RadioBoSs Kullanımı

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın
  • 3
    Shares

RadioBoSs, internetten radyo yayını yapmak isteyenlere 2019 yılında da, son bir kaç yıldır olduğu gibi yardımcı olacak. Ancak internetten radyo yayını yapmak için daha çok SAM 2 ya da üst sürümleri tercih edildiğinden, RadioBoSs kullanımı hakkında pek çok kişinin bilgisi yok. SAM 2, Windows 7’de çok stabil çalışıyor olsa da, Windows 10 için aynı durum söz konusu değil. Üst sürümlerinin kullanılması gereken SAM, bu şekilde de zaman zaman hatalar verebiliyor ve sadece bununla da kalmayıp, SAM 2’ye alışan pek çok kişi, üst sürümlerini kullanmaya alışamayabiliyor. Peki RadioBoSs kullanımına alışabilecekler mi? TR Radyo ya da diğer radyoların yayıncılarını bazen hatalar öyle bir hale getiriyor ki, internetten radyo yayını yapmak için ne bulsalar kullanabilecek hale geliyorlar. İşte bu noktada RadioBoSs kullanımı denenebilir. Ve bu program, pek çok kişi tarafından sevilerek kullanılmaktadır.

RadioBoSs Kullanımı

■ İlk olarak RadioBoSs kullanımı için onu bilgisayarınıza indirmelisiniz.
■ Kurulumu gerçekleştirmenizin sonrasında üst menüden Ayarlar’a tıklayın.
■ Karşınıza bir açılır menü çıkacak. Bunun da en altından yine Ayarlar’a tıklayın.
■ Buradan Yayın’a tıklayın.
■ En üstte yer alan Bağlantı butonuna tıklayın.
■ Yayın Kesilirse Bağlan’ı 1 SN olarak ayarlayın.
■ Simple Rate 44100 olarak belirleyin.
■ Yayın için MP3’ü seçin.
■ Kalite KBPS’yi 64 olarak işaretleyin. (İnternetten radyo yayını yapmak için tercih ettiğiniz yerde size yayın hızı olarak farklı bir değer verirlerse, bu bilgileri o değerlerle değiştirebilirsiniz.)
■ Kanallar’ı Stereo ya da Mono olarak, yine internetten radyo yayını yapmak için size verilen yayın hızı bilgilerine göre ayarlayın.
■ Yapılandırma Sihirbazı’na basın.
■ İnternetten radyo yayını yapmak için seçtiğiniz yerde size ShoutCast versiyonunun kaç olduğu söylenecektir. Buna göre seçiminizi yapın. Eğer Shoutcast V2 ise Stream ID (SID) yazan yere de 1 yazın. TR Radyo ShoutCast V1 kullanmaktadır.
■ Server Adresi’ne, internetten radyo yayını yapmak için size verilen IP adresini yazın.
■ Port’a, size verilen Port’u yazın.
■ Şifre’ye, size verilen şifreyi yazın.
■ ShoutCast V2 kullanıyorsanız, Kullanıcı adına, DJ adınızı da yazabilirsiniz. Ancak bu zorunlu değildir.
■ Tamam butonuna basın.
■ RadioBoSs kullanımında karşınıza yeniden Settings, yani Ayarlar sekmesi çıkacaktır. Burada Etkinleştir kutucuğunu işaretleyip, sonrasında yapmış olduğunuz yayın ayarı satırının solunda bulunan kutucuğu da işaretleyin.
■ Sağ tarafta gördüğünüz Active ibaresi, yayın ayarlarınızın tam olduğunu ve internetten radyo yayını yapmak için hazır bulunduğunuzu size göstermektedir.

TR Radyo dahil her radyo için, biraz önce belirtmiş olduğumuz RadioBoSs ayarları birbirinden farklıdır. Her radyonun IP adresi, portu, şifresi bir diğerinden farklıdır. Ancak izlenmesi gereken yol genel olarak bu şekildedir. Keyifli yayınlar dileriz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*