Sam 2 Yayın Alma

Sam 2 ayarlarını sizlere TR Radyo içerisinde aktarmaya devam ediyoruz. Bugün, Sam 2 yayın alma ve Sam 2 yayına bağlanmanın detaylarını aktaracağız. Pek çok arkadaşımız; özellikle de Sam 2’yi yeni kullanmaya başlayanlar, Sam 2 yayına bağlanma konusunda problem yaşıyor. Sam 2 ayarlarını bir başkasına yaptıranlar da Sam 2 yayın alma konusunda problem yaşıyor. Ancak bu bilgileri okuduktan sonra, Sam 2 yayına bağlanma konusunda artık hiç bir sıkıntınız olmayacak, çünkü aslında işlem oldukça kolay.

Sam 2 Yayın Alma

Sam 2 kurulumunu gerçekleştirmenizin sonrasında, ilk işiniz Sam 2 key şifresini girmek, sonrasında da Sam 2 ses ayarlarını doğru bir şekilde yapmak. Ardından sıra Sam 2 yayına bağlanma işlemine geliyor. Bunun için yapmanız gerekenleri sizlere adım adım aktaralım.

■ İlk olarak, Sam 2 ayarlarını Desktop A üzerinde şekillendireceğimizi belirtelim. Ve Sam 2 yayına bağlanma işlemi için de Encoders’e gereksinimimiz olduğunu hatırlatalım. Ama Desktop A üzerinde Encoders bulunmuyor. Peki ne yapacağız? Buradaki ilk işimiz Encoders’i Desktop A’ya almak. Bunun için de, üst menüde yer alan Window’a bir kere tıklayın. Açılan menüde Encoders’in üzerine bir kere tıklayın. Sol tarafında bir click işareti oluşacak. Bu işaretle birlikte, Encoders’i Desktop A’ya almış oldunuz.

■ Şimdi, Encoders penceresinde, pencere isminin; yani Encoders yazısının altında yer alan + işaretine tıklayın. Böylece karşınıza yeni bir başka pencere açılacak.

■ En üstte yer alan MP3 and mp3PRO kutucuğunu işaretleyin.
■ Altta yer alan OK’a basın.
■ Şimdi karşınıza daha farklı ve baktığınızda karmaşık bir pencere açıldı. Burada, Format yazan yerdeki MP3 64 kb/s, 44.1 KHz Stereo yazan yeri, size verilen bilgilerle değiştirin. Bu kısım yayın hızı kısmıdır. Yani yayındaki müzik kalitesi sizin burada yapmış olduğunuz ayar doğrultusunda şekillenir. Ancak her radyonun ulaşabileceği bir hız sınırı vardır. Bu nedenle, size verilen hız sınırının üzerine çıkmamalısınız.

■ Şimdi aynı yerde sağ tarafa bakın. Auto Start Encoder After kutucuğunun işaretli olmamasına dikkat edin.
■ Hemen onun altında yer alan ve 5’in yazılı olduğu, yan tarafında Seconds yazan yeri 1 olarak değiştirin.
■ Bir altta bulunan Auto Reconnect Encoder After kutucuğunu işaretleyin.
■ Onun altında yer alan ve 15 Seconds yazan yeri de 1 ile değiştirin.
■ Diğer hiç bir şeye dokunmadan, üst tarafta yer alan Server Details butonuna tıklayın.
■ Server ip altında Localhost yazan yeri silin ve yayın alacağınız yer tarafından size verilmiş olan ip adresini bu kısma yazın.
■ Sam 2 yayına bağlanmada, bir altta yer alan Server Port’a baktığınızda, orada bulunan 8000’i silin ve size yayın alacağınız yer tarafından verilen portu buraya yazın.
■ Password’un altında bulunan *******’ları silin ve bunun yerine, yayın alacağınız yer tarafından size verilen yayın şifresini yazın. Yayın şifreleri günümüzde genellikle tek kelime değil ve harfler arasında : da bulunmakta. Siz en iyisi, Sam 2 yayın alma konusunda sorun yaşamamak için, size verilen yayın şifresini, başında ve sonunda boşluk bulunmadan kopyalayın ve buraya yapıştırın.

■ Eğer size verilen yayın şifresinin içerisinde : varsa, sağ tarafta bulunan ayarlarla ilgilenmenize gerek yok. Ancak eğer : yoksa, yapmanız gerekenler şu şekilde: Station Name’de yazan My Station Name’yi silin ve yerine yayın isminizi yazın. Örneğin Dj_Almina
■ Genre’nin hemen altında yer alan Various’u, müzik türünüze göre değiştirin. Ya da kendiniz yazın. Örneğin: Turkce Pop, Fantazi, Yabanci muzik…
■ WebSite URL kısmına yayın alacağınız sitenin adresini yazın.

■ Diğer kısımlara dokunmanıza gerek yok. Ancak en altta yer alan $combine$, eğer o şekilde kalacak olursa, sizin yayın sırasında çalmakta olduğunuz şarkıyı gösterir. Siz eğer şarkı adının değil de program adınızın görünmesini isterseniz $combine$’yi silip yerine, mesela Nazar Boncugu yazabilirsiniz. Ya da, Nazar Boncugu – $combine$ şeklinde de bırakabilirsiniz. Böylece hem program adınız hem de o anda çalınmakta olan şarkı görünür.
■ Bunların sonrasında OK butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Şimdi artık Encoders penceresinin altında, yapmış olduğunuz Sam 2 ayarlarını tek satır halinde görebilirsiniz. Sam 2 yayına bağlanma işlemi için, ilk olarak bu satırın üzerine bir kere tıklayın. Ardından da üst kısımda yer alan, Encoders adının alt satırında, + işaretinin yanında bulunan Play işaretine tıklayın. Bu esnadan itibaren yayın satırında süreler ilerlemeye başlayacaktır. Artık yayını aldınız demektir. İyi yayınlar dileriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*