Sam 2 Efekt Ekleme

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın
  • 3
    Shares

Sam 2 ayarları hakkında bilgilerimizi sizlere aktarmaya devam ediyor ve Sam 2 ayarları nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını vermeye çalışıyoruz. Bu yazımızda sizler için Sam 2 efekt ekleme hakkında bilgilerden söz edeceğiz. Normal şartlarda Sam 2 efektleri, kurulum dosyası ile birlikte elimize ulaşır ve onların kullanımını gerçekleştirebiliriz. Ama herkes aynı gülme efektini, aynı alkış efektini kullanıyor; ben onlardan farklı olmak istiyorum derseniz, bu da sizin hakkınız. Ayrıca, yayın efektlerinizi de Sam 2 efekt ekleme işlemi ile eklersiniz ve, örneğin kesintisiz canlı radyo dinlemek için sizin yayınınıza gelen bir dinleyiciye arada, “İste, Anında Dinle” gibi bir efekt dinletebilirsiniz. Dinleyiciniz o anda istek isteme hakkına sahip olduğunu bilir.

Sam 2 Efekt Ekleme

Sam 2 ayarları nasıl yapılır sorusunun yanıtını vermeye, Sam 2 efektlerini eklemekle devam etmeden önce, efektin ne olduğundan kısaca söz edelim. Efekt dediğimiz şey, şarkı çalarken üzerine eklenebilen, kısa süreli, 3 – 4 saniyelik bir şeydir. Müzikli olması tercih edilmez; çünkü zaten şarkı üzerine atılacağı için, online radyo dinlemeye çalışan bir dinleyicide, şarkıların karıştığı hissi oluşabilir. Müzikli olan efekt tarzı şeylere genellikle Jingle denmektedir. Efekt ise gülme, alkış, öpücük, çığlık, küçük kısa anonslar… olarak anlatılabilmektedir. Örneğin Sam 2 efektleri arasında korna sesleri, horoz ötüşü gibi farklı şeyler de yer almaktadır. Komik bir show yayını yapıyorsanız bu Sam 2 efektlerini de kullanabilirsiniz.

Sam 2 efektlerini anladığımıza göre, Sam 2 ayarları ile efektleri nasıl programımıza ekleyebileceğimizi öğrenebiliriz. Bunun için ilk olarak Sam 2 efektlerini bulmanız gerekiyor ki her şeyi olduğu gibi onları da YouTube üzerinden bulabilir ve bir MP3 dönüştürücü ile bilgisayarınıza alabilirsiniz. Biz bunu yaptığınızı var sayalım ve Sam 2 içerisine nasıl yükleyebileceğinizi anlatalım:

Sam 2‘yi açın ve Desktop A’de, Deck A’nın altında yer alan Playlist’e bakın.
■ Burada Special’e çift tıklayın.
■ Sweepers’e çift tıklayın.
■ Sound FX’e çift tıklayın.
■ Sound FX (All)’a çift tıklayın.
■ Şimdi alt kısımda yer alan Tracks İn Selected Category’nin alt kısmına bakın.

Sam 2 efektleri burada yer alıyor. Sam 2 efekt ekleme işlemine buradan devam edeceğiz ve eklemiş olduğumuz Sam 2 efektleri Sound FX’te yerini alacak. Bunun için işlemlerimize şu şekilde devam ediyoruz:

■ Tracks İn Selected Category’de yer alan + işaretine tıklayın (Artıya)
■ Sonrasında Sam 2 efektleri olarak kullanacağınız dosyaların bulunduğu yolu seçip, dosyaları işaretleyerek Enter yapın.

Şimdi siz Sam 2 efekt ekleme işlemini başarı ile tamamladınız, ama bunu Sam 2’de hemen göremeyeceksiniz. Bu nedenle Sam 2’yi kapatıp, ardından geri açın.

Artık Sound FX içerisinde, eklemiş olduğunuz Sam 2 efektlerini görebilirsiniz.

İşlemimiz bu kadar basit. Bakmayın uzun uzun anlattığımıza. Konumuzu, Sam 2 ayarları nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını hiç bilmeyen arkadaşlarımıza da hitap etmek adına uzun uzun anlattık. Eliniz alıştığında aslında işlem oldukça kolaydır.

Bu işlemi bana öğreten ve kısa bir süre sonrasında da hayatını kaybederek aramızdan ayrılan arkadaşıma da bu konu ile teşekkür etmek isterim.
Gökhan, mekanın cennet olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*