Ümit Sayın, 31 Ocak 2022 Pazartesi günü 20:30’da Almina iLe Nazar Boncuğu programına canlı bağlantı konuğu oluyor. Güçlü sesi, başarılı besteleri ile Türkçe pop müzik tarihinin en başarılı isimlerinden olan sanatçı ile gerçekleştirilecek keyifli sohbeti sakın kaçırmayın.

Müzik piyasasına ilk albümü ile 1996 yılında giriş yapan Ümit Sayın, müzik hayatına, başarılarına başarı katarak devam etti. Ve bu sırada güçlü kişiliğinden ödün vermedi. Nereden mi biliyoruz? Bunun için ilerleyen bölümlerde Almina’nın Notu’nu okuyabilir; Almina iLe Nazar Boncuğu’nu dinleyebilirsiniz.

Ümit Sayın Şarkıları

Ümit Sayın şarkıları arasında yer alan ve içerisinde Hicran’ın da yer aldığı ilk albüm 1996 yılında müzik piyasasına bomba gibi düştü. Bu albümde yer alan çok sayıda şarkı 90’lar müziğine damgasını vurdu. Eframis isimli Albüm içerisinde yer alan şarkıların listesi şu şekilde.

Hicran
Beni Çağırma
Bu Sevginin Eseri
Eframis
Caneylom
Dursun Herşey
Gurbet
Gönül Sarayım
Gül Beyaz Gül
Onbeş Kasım

Ben Tabi Ki albümü ise 1999 yılında piyasaya girdi. Bu albüm içerisinde yer alan şarkılar da müzik listelerini o dönem alt üst etti. Peki sadece o dönem mi? Hala hafızalarımızda olan Ümit Sayın şarkıları bu albümde de yer almaktaydı.

Ben Tabi Ki
Yağmur
Bu Şehir Yok Mu
Adaletin Buysa Dünya
Olta
Sebebi Sensin
Karanlığın İçinde Kaybolup Duran
Son Ver
Senden Bir Haber Yok
Güller Ağlamaz

Mai albümü ise 2004 yılına ait. Bu albüm içerisinde yer alan şarkıları da şu şekilde sıralayabiliriz:

Sen Ve Ben
Ben İyiyim
Aşkımsın Ölene Kadar
Mavi Geceler
Dayanamam
Olmaz
Gönül Yareler İçinde
Ben Seni Unutamam
Mavi Geceler (Remix)
Güzel Aşkım

Ümit Sayın şarkıları listesinde yer alan Takılma ise 2010 yılında, müzik piyasasına single olarak girdi.

Sonrasında ise Söz Müzik Ümit Sayın isimli albümde sanatçı, bestelerini de vermiş olduğu isimlerle düetlerinin içerisinde yer aldığı bir albüme imza attı. Bu albümde:

Hasret Türküsü (Feat Suavi)
Gönül Yareler İçinde (Feat Bendeniz)
Gülendam (Feat Erdal Çelik)
Ya Sen Gidip De (Feat Pınar Aylin)
Çal Beni (Feat Emel Müftüoğlu)
Hayat Dediğin (Feat Levent Yüksel)
Gitme (Feat Tarkan)
Tutun Ellerimden (Feat İzel)

Üretmeye ara vermeyen Ümit Sayın’ın bu albümünü 2013 yılında gelen Kendiliğinden isimli albüm izledi. İçerisinde yer alan şarkılar ise şu şekilde:

Bir Yolunu Bulamadım
İster İster
Hep Senin Yüzünden
Deli
Bana Ne Oldu
Canım Ne İsterse Yaparım
Biri Var Kalbünde
Bir Zamanlar Caddesi
Biz Kopamayız

Ümit Sayın Kimdir?

Ümit Sayın kimdir sorusunun yanıtını herkes az ya da çok biliyor. Onu gören herkes tanıyor. Fakat yakından tanıyanlar ve tanımayanlar var. Dolayısı ile radyo dinle; aynı zamanda onun hakkında bilgi al hedefinde olanlar için kendisinden detaylı olarak bahsedelim.

Müzik kariyerine ilk adımı, Sezen Aksu’nun İzmir’de verdiği bir konserde ona eşlik ederek atan Ümit Sayın, sonrasında Ajda Pekkan ve Harun Kolçak gibi usta isimlere, onların vokalisti olarak eşlik etti. Dünyaya ise gözlerini 26 Nisan 1970 yılında, yine İzmir’de açtı.

Üniversiteye kadar olan eğitimini İzmir’de tamamladı. Ardından da Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü Açık Öğretim Fakültesinde eğitim hayatına devam etti. Ancak bu eğitimi, müzik kariyeri dolayısı ile yarıda bırakmak durumunda kaldı.

Sezen Aksu‘nun vokalistliğini yaparak adım attığı müzik kariyerine devam etmek için İstanbul’a yerleşti. Timur Selçuk’tan klasik gitareğitimi aldı. Ardından da MFÖ grubunun üyelernden Fuat Güner’in stüdyosunda 2 yıl çalıştı.

Bu sırada stüdyo vokalleri ve reklam müzikleri yaptı. 1991 yılı itibari ile de ilk Ümit Sayın besteleri ortaya çıkmaya başladı. 90’lara damgasını vuran isimlerden Deniz Arcak’ın adını duyurduğu Zehir Ettin ve Vurur şarkılarının söz ve müzikleri Ümit Sayın’a ait.

Sanatçı 1990 yılında Sezen Aksu, 1992 yılında Harun Kolçak ve 1993 yılında Ajda Pekkan’a vokalistlik yaptı. 1994 – 1995 yıllarında ise Tarkan’a vokallerde eşlik eden sanatçı, bugüne kadar çk sayıda başarılı isimle çalıştı. 1991 yılında besteler yapmaya, MFÖ grubu üyelerinden Özkan Uğur’un teşvikleriyle başladı.

Sanatçının bestelerini verdiği isimler arasında Deniz Arcak, Seden Gürel, Tarkan, Suavi, Pınar Aylin, Zeynep Dizdar, Erdal Çelik, Harun Kolçak, Leman Sam, İzel, Burak Kut, Emel Müftüoğlu, Hakan Peker, Yeşim Salkım… gibi çok sayıda isim yer alıyor.

Nazar Boncuğu Almina’nın Notu

Ümit Sayın‘ı yayınına konuk almak isteyen Almina, sanatçıya ulaşmak için çok çabaladı. Peki ama bu ısrarının sebebi neydi? Sektörde çok sayıda isim PR çalışmaları için Almina iLe Nazar Boncuğu programına konuk olmak isterken, Almina neden sanatçıda ısrarcı oldu? Kendisinden dinleyelim…

Ümit Sayın Şarkıları
Ümit Sayın

“Herkese merhabalar. Ümit Sayın konusunda ısrarcı olduğum doğrudur. Sanırım sonrasında da aynı çabayı Ebru Gündeş için harcayacağjm. peki ısrarımın sebebi ne? Nazar Boncuğu’nu dinlerken de fark edeceksiniz ki kendisi benim için bir abi.

Çünkü onunla 1997 yılında tanıştık. Ben daha o zamanlar 14 yaşında bir çocuktum:) Bir çekim için Mersin’e gelmiş, sonrasında da çok samimi bir komşumuzu ziyaret etmişti. Komşumuzla samimiyetimiz, bu ziyaretten haberdar olma sebebimdi. Dolayısıyla tanışmaya gittim.

O zamanlar çok iyi bir radyo dinleyicisiydim. Ayrıca Ümit abinin ilk kasetini de almıştım. Ve şimdi yanımda oturuyordu. Kendisiyle poz poz resimler çekildik. O zamanlar cep telefonları yoktu. Dolayısı ile fotoğraf makinesiyle çekildik. Tab ettirmek için fotoğrafçıya verdiğimde ise makinede film olmadığını söyledi. Çok üzülmüştüm 🙁

Ama en azından onunla tanışmış, sohbet etmiştim. Çok sempatik, güler yüzlü, doğal bir insandı. Hala da öyle. Bunu nerden mi biliyorum? Daha önce de belirttiğim gibi kendisine ulaşmak için çok çabaladım. Ama çabalarım sonuç verdi ve kullanmakta olduğu kişisel telefonuna ulaştım.

Ona kendimi tanıttığımda ve Nazar Boncuğu isimli programıma konuk almak istediğimi söylediğimde, beni hatırlayıp hatırlamadığını bilmesem de, kesinlikle olumsuz bir cevap vermedi. Yayın için uygun tarih belirlemeye çalıştı ve ilk günkü gibi keyifliydi, sempatikti sohbeti.

İçerisinde bulunduğu ortam ya da şöhreti onu değiştirmemişti. Dolayısı ile kendisine sonsuz teşekkürüm beni kırmadığı için. İyi ki onun gibi değerli bir insanı tanıma şansım olmuş. Sizlere de bunu tavsiye ederim. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

Yayınımız 31 Ocak 2022 Pazartesi akşamı 20:30’da. Adresimiz TR Radyo. Bizi, keyifli sohbetimizi mutlaka dinleyin.