Hepimiz kesintisiz canlı radyo yayını yapıyor ve çoğumuz bu anlamda Sam 2 kullanıyor. Kesintisiz canlı radyo dinlemeyi sevenler, genellikle anonslu yayın dinlemeyi tercih ediyor. Ancak özellikle çalışanlar ve öğrenciler, dikkatlerinin dağılmaması adına, sadece müzik dinlemek isteyebiliyor. Anonslu yayın; yani canlı yayın yapmak her zaman bazı riskleri beraberinde getiriyor. Örneğin, söylediğiniz bir şeyi hatırlamayabilirsiniz. Ya da birisi size gelip, aslında sizin farklı anlatmak istediğiniz bir konu ile ilgili hesap sorabilir ve söz uçar; yazı kalır misali herhangi bir şey ispatlayamazsınız. Ama aslında Sam 2 yayın kaydetme özelliği sayesinde sözün de kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Genellikle sohbet – chat platformunu kullananlar bilirler: log almak çok önemlidir. Yayının ise logunu almak elbette mümkün değildir. Herhangi bir sözünüz ile ilgili size yaptırım uygulanması şeklinde durumlar söz konusu olabilir ve siz eğer Sam 2 yayın kaydetme özelliğini kullanmıyorsanız, kesintisiz canlı radyo yayınınız ile ilgili hiç bir şey ispatlayamazsınız. Bu anlamda sizlere başımdan geçen bir olayı da anlatmadan geçmeyeyim; sonrasında da Sam 2 yayın kaydetme nasıl yapılır onu gözden geçirelim…

Bildiğiniz gibi sohbet platformlarında Radyo kanalı ile ilgilenen bir founder, bir de onun yardımcısı Co-Founder bulunmaktadır. Bir de sohbet platformunun genel yöneticileri vardır. Aslında radyo kanalına karışmamaları gerekir; ancak söz konusu kendini ispatlamak ve ego tatmin etmek olduğunda bu kuralın dışında kalındığı zamanlar vardır.

Ben radyo kanalında Co-Founder iken, bir arkadaşımız yayındaydı ve yayının son yarım saati hariç tamamını dinlemiş; o son yarım saatte de yemek yemeye gitmiştim. Dönüşüm ortalama yarım saat sürdü ve geldiğimde arkadaşım yayını başka bir arkadaşa devretmişti. Bana ise bir yöneticiden özel mesaj gelmişti. Founder olmadığı için bana yönlenen yönetici arkadaşımız, yayındaki arkadaşa ceza vereceğini söylüyordu. Sebebini sorduğumda ise size de komik gelecek bir cevap aldım: Yayındaki arkadaşım, söz konusu yönetici arkadaşımıza, ergen gibi davranmaması gerektiğini söylemişti.

Arkadaşıma söyledin mi diye sorduğumda, söyledim evet dedi. Ve olayın öncesinde aralarında geçen özel mesajlaşmanın loglarını attı. Aslında arkadaşım sonuna kadar haklıydı. Ama canlı yayın logu gibi bir durum söz konusu değildi ve sorun da o noktada başlıyordu. Tekrar sorunlu, egolu yöneticiye dönüp, haklıymışsın, arkadaşım sana büyük haksızlık etmiş, özel logu aldım dedim. Kendisinin kanıtının nerde olduğunu sordum. Kanıt canlı yayın dedi.

O andan sonra kendisi ile muhatap olmadığım yönetici, yönetici olmak için vermiş olduğu yüklü miktar paranın arkasına sığınarak işini kendi yöntemleri ile halletti. Ama bu noktada bir kere daha anlamış olduk ki Sam 2 yayın kaydetme olayı gerçek anlamda çok önemliydi. O halde canlı yayın yapıyorsak, hepimiz bu özelliği kullanmalıyız.

Sam 2 Yayın Kaydetme Nasıl Olur?

■ Sam 2’yi açıp, Encoders’te yapmış olduğunuz yayın ayarının üzerine çift tıklayın.
■ Üst menüden Stream Archivetıklayın.
■ Save Stream To File kutucuğunu işaretleyin.
■ Altta çıkan Stream Mp3’ün en sağ tarafında bulunan dosya iconuna tıklayın.
■ Sam 2 yayın kaydetme sırasında aldığınız kaydın nereye gitmesini istiyorsanız, oranın yolunu bulun.
■ Altta, Dosya Adı . Stream, buradaki Stream’ı, kendi yayın adınız ile değiştirin; yani program kaydını hangi isim ile gerçekleştirmek istiyorsunuz. Örneğin ben buraya, Dj_Almina iLe Nazar Boncugu yazdım ve yan tarafta bulunan Aç’a bastım.
■ Sonrasında Encoders ayarlarına geri dönmüş olacaksınız.
■ Şimdi yapmanız gereken tek şey, en altta yer alan Ok tıklamak.

Diğer kutucukları istediğiniz gibi ayarlayabilir; ya da isterseniz hiç dokunmazsınız ve siz yayın aldığınız anda Sam 2 yayın kaydetme işlemi gerçekleşmeye başlar. Yapmış olduğunuz iki saatlik bir yayın için ortalama 55 – 56 MB yer gerekmektedir. İşte işlem bu kadar kolay ve işe yarar niteliktedir.