Sam BroadCaster kapanma sorunu ile ilgili bilgileri sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız. Çünkü, özellikle 2015 yılı itibari ile pek çok kişi, DJ, Sam 5 kapanıyor, Sam 4 kapanıyor, Sam 2 kapanıyor… gibi problemlerle karşı karşıya kalıyor. Her bilgisayarda değil, bazı cihazlarda ortaya çıkan Sam BroadCaster kapanma sorunu, aslında kullanılan işletim sistemi ile kullanılması tercih edilen Sam sürümünün uyumsuzluğundan dolayı ortaya çıkıyor. Eğer sizin de Sam 5 kapanıyor, Sam 4 kapanıyor… gibi sorunlarınız varsa, sorunun nasıl gerçekleştiğini ve çözümüne dair önerileri sizlere anlatmak için daha fazla zaman kaybetmeyelim.

Sam Broadcaster kapanma sorunu genellikle, yayını aldıktan 8 – 15 dakika sonra gerçekleşiyor. Sorun, Sam 2 kapanıyor, Sam 4 kapanıyor, Sam 5 kapanıyor… şeklinde, neredeyse tüm Sam sürümlerinde ortaya çıkıyor. Ancak, bu problem ile her bilgisayarda karşılaşılmıyor. Yani aynı Sam sürümünü, örneğin Sam 5’i kullanan 10 kişiden 2 tanesi, Sam 5 kapanıyor diyebiliyor. Bu durum hem işletim sistemi ve Sam uyumsuzluklarına; hem de Sam’in diğer programlarla çakışmasına bağlı olarak gerçekleşiyor. Çünkü Sam, tek başına çalışan bir program olmayıp, beraberinde Mysql ya da Firebird ile birlikte geliyor.

Peki Sam BroadCaster kapanma sorunu nasıl giderilebiliyor? Sorunun Firebird ya da Mysql ile alakalı olduğunu her şeyin öncesinde belirtelim. Mysql, Firebird!e göre çok daha az hata veriyor. Dolayısı ile yapmanız gereken işlem, Firebird’i kaldırıp Mysql kurmak olabilir. Ancak Mysql’in kurulumunun biraz teknik bilgi gerektirebileceğini de belirtelim. Yine de sürekli ilerlemek sureti ile kurulum işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ya da, Firebird daha pratik derseniz, hem Firebird’i, hem de Sam’i kaldırıp yeniden kurmayı deneyerek Sam BroadCaster kapanma sorununu çözebilirsiniz.

Merak edenler için kısaca, Mysql kurulumundan söz edelim. Zor olsa da denemek isteyebilir ve Sam BroadCaster kapanma sorununu gidermek isteyebilirsiniz. İlk olarak, biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, sürekli ilerlemek sureti ile Mysql’i server olarak bilgisayarınıza kurun. Sonrasında karşınıza çıkacak olan Configure ekranında bir şifre girin. Bu şifre root için olacaktır. Root, sizin, sözde kurmuş olduğunuz servere; yai Mysql’e en yetkili kişi olarak girişinizi sağlayacaktır. Bu nedenle, Sam’in Mysql ayarlarını yaparken de root password olarak, aynı şifreyi kullanmanız gerekecektir.

Sam’de Mysql ayarlarına ulaşabilmek için, database ayarlarından Mysql’i seçmelisiniz. Bu noktada Defult ayarı değil, Speciyf Custom Settings’i seçmeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Bu noktada karşınıza bir pencere çıkacak. Bu pencereye sadece, Mysql’i kurarken girdiğiniz root şifresini gireceksiniz. Sonrasında diğer ayarlara dokunmadan Next’e tıklayın. Zaten bu adımların sonrasında Sam Mysql’i kullanmaya başlayacak ve Sam BroadCaster kapanma sorunu muhtemelen çözüme kavuşmuş olacaktır.

Sam 2 kapanıyor, Sam 4 kapanıyor ya da Sam 5 kapanıyor sorunlarını yaşarken, Mysql değil de Firebird’i Sam kurulumunda kullanmış iseniz, ilk olarak reconfigureyi çalıştırmanız gerektiğini de hatırlatalım. Mysql dönüştürme işlemlerine sonrasında başlamalısınız. Reconfigure dosyasına şuradan ulaşabilirsiniz:
C:\Program Files (x86)\SpacialAudio\SAMBC

Sorununuzun çözümünden sonra yayınlarınıza keyifle devam edebilirsiniz.