SAM Broadcaster PRO Nasıl Kullanılır?

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın
  • 3
    Shares

SAM Broadcaster PRO, özellikle Windows 10 kullanan ve bu işletim sisteminde diğer SAM sürümlerini çalıştıramayan yayıncı arkadaşlarımız için tercih edilebilecek en güncel DJ programlarından bir tanesi. Ancak SAM Broadcaster PRO’nun resmine baktığımızda, diğer SAM sürümlerinden biraz daha farklı durduğunu görüyoruz. Bu nedenle sizlere ilerleyen bölümlerde SAM Broadcaster PRO nasıl kullanılır sorusunun yanıtı olan SAM Broadcaster PRO ayarlarından söz edeceğiz. Yayınlarınız keyifli ve kaliteli, bizim ise çorbada biraz da olsa tuzumuz olsun. E hadi başlayalım o zaman. Ama öncesinde SAM Broadcaster PRO indirin ve standart şekilde SAM Broadcaster PRO kurulumunu gerçekleştirin.

SAM Broadcaster PRO Nasıl Kullanılır?

SAM Broadcaster PRO ayarlarını yapmak için ilk olarak, biraz önce de belirttiğimiz gibi, programı indirip kurun, ardından da çalıştırın. Ve sonrasında orta kısımda Queue göreceksiniz. Buraya isterseniz şarkılarınızı sürükleyip bırakın. İsterseniz de, üst kısımda bir + işareti göreceksiniz. Oraya basın ve şarkılarınızı, bilgisayarınızdaki dosya ve klasörler içerisinden seçin. Daha önceki SAM sürümlerini kullandıysanız bilirsiniz, yaptığınız yayınlarda şarkılarınızı Queue’den alacaksınız. SAM Broadcaster PRO’da da durum öncekinden farklı değil.

Queue’ye almış olduğunuz şarkılar, sizin belirlediğiniz sıraya göre yayınlanacak. İsterseniz şarkı sıralamasını değiştirmek için bir şarkının üzerine gidip, fareyi basılı tutarak istediğiniz yere sürükleyip bırakabilirsiniz. İlk şarkının üzerine çift tıklayarak; ya da, sol üstte bulunan File butonunun altında yer alan Play’e bastığınızda, şarkılarınız çalmaya başlayacak. Yani, artık SAM Broadcaster PRO kullanımı için ilk adımı attınız ve çalan şarkılarınızın sesini duymaya başladınız. O halde SAM Broadcaster PRO nasıl kullanılır sorusunun diğer yanıtlarını gözden geçirmeye başlayalım. Çünkü bunun daha yayın alması ve diğer ince ayarları var.

O halde yayın almayla devam edelim. Bunun için iki farklı yöntem kullanabilirsiniz. Ancak bizim size önerimiz, vereceğimiz ilk alternatif olacak. Ekranın üst kısmında yer alan Window butonuna basın ve buradan Encoders’i işaretleyin. Şimdi karşınıza, SAM Broadcaster PRO içerisine yeni bir pencere daha açıldı: adı Encoders. Diğer pencerelerin üzerine geldiğini düşünebilirsiniz ama onu yerine daha sonra yerleştireceğiz. Yine de Encoders’in burada olmasını istemezseniz, üst kısımda yer alan Desktop’un yan tarafındaki B’ye tıklayabilirsiniz. Burada da Encoders’i görürsünüz. Ama biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, siz ilk yolu tercih edin.

Bir şekilde, öyle ya da böyle Encoders’e ulaştığımıza göre, şimdi yayın ayarlarını yapmayı ve bilgileri girmeyi öğreneceğiz. Bunun için, Encoders yazısının altında bulunan + işaretine tıklayın. Karşınıza pek çok seçenek çıkacak. Bunların arasından, MP3PRO’yu seçin ve altta yer alan OK butonuna tıklayın. Yayın bilgileri size, yayın yapılacak olan yer tarafından verilecek. Bunun içinde yayın hızı da yer alacak. Converter’den ilk olarak onu seçeceksiniz. Bunun için her yayında farklı hız ayarı kullanılıyor. Ancak genellikle 64 Kb/s 44.1 Khz Mono; ya da 64 Kb/s 22.1 Khz Stereo’dur. Siz, size verilen ayara göre seçiminizi yapın ve ardından üst tarafta yer alan Server Details’e tıklayın.

Üst kısımda yer alan Server Type’de Shoutcast kutucuğunu işaretleyin. Hemen altında bulunan Shoutcast V1’i tercih edin. Sonrasında yine size verilen bilgilere göre IP, Port ve Password bilgilerini girin. Password bilgileri büyük küçük harflere duyarlı olup, şifre içerisinde genellikle : işareti de yer almaktadır. Bu nedenle şifreyi kopyalayarak girmeniz aslında sizin için en pratik yöntem olacaktır. Sağ altta bulunan $Combine$’nin sol tarafına DJ adınızı yazın. Örneğin şu şekilde yapın: Dj_Almina $Combine$ Ardından OK’leyin. Diğer bilgileri doldurmanıza gerek bulunmuyor.

SAM Broadcaster PRO ayarlarını bu şekilde yaptığınıza göre, artık yayın almaya hazırsınız. Bunun için Encoders altında oluşturmuş olduğunuz yayın adına bir kere tıklayarak üst tarafta bulunan Play butonuna basmanız yeterli. Sonrasında Encoding’de süre ilerlemeye başlayacak ve siz yayını almış olacaksınız. Ama SAM Broadcaster PRO nasıl kullanılır sorusunun yanıtları sadece bunlarla da sınırlı değil. Daha mikrofon ayarları var. Hemen onları da gözden geçirelim.

SAM Broadcaster PRO ayarlarında mikrofon Voice FX’te yer alıyor. Mikrofonu açmak için Mic Off butonuna basarak Mic On olmasını sağlayın. Sonrasında da alt kısımda bulunan Lock Talk butonuna basın ve konuşun. Konuşmanız bittiğinde Mic On’un üzerine basarak Mic Off olmasını sağlayın. Ve artık size iyi yayınlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*