Radyo DJ Başvurusu

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın
  • 2
    Shares

Radyo DJ başvurusu yapmak isteyenler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda, DJ olmak istiyorum diyen arkadaşlarımızın, aramıza katılmaları halinde ne gibi detaylara dikkat etmeleri gerektiğinden kısaca söz edeceğiz. DJ olmak için ne yapmak lazım sorusunun yanıtını bilmeyen yok; elbette radyo DJ başvurusu yapmak lazım, ama bunun öncesinde mutlaka, SAM 2 ya da üzeri bir DJ yayın programı ya da BroadCast MySelf kullanımına hakim olmak lazım. DJ olmak istiyorum şeklinde Radyo DJ başvurusu yapan; ama mikrofonu olmayan arkadaşlarla tanıştığımızı bu noktada belirtmeden geçmemeliyiz.

Radyo DJ başvurusu yapacak olan arkadaşlarımıza öncelikle şunu hatırlatmak istiyoruz ki: yapmakta olduğumuz iş kelimenin tam anlamı ile gönül işi. Bu nedenle, kesinlikle zorlayıcı tavır takınmak gibi bir durum söz konusu değil. Ancak, eğer ortada verilen bir emek varsa, bunun karşılığını da bir şekilde, saygı ile beğeni ile almamız gerekiyor. Dolayısı ile uyulması gereken bazı kurallarımız söz konusu. DJ olmak için ne yapmak lazım diyorsanız, biraz sonra sizlere bu kurallardan söz edeceğiz. Ama öncesinde, DJ olmak için sahip olunması gereken özelliklerden söz edelim.

Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, DJ olmak iistiyorum diyorsanız, her şeyin öncesinde, yayın yapabilecek techizata sahip olmanız gerekiyor. Bilgisayarda iseniz bir mikrofona mutlaka ihtiyacınız var. Yayın yapabileceğiniz bir programa ihtiyacınız var ki Windows 7 işletim sistemi kullanıyorsanız SAM 2’yi şiddetle tavsiye ediyoruz. Windows 10 kullanıyorsanız SAM 4 ve üzeri bir DJ programına sahip olmalısınız. Telefon ya da tabletten yayın yapmak ve DJ olmak için BroadCast MySelf kullanmalısınız, ama bilgisayarın kalite adına her zaman ilk tercihimiz olduğunu da hatırlatalım.

DJ olmak istiyorum dediğinizde sahip olmanız gereken bir diğer özellik de, az da olsa teknolojiden anlıyor olmanızın gerekliliği. Örneğin, şu anda bir IRC sohbet radyoları arasında yer alıyoruz. Buna dayanarak, söz konusu platformu kullanabilmeli, bilgisayarınıza mIRC yükleyebilmelisiniz. Biz radyo DJ başvurusu yapan arkadaşlarımıza elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz. Ancak arkadaşlarımızın da bize yardımcı olması önemli. Peki DJ olmak için ne yapmak lazım diyorsanız, hangi kurallara uymalısınız, hemen ondan da kısaca söz edelim:

■ Dj’ler kendilerine verilen sifreyi korumakla yükümlüdür. Her ne sekilde olursa olsun. Gerektiğinde ip ve port verseler bile Şifre verme yetkisi sadece #Radyo sorumlusu ve SOP’lara aittir. Şifre paylaşımı yapan DJ’lerin yetkileri silinecektir.

■ DJ’lerin #DJ kanalında bulunmaları zorunludur. Bu zorunluluk sadece #DJSohbet kanalı için geçerli değildir.

■ DJ’ler her isteği çalmak zorunda olmayıp, çalamadıkları şarkıların olması halinde, durumu dinleyiciye, kırıcı olmadan belirtmelidir.

■ Yayında bir DJ varken, diğer DJ’lerin #Sohbet ve #Radyo kanalında ona destek olması, sohbetin akışını sağlaması ve en azından bir şarkı istemesi, yayındaki DJ’in motivasyonuna katkı sağlaması açısından önemlidir.

■ Yayınlarda takım marşları, siyasi içerikli şarkılar ve argo&küfür içerikli şarkıların çalınması yasaktır. Bu gibi durumların, sonrasında tartışmaya neden olabileceği unutulmamalıdır. Amacımız tartışmak değil eğlenmektir.

■ Gerek DJ’lerin kendi aralarında, gerekse de userlerle aralarında tartışma yaşamamaları önemlidir. Problemler ilk olarak #Radyo sorumlusu ya da SOP’larla konuşulmalı; sorunları çözmeleri için talepte bulunulmalıdır. Yayın alış-verişi dışında hiç kimsenin bir diğeri ile konuşma zorunluluğu yoktur. Sorunlar yayına ve sohbete KESİNLİKLE YANSITILMAMALIDIR.

■ DJ’ler yayın aldıklarında, !dj; yayını bıraktıklarında ise !bitir komutlarını #DJ kanalında uygulamalıdır.

■ Yayın öncelik sırası her zaman saatli DJ’indir. DJ eğer saatinde gelmemiş ise yayın alma hakkı Joker DJ’lere geçer. Burada da öncelik, en uzun süre hangi DJ yayın almamışsa onundur. İlk yayınını alacak DJ’lere, Joker DJ’ler arasında her zaman öncelik tanınır.

■ Yayınları anonslu yapmak zorunludur. İstenmeyen sebepler dolayısı ile anons yapamayan DJ’ler, istek de çalmayacaklarsa, yayını hiç almamalıdırlar.

■ Çift saatler, yayın devir zamanlarıdır. Yayın devirlerinde, en fazla 1 – 2 dakika gecikme olmalıdır. Herkesin 2 saat yayın zamanı olduğu unutulmamalı, sonraki DJ’in, saatinde yayın almak için göstermiş olduğu çabaya saygılı olunmalıdır. Bu nedenle, örneğin 21:54’te son anonsa girilip, bir de veda şarkısı çalınarak, yayın sonraki DJ’e teslim edilmelidir.

■ Yayın alan DJ, boş bir yayın almış dahi olsa, çift saatlerde, yayın devri yapmak zorundadır. Buradaki olayın 2 saati tamamlamak değil; yayını zamanında devretmek olduğu KESİNLİKLE UNUTULMAMALIDIR.

■ Saatli DJ’lerin, mazeret bildirmeden, üst üste 3 yayınını almaması halinde, saatine başka bir DJ’in yazılabileceği unutulmamalıdır. Mazeret bildirmeden 2 hafta yayın almayan DJ’in yetkileri silinecektir.

■ Sesle alakalı sorun yaşanmaması halinde, yayına konuk almakta bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak konukların yayında kalma süresi 3 dakikayı aşmamalıdır. Sohbetler ikili sohbete, arkadaş muhabbetine dönüştürülmemeli, dinleyenlerin bu gibi sohbetlerden sıkılabileceği kesinlikle unutulmamalıdır.

Bu kurallar, herkesin yararına düzenlenmiştir. Dolayısı ile uyulması önemle rica olunur.

Bununla birlikte, radyo DJ başvurusu yapan arkadaşlarımızın, yayın almadan önce, 3 – 5 dakikalık bir deneme yayınına alınacağını da belirtelim. Sonrasında, DJ olmak için aşağıdaki radyo DJ başvurusu formunu doldurabileceğinizi, sonrasında mail adresinizi kontrol etmeniz gerektiğini belirtip, yazımızı noktalayalım.

2 yorum

  1. ben sosyal meyda mecrasında goruntulu protfomrda yayıncyım talk show belli saatlerde duygulsal damar yayın yapıyorum winamp kullanıyorum bır cok takıpcı radıo dj yapmamı onerdı ızlerın destegı ıle ilk adımı atmak ısterım

    • Merhaba. DJ başvuru formumuzu doldurun, DJ Ol diye bir buton göreceksiniz üst kısımda; o butona tıklayıp formu doldurursanız, ayrıca bilgisayarınıza SAM 2 ya da SAM 4 kurup bu programı kullanmayı öğrenirseniz tabi ki sizin de radyomuzda yayın almanız bizi mutlu eder.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*