SAM 2 Ses Ayarları Nasıl Yapılır?

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın
 • 2
  Shares

Kesintisiz canlı radyo dinlemeyi sevenlerin geneli, SAM 2 ile yapılan yayınları dinlemekte. Çünkü SAM 2, her ne kadar SAM 6 sürümüne kadar güncellenmiş de olsa, efsane gibi akıllarda kalmış durumda. Bu nedenle, her ne kadar bazı yayıncı arkadaşlarımız, SAM’in son sürümünü kullandıklarını söyleyerek, kendi çaplarında hava atıyor olsalar da, SAM 2’nin efsane olduğunu söylersek yanlış bilgi vermemiş oluruz. Peki SAM 2 ses ayarları nasıl yapılır? Online radyo dinlemek isteyenlere SAM 2 ses ayarı yaparak kaliteli bir ses sunabilirsiniz. SAM 2 ses sorunu yaşayanlar da bu bilgileri gözden geçirebilirler.

SAM 2 Ses Ayarları Nasıl Yapılır?

SAM 2 ses ayarı yapmak için ilk olarak Voice FX ayarlarını düzenlemek gerekmektedir. Bu noktada, Voice FX’teki görmüş olduğunuz dört ibre ile ilgilenmeniz gerekir. Bu ibrelerin olması gereken değerleri sizlerle paylaşacağız; sizin yapmanız gereken, ibrelerin her birinin üzerinde bulunan küçük imleci fare ile tutup, belirtmiş olduğumuz değere sürüklemek, yani yukarı – aşağı hareket ettirmek. Siz zaten imleci hareket ettirdikçe, değerlerin ibrenin alt kısmında değiştiğini göreceksiniz. Yapmanız gereken tek şey, o değerlerin; bizim vermiş olduğumuz değerlerle aynı olmasını sağlamak. İşte kullanmanız gereken SAM 2 ses ayarı Voice FX için:

Mic: 100%
Music: 5%
Out: 1.2 seo
İn: 0.5 seo

Tüm ibreleri bu şekilde ayarlayacaksınız; ancak yine de SAM 2 ses sorunu yaşayacaksınız. Kesintisiz canlı radyo dinleyenler size, sesinizin yayına az geldiğini söyleyecekler. Hemen panik yapmayın. SAM 2 ses ayarlarını yapmış olmanıza karşın bu SAM 2 ses sorunu yaşamanız gayet normal. Bunun için de ufak bir düzeltme yapmaya ihtiyacımız var.

Şimdi, yine Voice FX’te yer alan, EQ butonuna tıklayın. Burası size, biraz önceki yapmış olduğunuz ayarlardan biraz daha karışık gelebilir ve biraz riskli bir noktadır. Bu nedenle sadece belirtmiş olduğumuz ibrelere müdahale edin; aksi halde SAM 2 ses sorununuz daha beter bir hal alabilir; hatta sesiniz değişerek yayına uzaylı gibi, mekanik bir şekilde gidebilir. Bunun bilgisini baştan veriyoruz ki, dikkatli olun. Söylemiş olduğumuz şeylerin dışında bir şeye dokunmazsanız bu risk ile zaten karşılaşmaz, sorununuzu çözer ve buradan ayrılırsınız.

Peki SAM 2 ses sorununu çözmek için EQ’ya geldik, riskli alanda olduğumuzu biliyoruz. Burada ne yapacağız? Değişmesi gereken iki ayarımız var. Sol baştan iki ibre…

Pre Amp: 100
Equalizer: 100

Yani sadece sol baştan iki ibreyi en üste çekiyor ve altta yer alan OK butonuna tıklayarak EQ’dan çıkıyorsunuz.

Eğer hala SAM 2 ses ayarlarında sorun olduğunu düşünüyorsanız; ya da online radyo dinleyenler sesinizin hala az geldiğini söylüyorsa, bunun sebebi artık SAM 2 ses ayarınız değil; bilgisayarınızın ses ayarları kısık demektir. Hemen onu da halledelim dilerseniz:

Masaüstünde, sağ altta, saatin sol tarafında yer alan hoparlör işaretine sağ tıklayın. Buradan Kayıt Aygıtları’na tıklayın.
Kullanmakta olduğunuz mikrofon zaten Click olarak işaretlidir. Onun üzerinde sağ tıklayıp Özellikler deyin.
Açılacak olan küçük pencerede, üstte yer alan Düzeyler’e tıklayın.
Burada Mikrofon’un ibresini en sağa çekin.
Altta yer alan Mikrofon Bası’nı ise en sola alın. Eğer sesiniz yine de yayına az giderse, Mikrofon Bası’nı yavaş yavaş açarsınız. Ama Mikrofon Bası çok açık olduğunda, sesiniz yayına çok gitse dahi kötü gidecektir; bunu da unutmayın.

SAM 2 ses ayarları ile ilgili takıldığınız diğer noktaları da, konu altına yorum olarak bize sorabilirsiniz.

16 yorum

  • Merhaba. O jingle ile ilgili değil, Encoders’te yayın aldığınız yerde yeşil buton yerine kırmızı butonu tıklamış olmanızla alakalı bir problem. Yeşil butona bastığınızda ses sorununuz çözülmüş olacaktır.

 1. Merhabalar M audio ses kartı kullanıyorum. Sam 2 de conderser mikrofon ile konuştuğumda sesim kulaklığıma gelmyor… Tüm ayaları yaptım… Ama bir türlü olmadı … Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

 2. normal bir şekilde yayına devam ederken bir anda karşıdaki dinleyiciye giden seste bboğukluk oluştu hem mic te hem de müziklerde aynı şekilde boğuk şekilde gidiyor ses yardımcı olabilir misiniz

 3. merhabalar
  sam2 programında sorunsuz yayın yapıyordum lakin bir anda deck A DAN SES ALIYORKEN DECK B DEN ÇALMASINA RAĞMEN DIŞARI SES ALAMIYORUM.
  yardımcı olursanız mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba.
   Aslında şarkı sesi yayına gider ama size gelmiyor; bu da tabi keyifli yayın yapmanızın önüne geçiyor.
   Yapmanız gereken işlem çok basit: Denetim Masası’ndan SAM 2’yi kaldırıp yeniden kurun. Bu arada Mysql’i silip baştan kurmanıza gerek yok. Sadece denetim masasından kaldırıp yeniden kurmanız yeterli SAM 2’yi.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*