SAM BroadCaster Şarkı Çalmıyor

Arkadaşlarınızla Da Paylaşın
 • 2
  Shares

DJ olmak istiyorum diyenler için SAM BroadCaster hakkında bilgileri aktarmaya devam ediyoruz. İlerleyen bölümlerde de SAM BroadCaster’i tanımak adına, SAM BroadCaster şarkı çalmıyor sorununuzu gidermeye çalışacağız. Artık pek çoğunuz biliyorsunuz ki, SAM BroadCaster’de şarkılar Queue’den alınarak sıra ile yayına aktarılıyor. Ve bununla birlikte pek çok DJ olmak istiyorum diyen arkadaşımız, vermiş olduğumuz SAM ayarlarına bakarak SAM kullanmayı rahat bir şekilde öğrenebiliyor. Ancak bazı durumlarda, Queue’de bulunan şarkıların karşısında ??? şeklinde bir belirsizlik çıkıyor. Söz konusu bu belirsizlik, şarkının süresinin bilinmediğini gösteriyor. Bu gibi bir durumda pek çok arkadaşımız ne yapması gerektiğini bilemiyor. O nedenle hemen SAM BroadCaster şarkı çalmıyor diyenler için sorunun nedenlerini ve çözümlerini anlatalım.

SAM BroadCaster Şarkı Çalmıyor

Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, Queue’den almış olduğu şarkıları yayına aktaran SAM BroadCaster, eğer şarkının karşısında bulunan süre yerinde ??? varsa, o şarkıyı çalmaz. Eğer SAM’iniz Auto DJ’de de ayarlı ise ve arka arkaya 20 tane şarkıyı çalmazsa, sizi yayından da düşürür. Ve şarkı aramayı durdurur. 20 şarkıyı bulamadığını belirten bir hata mesajı da verir ve çalışmayı durdurur. Ancak tüm bu durumların hiç biri SAM BroadCaster’in kapanmasına neden olmaz. Hemen eliniz ayağınıza dolaşmasın. Bu sorunların çözümleri çok kolaydır.

Diyelim ki DJ olmak istiyorum dediğiniz noktada, bir anda kendinizi DJ’lik koltuğunda otururken buldunuz. Dinleyici istekleri alıyorsunuz. Elinizde olmayan şarkıları indiriyorsunuz. İndirdiğiniz şarkıları sürükle bırak yöntemi ile ya da Queue’de + butonuna tıklayarak Queue’ye aldınız. Ama karşısında ??? var. O şarkının SAM BroadCaster tarafından çalınmasını bekleyip de, çalmayınca da SAM BroadCaster şarkı çalmıyor demeyin. O şarkı zaten çalmayacaktı. ??? bunu size işaret etmişti. Peki ama neden?

Her şeyin öncesinde, şarkı indirilirken bir hata oluşmuş ve şarkı yüklenmemiş olabilir. Bu sorunun çözümü oldukça kolaydır. Yapmanız gereken tek şey, şarkıyı bir daha indirmektir. Ama bazen de şarkı tam olarak indiği halde ??? hatası verir. Bu durumda, ya şarkı formatı SAM BroadCaster’e uygun değildir; ya da şarkı ismi içerisinde Türkçe karakterler vardır. Bu sorunları sizin düzeltmeniz gerekir. Bunun için DJ olmak istiyorum dediğiniz noktada, DJ yardımcı programlarından da yararlanmanız gerekir. Ya da şarkıyı baştan indirmelisiniz. GoldWave, bu noktada size önerebileceğimiz DJ yardımcı programları arasında yer almaktadır. Sitemiz içerisinde sizlere GoldWave’nin kullanımı ile de ilgili bilgi paylaşımlarımız bulunmakla birlikte, kısa aramalarla ulaşabilir ve istediğiniz değişiklikleri şarkılar üzerinde yaparak SAM BroadCaster’de çalmalarını sağlayabilirsiniz.

SAM BroadCaster şarkı çalmıyor hatasının bir diğer nedeni de, şarkının silinmiş; ya da yerinin değiştirilmiş olmasıdır. İlk başta da belirtmiş olduğumuz gibi, eğer yayınınız Auto DJ olarak ayarlı ise ve yeri değiştirilmiş 20 şarkıyı ardı ardına almaya çalışırsa SAM BroadCaster zaten sıraya şarkı almaz. Bu sorunu mutlaka çözmeniz gerekir. Aksi halde yayından düşersiniz. Peki silinen şarkıları SAM BroadCaster’den nasıl temizleyebilirsiniz? Bunun için izlemeniz gereken yol oldukça kolaydır:

SAM BroadCaster’de üst menüde yer alan Tools butonuna tıklayın. Altında yer alan Maintenance’nin üzerine gelin ve sonra da Verify Song’a tıklayın. Sonrasında karşınıza çıkacak olan pencerede Contunie butonuna tıklayın. İşlemler tamamlandığında ise Yes’e tıklayarak işlemi tamamlayın. SAM BroadCaster üzerinde yapmış olduğunuz bu işlemin hayata geçmesi için SAM BroadCaster’i kapatıp yeniden açmanız gerekebilir.

13 yorum

 1. merhabalar bende uzun suredir amator djlik yapıyorum, ama hic yasamadıgım bir sorunla karsılastim danismak istedim belki bilginiz vardir, bilgisayarimda ses kartimda sorun oldugu icin ek ilave usb ses kartı kullaniyordum hata verdi yayın esnasinda ve bilgisayarin kendi ses sistemine döndüm yeniden, fakat sam2 brodcaster şarkıları çaldıgı halde bana ses gelmiyor ve deck-a yi duyuyorum deck-b nin sesi gelmiyor ona gecince sessiz oluyor ve yayından karsiya gidiyor,, denemesini yayında uyguladım, ne yapmalıyım bana bilgi verirmisiniz kaç kez sam2 indirip kurdum birsey degismedi..

  • Merhaba qumuS hanım.
   Aslında o sorun, SAM 2’yi silip tekrar kurduğunuzda giderilmesi gereken bir problem.
   Ama muhtemelen sizin Mysql’inize yansımıştır. Mysql, veritabanı, ne şekilde kaydederse sürekli olarak onu yansıtır.
   Dolayısı ile denetim masasından Mysql’i silip baştan kurun. Ama öncesinde SAM 2’yi de kaldırın. Sonrasında önce Mysql, sonra SAM 2’yi kurun.
   Bir de, bilgisayarınızın işletim sistemi Windows kaç? Eğer 7 değil de üzeri ise muhtemelen bu sorun çözülse bile başka bir problemle karşılaşacaksınız. Bu nedenle işletim sistemi önemli?

  • Merhaba.
   Muhtemelen bilgisayarınızda kullandığınız bir program Türkçe karakter hatalarına neden oluyordur, ya da harddiskte şarkıların içerisinde bulunduğu dosya adı ya da dosya yeri değişiyordur. Bu durum sizin kullanımınıza bağlı bir hatadır ki, aynı hata başka türlü format sonrasında tekrarlanmaz çünkü. Bunun da kullanmakta olduğunuz bir programla alakalı olduğunu düşünüyorum.

 2. s.a arkadaslar
  sam 3 kullanıyorum deckA da caliyor calarkende ben dinliyorum.
  deckB ye gecior bende ses kesiliyor ben duyamiyorum sarki hala caliyor ve dinleyiciler duyabiliyor
  sildim tekrar kurdum programi duzelmedi
  yardimci olabilirmisiniz.

  • Mert merhaba.
   Normal şartlarda silip geri kurduğunda sorunun düzelmesi gerek.
   Ama seninki düzelmemiş.
   Sam dosyaları her zaman tam olarak silinmeyebiliyor; muhtemelen öyle bir sorunla karşılaşmışsındır.
   Aynı şeyi denemeni öneriyorum tekrar; ama sam dosyalarının tamamını ve hatta Mysql’i de silip baştan kurulum yap

 3. merhaba sam2 yi kullanıyorum casterfm üzerinden ben yayında yokken auto dj yi nasıl aktif edebılırım acaba ayarlardan yada sızdenmı satın almamız icab edıyor cok acıklayıcı bılgıler verıyorsunuz buarada tesekkur ederım

  • Merhaba. Yapmış olduğunuz yayın ücretsiz bir yayın ve orada auto DJ kullanımı gerçekleştiremezsiniz. Radyo Hosting satışı yapan firmaların birinden yayın hizmeti alırsanız auto DJ de paketin içerisinde olacaktır.

 4. Merhaba bende sam2 radyo pragramını kullanıyorum, fazla sorun yaşamıyorum fakat arada listedeki akış seçip öne sürdüğüm parçaları değilde ortalardan yolluyor ezgileri,istek çalıcam bi türlü gitmiyor pragram kendi yolluyor parçaları zor durumda kalıyorum, teşekkürler şimdiden cevap için. 🙏

  • Merhaba.
   Sam 2 bu sorunu muhtemelen, listeye aldığınız şarkıların hatalı olduğu zamanlarda yapıyordur. Yani o şarkıların sağ taraflarında süre olarak ?? ?? gibi bir görünüm vardır. O şarkılar bozuk olduğu için onları atlayıp sağlam olan şarkıyı seçer. Bu sorun da genellikle ya tam indirilmemiş şarkılarda olur ya da içerisinde Türkçe karakter olan şarkılarda. Ayşe, Bilgiç, Özlem… gibi Türkçe karakterleri sam 2 kabul etmeyebilir.

 5. Şöyle bir sorun mevcut, SAM Broadcaster PRO kullanıyorum, Encoder’i ayarladım fakat yayını sadece mikrofondan veriyor, müzik sesini de mikrofondan alıyor, hiç bir şekilde yayını müziğe vermiyor. Encoder olarak mikrofonumu (High Definition Audio Aygıtı) kullanıyor. Sebebi nedir?

  • Encoders bölümünde bulunan kırmızı ve yeşil butonlara dokunmuş olmalısınız. Oraları düzeltene kadar biraz daha karıştırın, yeşil işaretli ise kırmızıyı; kırmızı işaretli ise yeşili seçin ve yeniden deneyin.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*