Sam 2 Ayarları Nasıl Yapılır?

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın
  • 1
    Share

Sizlere daha önce de, kesintisiz canlı radyo yayını yapmak için en iyi programın bana göre Sam 2 olduğundan bahsetmiştim. En az 11 senedir Sam 2 kullanıyorum. Bir arkadaşım sayesinde öğrenmiş, Sam 2 ayarlarını ise bir başka arkadaşım öğretmişti ve bilgi eksiğimi tamamlayalı en az 10 sene olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle sizlere, Sam 2 kurulumunun sonrasında, Sam 2 ayarları nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını vermek istedim. Çünkü bugüne kadar, pek çok kişinin bilgisayarına uzaktan bağlanarak Sam 2 ayarlarını yaptım. Aslında bunu siz de rahatlıkla yapabilirsiniz. Adım adım her şeyi anlatacağım. Ben yapamam demeyin, sadece dikkatli okuyun.

Sam 2 Ayarları Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınıza Sam 2 indirip kurulumunu yaptığınızı varsayıyorum. Sam 2 kurulumu aslında basit. Türkçe değil; ama Contunie ve Accept butonlarına tıklarsanız Sam 2 kurulumu zaten gerçekleşecek ve hatta müziklerinizi bile içerisine yükleyecektir. Yine de detaylı şekilde Sam 2 kurulumunu öğrenmek isterseniz, onu da sitemiz içerisinde bulabilirsiniz. Gelelim Sam 2 ayarlarına.

■ İlk olarak üst tarafta yer alan menüde, Desktop C’nin yan tarafında bulunan Config’e tıklayın ve sol menüden Registration Key seçeneğine tıklayın.
■ Şimdi burada, Registration Key’in altında dört tane kutucuk görüyorsunuz. Buraya Sam 2 Serial gireceksiniz ki programınız doğru çalışsın.
■ Registration Key altında yer alan ilk kutucuğa tıklayın ve size alt satırda vereceğimiz şifreyi kopyalayıp buraya yapıştırın.
79N5VUJ23368FUPY8BDU
■ Gözmüş olduğunuz gibi, siz ilk kutucuğa yapıştırdınız; ama şifre dört kutucuk içerisine kendiliğinden dağıldı.
■ Şimdi kutucukların yanında yer alan anahtar ve hemen yanında Register yazan butona tıklayın.
■ Karşınıza küçük bir pencere çıktı. Burayı Ok’leyerek geçin.
■ Şimdi, biraz önce doldurmuş olduğunuz dört kutucuk yine boş; ama en altta Days Left yazan yerin karşısında Unlimited yazıyor. Onun iki üstünde yer alan Type kısmında da Registered yazıyor ki bunlar size, Sam 2 ayarlarının bu kısmında başarılı olduğunuzu gösteriyor.
■ Pencerenin altında yer alan Ok butonuna tıklayarak burayı kapatabilirsiniz.

Şimdi gelelim Sam 2 yerleşimine. Aslında Sam 2 içerisinde işinize yarayan ve yaramayan kısımlar bulunuyor. Ama ben size bu kısımları çok karıştırtmayıp, zaman içerisinde neyi ne şekilde kullanacağınızı da anlatarak, sizin olabildiğince profesyonel bir DJ olmanıza yardımcı olmaya çalışacağım. Bu nedenle her şey yerinde dursun istiyorum.

■ History’nin en üstünden tutup, fareniz çizgi şeklini aldığında, biraz aşağı doğru çekin. Yani History’i biraz kısaltın. Biraz bilgisayar bilgisi ile zaten demek istediğimi kolayca uygulayabilirsiniz. Kesintisiz canlı radyo yayını yaparken History sizin çalmış olduğunuz şarkıları listeleyecek. Biraz kısa olmasının hiç bir zararı olmaz.
■ Üst menüde yer alan Window’a tıklayın.
■ Burada Encoders’e bir kere tıklayın.
■ Şimdi Window menüsünden çıkabilirsiniz.
■ Sam 2’de ortaya kocaman bir Encoders penceresi çıktı değil mi? Bu pencereyi, biraz önce History’e yapmış olduğunuz gibi üstten aşağıya ve sağdan sola doğru çekerek küçültün. Ve tutup History’nin üzerine sürükleyerek yerleştirin.

Encoders içerisinden yayın ayarlarınızı yapabileceksiniz. Nasıl olacağına da bakalım dilerseniz…

■ Encoders adının hemen alt satırında yer alan menüden artı, “+” işaretine tıklayın.
Genel pencerede MP3 and MP3 pRO seçeneğini işaretleyin ve Ok diyerek devam edin.
■ Yeni gelen pencerenin sağ tarafında iki kutucuk içerisinde 5 ve 15 Seconds yazmakta. Bunların ikisini de 1 olarak değiştirmeniz gerekiyor.
■ Sonrasında üst menüde yer alan Server Details’e tıklayın.
■ Server IP yazan yere, alacağınız yayın ip’sini yazın. ip başına http gibi herhangi bir şey eklemeyin. Burada sadece numaraların ya da radyo veya yayin ile başlayan ip’nin yer alması gerekiyor. Siz en iyisi verilen ip’yi kopyalayıp yapıştırın.
■ Server Port yazan yere yayın portunu yazın ki port genellikle dört rakamlıdır.
■ Password yazan yerde şifreniz yer almalı. Size verilenşifreyi yazmak yerine, başında ve sonunda boşluk bırakmayacak şekilde kopyalayın ve oraya yapıştırın. Çünkü bu kısım büyük – küçük harfe duyarlıdır. Ve şifreler genellikle artık “:” iki nokta içermektedir. Örneğin, DeNeme:123 yazan şifreyi, deneme:123 şeklinde yazarsanız hata verir.
■ Buraya kadar geldiniz; sağ tarafta yer alan hiç bir şeye, yayında auto DJ kullanılıyorsa dokunmanıza gerek yok. Ama yayında adınızın görünmesini isterseniz, en altta yer alan ” $combine$” bunu silerek kendi adınızı ve program adını buraya yazabilirsiniz. Bende o kısım Dj_Almina iLe Nazar Boncugu şeklinde yer almakta.

Sam 2 ayarları nasıl yapılır sorusunun daha detaylı, bölümler halindeki anlatımını sitemiz içerisinde farklı konularda bulabilirsiniz. Artık rahatlıkla kesintisiz canlı radyo yayını yapmaya hazırsınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*