de geçmek istemiyorum. Radyomuzun kuralları bu nedenle yok. Çünkü, hepimiz arkadaşız ve hepimiz yapmakta olduğumuz şeyin bilincinde olan insanlarız. Yayın alan arkadaşlarımızı dinlemek ve hata aramak gibi bir düşüncem ise asla yok ve kendi adıma bunun ne denli önemli olduğunu sizlere anlatmakta zorlanabilirim. Her an burada olamayabilirim; olsam dahi kesintisiz canlı radyo dinlemeye o an müsait olmayabilirim. Sadece ben dinlemediğim için de bir DJ’in yayın alması, aklımda soru işareti bırakmamalı. İşte bu anlamda iyi bir DJ nasıl olunur sorusunun yanıtlarını uygulayan arkadaşlarımızı seçerek sizlerle buluşturmaya çalışıyorum.

İyi bir DJ olmak için sizlere bir önerimiz de şu ki: yapmakta olduğunuz yayına tek bir kesintisiz canlı radyo dinleyicisi katılmıyor olsa dahi, siz yapmış olduğunuz yayının iyi olduğundan eminseniz hızınızı kesmeden yayınınıza devam edin. Unutmayın ki yayıncı sizsiniz. Dinleyici katılımı elbette önemli; dinleyici yayına katılırsa elbette siz çok keyif alırsınız. Ancak DJ olmak için ne yapmak lazım diyen pek çok kişi, istek çalar ve mesajları okurken, yayını bir şekilde tamamlar. Ama eğer siz tek başınıza, hiç kimsenin katılımı olmadan da yayın yapabiliyorsanız, iyi bir DJ olmak için önemli bir özelliğe daha sahipsiniz demektir. Bu yolda size başarılar diliyor ve bizimle ekip arkadaşı olmak isteyenleri de TR Radyo’ya bekliyoruz.