SAM BroadCaster mikrofon sorunu ile ilgili bilgileri sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız. DJ olmak için pek çok kişi SAM BroadCaster kullanıyor; doğru da yapıyorlar; ancak Windows 10 mikrofon ayarları doğru yapılmadığında, SAM BroadCaster mikrofon sorununun kaynağının yayın programı olduğu yanılgısına düşüyorlar. DJ olmak için aslında en ideal program SAM 2 ve Windows 7 ile çok stabil çalışıyor. Ama Windows 10’da SAM 2 kullanmak her zaman sıkıntı yaratıyor. Bu nedenle SAM’in üst sürümleri kullanılıyor. Onlarda da SAM BroadCaster mikrofon sorunu yaşandığını düşünüyoruz. Ama yaşanan aslında Windows 10 mikrofon ayarlarının doğru yapılmamış olması. Bir de SAM BroadCaster üzerinde çok küçük bir tıklama eksiği… O halde hemen, SAM BroadCaster mikrofon sorununa ilişkin iki problemi birlikte çözelim.

Sesim Yayına Yankılı Gidiyor

SAM BroadCaster mikrofon sorunu genellikle yayıncının sesinin yayına yankılı gitmesi şeklinde yaşanıyor. Ben kendim bizzat Windows 7 ve SAM 2 kullanıcısıyım. Dolayısı ile SAM’in üst sürümleri ya da Windows 10 hakkında detaylı bilgiye sahip değilim. Fakat TR Radyo‘ya DJ olmak için başvuran arkadaşlarımın sorunlarını da yine ben çözmek durumundayım.

Sesim yayına yankılı gidiyor hatası ile iki kere karşılaştım. Yayıncı kulaklık kullanarak yayın yaptığında, yankı problemi ortadan kalkıyor, ancak o zaman da yayıncı kulaklığında kendi sesini duyduğu için konuşmakta zorlanıyor ve sanki sarhoş bir DJ dinler gibi oluyorsunuz. Ses denetiminden hoparlör sesini kısmak da çözüm gibi görünüyor; ama aslında değil.

Sesim yayına yankılı gidiyor sorunu ile ilk karşılaştığımda, muhtemelen yeteri kadar ilgilenememiş olmamdan kaynaklı ki sorunu çözemedim. Ancak bir kere daha aynı problemle karşılaşınca, detaylı bir araştırma içerisine girip, SAM BroadCaster mikrofon sorunundaki yankı probleminin kesin çözümünü buldum. Sesim yayına yankılı gidiyor hatası, Windows 10 mikrofon ayarları ile ilgili.

Windows 10 Mikrofon Ayarları

■ Sağ alt köşede, saatin yanında bulunan hoparlör işaretinin üzerinde sağ tıklayıp, Kayıt’a tıklayın.
■ Gelen ekranda, kullandığınız mikrofonun üzerine çift tıklayın; ya da sağ tıklayarak Özellikler’e tıklayın.
■ Yeni gelen ekranda Düzeyler’e tıklayın.
■ Mikrofonun ses seviyesini 100’e, Bass’ın ses seviyesini ise 10’a getirin.
■ Geliştirmeler’e tıklayarak Akustik Eko İptali’ni ve Gürültü Tutma’yı işaretleyin.
■ Gelişmiş’e tıklayın ve Kalite Biçimleri’nde DVD Kalitesi’ni seçin.
■ Son olarak Dinle’ye tıklayın ve Bu Aygıtı Dinle kutucuğundaki işareti kaldırın.

Bu ayarların tamamını yapıp kaydetmenizin sonrasında SAM BroadCaster mikrofon sorununu yankı alacak şekilde yaşamayacaksınız. Ancak aynı kapsamda, bir başka sorun daha var o da: Mikrofonum kapalı ama sesim yayına gidiyor sorunu…

Mikrofonum Kapalı Ama Sesim Yayına Gidiyor

SAM BroadCaster’de insanı delirten bir sorun: mikrofonun açık, sesin yayına geliyor dediğimiz noktada yayıncı önce inanmıyor; kapalı mikrofonum diyor. Ama sonrasında duruma inandığında ise önce SAM’i kapatıp yeniden başlatıyor. Mikrofon kapalı olduğu halde ses hala yayına gitmeye devam edince de kendini çaresiz hissediyor ve ne yapacağını şaşırıyor.

Bu sorunun çözümü aslında biraz önceki yankı olayından çok daha basit. Yayın almak için kullandığınız Encoders’te, Play yaptığınız yerin sağ tarafında, kısmırı bir yuvarlak bulunuyor. Bu nokta aktif olduğunda, tüm dış sesler yayına, mikrofon kapalı da olsa gidiyor. Ancak, hemen sol tarafında bulunan DSP yazılı buton; ya da yeşil renge tıklarsanız, bu sorunu da kolaylıkla aşmış oluyorsunuz. SAM BroadCaster’de küçük bir tık demiş ve aslında bu sorunun çözümünün ne kadar kolay olduğunu, yazımızın başında sizlere aktarmıştık.

Ancak bu işlemin sonrasında sesiniz yayına hiç gitmemeye başlarsa, yine de paniklemeyin. Muhtemelen Windows 10 mikrofon ayarlarınızda, mikrofonunuzu açık konuma getirmemişsinizdir. Mikrofonunuzu açtığınızda bu sorunu da çözmüş olacaksınız. E artık SAM BroadCaster mikrofon sorununuz kalmadığına göre, yayınlarınızı kolayca yapabilirsiniz. Ve SAM BroadCaster’de ayarlarınızı da hiç bir şekilde karıştırmamış olursunuz. O zaman size iyi yayınlar dileriz.