İnternet üzerinde, kesintisiz canlı radyo dinleme olanağı sunan internet radyolarının kullandığı ve kendi aralarında en iyi yayın programı olarak da isimlendirebildikleri program SAM 2’dir. Bunun haricinde Solea kullananlar; ya da mixer satın alanların bulunduğunu da belirtmeliyiz ama genel olarak konuşacak olursak SAM2 oldukça başarılıdır. Bu anlamda ben de kendi adıma SAM 2 kullandığımı belirtmeden geçmemeliyim. Son zamanlarda internet üzerinde dolaşırken, SAM history temizlemenin mümkün olmadığını paylaşmış olan bazı arkadaşların yazılarına denk geldim ve bu anlamda, SAM history nasıl temizlenir sorusunun yanıtını sizlere aktarmadan geçemedim. İlk olarak History nedir ondan söz edelim, sonrasında da history temizlemeyi öğrenelim.

History Nedir?

Kendi adıma SAM 2 kullandığımdan söz etmiştim. Çalmış olduğumuz şarkıların son 200 tanesini bize aktaran; yani şarkı geçmişini listeleyen bölümün adının history olduğunu belirtebiliriz. Kesintisiz canlı radyo yayını yapıyorsanız, çaldığınız son 200 şarkıdan hangisini, saat kaçta çaldığınızı History’de görürsünüz.

Aslında bu sizin için avantaja dönüşebilir. Liste yapamadığınız zamanlarda, History’deki şarkıları Ctrl +A ile seçer ve tutup Queue’nin içerisine bırakırsanız, ardından da şarkılardan birinin üzerine sağ tıklayarak Suffle derseniz, şarkı listeniz karışır ve 200 şarkılık yeni bir listeniz olmuş olur. Kesintisiz canlı radyo yayınınız devam eder.

Sam History Nasıl Temizlenir?

Pek çok kişi, Sam üzerinde History’nin temizlenmediğini; ancak onun gizlenebileceğini belirtmiş bulunmakta. Evet, gizlendiği doğrudur. Ancak Sam History temizleme işlemini de çok basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Nasıl mı?

■ Sam 2’de, üst menü içerisinde yer alan Tools’a tıklayın.
■ Tools menüsü altında Maintenance’yi göreceksiniz. Üzerine gelin.
■ Sağ tarafta başka bir menü açılacak. Burada Clear History tıklayın.
■ Ekranın ortasında küçük bir mesaj penceresi açılacak ve size History’i temizleme işlemine devam etmek isteyip istemediğinizi soracak. Burada Yes diyoruz.

Bu işlemi yaptığınız halde Sam History temizleme konusunda başarılı olamadığınızı düşüneceksiniz; çünkü şarkılar hala karşınızda durmakta. Hani temizleniyordu?

■ Şimdi Sam’i kapatıp baştan açabilirsiniz…

Gördüğünüz gibi artık History temiz durumda.

Madem kesintisiz canlı radyo dinlemek isteyenler için temiz bir sayfa açtınız. O zaman size iyi yayınlar.