Telefondan radyo yayını yapmak, son zamanlarda, özellikle radyo sohbet kanallarının artması ile birlikte gündemdeki önemini arttırmış durumda. Ve tam da bu noktada, Android akıllı telefon ve tablet sahibi olanların kullanabileceği bir program olan BroadCast MySelf ön plana çıkıyor. Eğer bir Android telefon ya da tabletiniz varsa siz de BroadCast MySelf kullanabilir ve akıllı cihazınızın internete bağlı olduğu her yerde telefondan radyo yayını yapma şansını yakalayabilirsiniz. Peki BroadCast MySelf nasıl kullanılır?

BroadCast MySelf, telefondan radyo yayını yapmayı isteyenlerin sık kullandığı bir uygulama halini aldı. Bunun nedeni ise radyo sohbet kanallarına olan ilginin çoğunluğunun mobil cihazlardan gerçekleşmesi. İnsanlar radyo sohbet kanallarına sadece iş yerlerinden değil, evlerinden, hatta otobüslerden, ya da kendi araçlarından da giriş sağlayabilmekteler ve bu sayede ortamdan hiç bir şekilde kopmamaları söz konusu. Ve bu arada, radyoda yayın yapan DJ’ler arasında da yer almak istiyorlar. Tam da bu noktada BroadCast MySelf nasıl kullanılır sorusunun yanıtını merak ediyorlar.

Telefondan radyo yayını yapmak için BroadCast MySelf’i Google Play Store üzerinden indirebilirsiniz. Sonrasında ise belirli bazı alanları doldurmanız ve küçük bir kaç ayar yapmanız gerekmektedir. Bu noktada BroadCast MySelf nasıl kullanılır sorusunun yanıtlarını şimdi sizlerle paylaşalım.

BroadCast MySelf’i akıllı telefon ya da tabletlerinize Google Play Store üzerinden indirebilirsiniz. Uygulamanın bir de Pro sürümü bulunmakla birlikte, size ücretsiz olan sürümü yeterli gelecektir. Uygulamanın linkini, hatta uygulamayı farklı internet siteleri de paylaşmış olmakla birlikte, güvenliğiniz açısından Google Play Store’den indirmenizi öneriyoruz. Bulunması zor bir uygulama değil ki farklı kaynaklardan indirme gereği duyasınız…

Telefondan radyo yayını yapmak için BroadCast MySelf indirmenizin sonrasında server IP, port ve şifresini girmeniz gerekecektir. Bunun için ilk olarak Settings, yani Ayarlar’a gitmeniz gerekmektedir. Output Mode’yi Shoutcast olarak seçmenizin sonrasında OK deyip, ardından da hemen altında yer alan Output Settings’e tıklayın.

BroadCast MySelf nasıl kullanılır sorusunun önemli yanıtı aslında burada gizli. Hostname yazan yere telefondan radyo yayını yapmayı düşündüğünüz radyonun IP adresini girmelisiniz. Örneğin TR Radyo’da yayın alacaksanız kullanmanız gereken IP adresi: radyo.trradyo.com’dur. Farklı bir radyo için size farklı bir IP ya da sayısal bir IP de verilebilir. Hostname sonrasında Port girmelisiniz. Port muhtemelen dört rakamlı bir sayıdır. Bu sayının sonrasında ise size verilen Password’u girmelisiniz ki söz konusu password radyo yönetimi tarafından size verilecektir.

IP, port ve şifre girmenizin sonrasında artık BroadCast MySelf ile telefondan radyo yayını yapmaya başlayabilirsiniz ama ilk olarak yayında çalacağınız şarkıları seçmeniz gerekmektedir. Bunun için Track Folder’e tıklayıp, buradan da Parent’i seçin. Ardından, hangi klasördeki şarkıları çalacaksanız o klasörün üzerine bir kere dokunabilirsiniz.

Sonrasında Start – Stop tuşu ile telefondan radyo yayını yapmaya başlayabilir ve almış olduğunuz yayını durdurabilirsiniz. Sonrasında zaten mikrofon kısmından anonsunuzu gerçekleştirip, şarkı mixer bölümünden de çalacağınız şarkıların ses seviyesini ayarlayabilirsiniz. O halde, hadi size iyi yayınlar 🙂