Bebeklere dinletilecek şarkılar, anneler tarafından hep araştırılmakta ve merak edilmektedir. Çünkü müzik dinlemenin bebeklere faydaları bulunduğu çok uzun yıllardır konuşulmaktadır. Zaten bebeklerin de müzik dinlediklerinde sakinleştiklerini, ninnilerle uyuduklarını ya da ağlarken sustuklarını fark edebilirsiniz. Müzik dinlemenin bebeklere faydaları arasında yer alan bazı etkiler de vardır ki bilmezseniz, o etkilerin müziğe bağlı olduğunu kesinlikle düşünmez; durumu bebeğinizin zekasına bağlarsınız. Günümüz bebekleri elbette çok zekiler. Ancak bebeklere dinletilecek müzikler onların daha zeki olmalarını sağlayabilir. Tüm bunları göz önüne aldığımızda ise müzik dinlemenin bebeklere faydalarını detaylı olarak bilmemizin zamanı gelmiş demektir.

Müzik Dinlemenin Bebeklere Faydaları

Aslında genel olarak bakıp, bebeklere dinletilecek şarkılar şeklinde bir ayrım yapmadan müzik dinlemenin bebeklere faydalarını ele almak ve müziğin bebekler için dahi evrensel olduğunu unutmamak gerekiyor. Tam da bu noktada 9 aylık bir bebeğe dinlettiğiniz müzik, onun beyninde yer alan ve hem müziği; hem de diğer sesleri algılamasını sağlayan bölümün daha sağlıklı gelişmesini olanaklı hale getiriyor.
Müzik Dinlemenin Bebeklere Faydaları

Müzik dinlemenin bebeklere faydalarından yararlanarak, bebeğinizin okul hayatında, matematik ve dil derslerinde daha başarılı olmalarını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte, bebeklere anne karnında müzik dinletmek, doğumdan sonra bebeklerin daha sakin bir yaradılışta olmalarını olanaklı hale getirir. Yani şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Dünyaya akıllı bir bebek getirmek istiyorsanız, hamileyken müzik dinleyin. Sizinle birlikte bebeğiniz de dinleyecektir. Derslerinde başarılı bir çocuğunuz olmasını isterseniz, ona doğduktan sonra da müzik dinletmeye devam edin. Kim bilir belki böylece bebeğinizin müziğe olan yeteneğini de erkek yaşta fark edersiniz. Ne demişler: Çok para kazanmak istiyorsanız ya topçu olmalısınız ya popçu… Gerçi günümüzde müzisyenler eskisi kadar kazanç elde edemiyorlar ama olsun; müzik güzel bir hobidir; ucunda az kazanmak olsa da…

Müzik dinlemenin bebeklere faydalarından söz ederken, bebeklerin matematik algısının da müzik ile geliştiğini belirtmemiz gerekmektedir. Şöyle ki: Bir insanın beyin gelişimi en önemli dönemlerini 0- 3 yaş aralığında gerçekleştirir. Bu dönemde yetişkin insan beyninin 1/4’ü kadar olan bebek beyni, 3 yaşından sonra büyük bir hızla büyür ve gelişir. Dolayısı ile tam da 0 – 3 yaş aralığında bebeklere dinletilecek müzikler arasında klasik müzikten söz edebiliriz. Çoğumuzun klasik müzik dinlerken sıkıldığı doğrudur. Ancak bebekler de dahil olmak üzere, klasik müzik dinlerken kullandığımız beyin hücrelerimiz, zaman ve mekan algısını düşünürken kullandığımız beyin hücrelerimizle aynıdır. İşte bu nedenle bebeklere dinletilecek şarkılar arasında klasik müziğin çok önemli; matematik algısını geliştirici etkisi bulunmaktadır.

Müzik dinlemenin bebeklere faydalarından bir diğeri de duygusal zekalarının gelişmesi. Kendilerini çok daha rahat ifade eden bebekler, bebeklere dinletilecek şarkılara eşlik ederek dans da ediyorlarsa, motor becerileri de gelişim gösterecek demektir. Yani müzik dinlemenin bebeklere faydaları sadece zihinleriyle değil bedenleriyle de bağlantılıdır.

Bebeklere Dinletilecek Müzikler

Bebeklere dinletilecek şarkılar ve bebeklere dinletilecek müzikler arasında klasik müzik ilk sırada yer alıyor. Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi klasik müzik bebeklerin bilişsel zekalarının artmasını sağlıyor. Bir de şunu düşünün: İki tane çocuk var karşınızda ve bunlardan biri okul öncesi eğitimden de önce bilgisayar dersi almış. Bir diğerinin ise müzik dersi aldığını var sayın. Burada müzik dersi alan çocukların zaman ve mekan algısının, bilgisayar dersi alan çocuğa göre daha gelişmiş olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Çocukken bir enstrüman çalmayı öğrenen kişilerin düşünme becerileri diğerlerine göre daha fazla oluyor.
Bebeklere Dinletilecek Şarkılar

Bebeklere dinletilecek müzikler arasında yer alan, başta klasik müzik ya da Ali Babanın Çiftliği gibi şarkılar veya Ömrüm tarzı Ankara oyun havaları… fark etmeksizin, bebeklerin beyinlerinde daha fazla sinir hattı oluşmasını gündeme getiriyor. Beyninde daha fazla sinir hattı bulunan kişilerin ise öğrenme, idrak ve hafıza gelişimleri diğerlerine göre çok daha iyi oluyor.

Bebeklere dinletilecek şarkılar ve müzikler arasında sadece klasik müziğin yer almadığını, bebeklerin şarkı söylemeyi de öğrenmeleri gerektiğini belirtmeliyiz. Dolayısı ile canlı radyo dinle kesintisiz araması yapabilir ve bebeğinizin her tür müziği dinlemesini sağlayabilirsiniz. Böylece şarkı söylemeyi öğrenecek olan bebeğinizin dil öğrenme yeteneği gelişecektir. Bununla da kalmayıp, şu detayı da eklemeden geçmeyelim: Hiç bir bebek sadece müzik dinlediği ya da şarkı söylediği için zeki olmaz. Bu şekilde sadece analitik zekası gelişen bebeğinizin matematik ve geometri derslerinde başarılı olma durumları söz konusudur.

Anne Karnındaki Bebeğe Müzik Dinletmek

Bebeklere dinletilecek şarkılar hakkında bilgi sahibi olmaya çalışırken, anne karnındaki bebeğe müzik dinletmek konusunda da bilgi sahibi olmalısınız. Çünkü yapılan araştırmalara göre, anne karnında iken gözlemlenen ve bu sırada müzik dinletilen bir bebeğin, nefes alışlarını müziğin ritmine göre düzenlediği belirlenmiştir. Bu ise şunu gösterir: Bebek müzik dinlemekten keyif alıyor ve dinlediği müziğe anne karnında dahi eşlik ediyordur.
Anne Karnındaki Bebeğe Müzik Dinletmek

Peki anne karnındaki bebeğe müzik dinletmek için ne yapmalısınız? Aslında bunun için sadece annesi olarak sizin, sesi orta şiddette açarak müzik dinlemeniz yeterlidir. Bunun için karnınıza hoparlör ya da kulaklık dayamak gibi şeyler yapmanız ise bebeğinizi, sesin çok yakından gelmesi dolayısı ile rahatsız edecektir. Bebeğin müziği duymayacağından endişelenmeyin. Sizinle onun arasındaki besin alışverişini sağlayan kordon, aynı zamanda müzikleri de rahatlıkla bebeğe iletmektedir. Fakat böyle diye kulaklık da kullanmayın. Hoparlörden müzik dinleyip, anne karnındaki bebeğe müzik dinletmek de en çok bu şekilde sağlıklıdır.

Anne karnındaki bebeğe müzik dinletmek konusunda sesin yüksek olmaması gerektiğini de özellikle hatırlatmak isteriz. Aksi halde müzik dinlemenin bebeklere faydalarından çok zararları ile yüz yüze gelirsiniz. Anne karnındaki bebeğe müzik dinletmek sırasında yüksek ses kullanmak, bebeğin erken doğumuna, zayıf doğmasına ya da doğum sonrasında işitme problemleri yaşamasına neden olabilir. Dolayısı ile 50 – 65 DB arası bir ses seviyesi yeterli olacaktır.

Anne karnındaki bebeğe müzik dinletmek şart da değildir. İsterseniz ona kendiniz de şarkı söyleyebilir ya da enstrüman çalmayı biliyorsanız, ses seviyesini abartmadan çalabilirsiniz. Zaten bebeklere dinletilecek şarkıları, onların çok zeki olmasını sağlamak amacı ile dinletmeyin. Bu müziklerden kendinizin de zevk alacağını ve rahatlayacağınızı düşünerek önce siz dinleyin.

Bebeklere Dinletilecek Radyolar

Bebeklere dinletilecek şarkılar için bebeklere dinletilecek radyolar da bulabilirsiniz. TR Radyo, bu radyolara verebileceğimiz bir örnek olup, sizin frekans ayarı yapmanıza ya da herhangi bir müdahalede bulunmanıza gerek kalmadan, şarkıları kendi kendine çalacaktır. Reklamsız radyo kanalı hangisi aramasına uygun olması dolayısı ile de bebeğinizin dikkatini dağıtabilecek dış etkilere sahip değildir. Türkçe pop müzik formatına sahip olması, TR Radyo’nun bebeğiniz tarafından sevilmesinin önemli bir diğer sebebi olacaktır.

Bebeklere dinletilecek şarkılar sadece Ali Babanın Çiftliği gibi çocuk şarkıları ya da çizgi film şarkıları ile sınırlı değildir. Zaten bir müddet sonra bebeğinizin bu şarkılardan sıkıldığını görebilirsiniz. Ninni söyleyerek ise onu sadece uyutabilirsiniz. Dolayısı ile bebeklere dinletilecek radyolar bulabilir ve müziği akışına bırakabilirsiniz. Bu arada bebeğiniz kendi kendine oynayacak, sizde arkadaş sohbetlerini ya da günlük ev işlerini fırsattan istifade ederek rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. TR Radyo bu noktada tam size göre olacak ve müzik dinlemenin bebeklere faydalarından yararlanmanızı da sağlayacaktır.