Evde kalırken yapılabilecek şeyler, Corona Virüs günlerinde herkes tarafından merak ediliyor. Pek çok kişi puzzle oynarken çok sayıda kişi de radyo dinlemeyi tercih ediyor. Bu noktada biz de TR Radyo olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyor ve radyo dinlemeyi seven herkese hitap etmeyi kendimiz için borç biliyoruz. İlerleyen bölümlerde, evde kalırken yapılabilecek şeylerden daha detaylı olarak söz edeceğiz.

Evde kalırken yapılabilecek şeylerden söz edeceğiz elbette. Ancak, öncelikle şöyle bir espri yapmadan geçmek istemiyoruz: Bundan bir kaç ay öncesine kadar, bir türlü evlenmeyenler için kullanılırdı evde kalma tabiri; “Evlenme, evde kal, turşunu kursunlar” denirdi. Yani evde kalmak sinir bozucu ve oldukça sinir edici bir durumdu. Ama şimdilerde, önce kendine; sonra millete faydalı olmak adına herkesin evde kalması öneriliyor. Ne garip değil mi? Bir zaman sonra bu iki durum birbirine karıştırılmaya başlanacak… Peki evde kalırken yapılabilecek şeyler arasında neler var?

Evde Kalırken Neler Yapılabilir?

■ Radyo dinlemek: Aslında internete bağlı bir bilgisayar, telefon ya da tablete sahip olan herkes, evde kaldığı sırada, hiç bir çaba sarf etmeden radyo dinleyebilir. Dinlediği radyodan şarkı isteyebilir ve sohbetlere dahil olabilir. Elbette TR Radyo olarak, siz değerli dinleyicilerimizi yayına dahil edebilmek için elimizden geleni yapıyoruz.Size de yayınlara katılım sağlamak kalıyor.

 

■ Kitap okumak: Kitap okumak aslında sadece Corona virüs günlerinde değil, sürekli yapılması gereken şeyler arasında yer alıyor ama belki evinizde “Sakla samanı gelir zamanı” diyerek okumak için aldığınız kitaplar vardır ve onları rahat rahat okuyabilirsiniz. Bu gibi dönemlerde zaten yeterince stresli olmamız dolayısı ile daha basit kitaplar okumak adına fantastik romanlar, bizim sizler için önerebileceğimiz kitaplar arasında yer almaktadır.

■ Film izlemek: Belki çok uzun zamandan bu yana izlemek istediğiniz ama izleyemediğiniz filmler vardır. Belki vizyona giren filmleri gidip izleme olanağı bulamamışsınızdır. Belki televizyonda yayınlanmışlardır, ama bir türlü izleyememişsinizdir. İşte bol internetli bir evde kalma döneminde, evde kalırken yapılabilecek şeyler arasında yer almaktadır internet üzerinden film izlemek.

■ Oruç tutmak: Bu madde size muhtemelen biraz garip gelecek. Ancak Ramazan ayı 2020 yılında 24 Nisan’da başladı ki havalar henüz yaz sıcağı kıvamına ulaşmadı. Pek çoğumuz çalışırken ve sıcak günlerde oruç tutmakta zorlanıyoruz. Ancak şimdi, hem evde kalıyoruz, hem de havalar oldukça iyi. Ve emin olun sahura kalktığınız zaman oruç tutmak sizi kesinlikle sarsmayacaktır. Dolayısı ile hem dini görevinizi yerine getirmek ve hem de bu sayede vücudunuzu toksinlerden arındırmak için evde kalabilirsiniz.

■ Yemek yapmak: Evde kalırken yapılabilecek şeyler arasında yer alan yemek yapmak, pasta yapmak şeklinde de değiştirilebilir. Genel olarak bakıldığında muhtemelen evden çıktığımız zaman diyetisyenlere çok iş düşecek. Ancak onu o zaman düşünürüz diyen pek çok kişi gibi yemek ya da pasta yapıyor ve değişik tarifler deniyoruz. Aynı şeyi siz de rahatlıkla yapabilirsiniz.

■ İnternetten para kazanmak: Bu madde size hiç de garip gelmemeli aslında. Evde kalırken yapılabilecek şeylerin en kolaylarından bir tanesi internetten para kazanmak… Bunun için hiç bir yere gitmenize gerek yok. Çünkü internetten para kazananlar zaten evden çalışıyorlar. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? İlerleyen günlerde sizlere buna yönelik bir makale de hazırlayabiliriz. Ancak o zamana kadar siz de makale yazmak ya da internetten para kazanmak hakkında bilgi araştırması içerisine girebilirsiniz.

■ Arkadaşları aramak: Kim bilir belki de uzun zamandan bu yana arayamadığınız arkadaşlarınız ya da akrabalarınız vardır. Telefonunuzun kulaklığını takıp, isterseniz dakikalarınızdan; isterseniz de Skype ya da WhatsApp gibi anlık mesajlaşma uygulamalarından; internet üzerinden sevdiklerinizi sesli olarak arayabilirsiniz. Ancak kulaklık olayı önemli; konuşma uzun sürebilir ve sonrasında baş ağrısı ile uğraşmak durumunda kalabilirsiniz çünkü.

■ İnternetten alışveriş yapmak: Kim ne derse desin, pek çok kadın alışveriş yapmayı çok özledi. Ancak evde kalırken yapılabilecek şeylerden bir tanesi de internetten alışveriş yapmak. Bunun için giysi bedenlerinizi bilmeniz ya da neye ihtiyacınız olduğunu kestirmeniz yeterli. Pek çok yerde ücretsiz kargo seçeneğini kullanarak alışveriş yapabilme olanağına sahip olursunuz. Ancak bu sırada kredi kartı limitlerinizi aşmamaya dikkat edin. İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgileri de sizlerle ilerleyen günlerde paylaşacağız.

 

■ Temizlik yapmak: Evde kalırken yapılabilecek şeylerden bir diğeri de temizlik yapmaktır. Pek çok kişi çalıştığı için evinin temizliğini ihmal eder ya da yapabildiği kadarını yapar, ama tam da bahar aylarını yaşadığımız bugünlerde bahar temizliği yapmak hiç de fena olmayacaktır. Bu sırada radyo dinlemeyi de deneyebilir, hatta şarkılara eşlik edebilirsiniz. Hatta ve hatta, toz alırken, TR Radyo’da çalan hareketli bir şarkının ritmine ayak da uydurabilirsiniz.

 

■ Uyumak: Aslında 7/24 zamanımız olsa da yapsak dediğimiz bir şey değil mi uyumak? Evde kalırken yapılabilecek şeyler arasına uyumayı da eklemeye ne dersiniz? Tüm gün değil elbette ama canınız istediği anda yatağınıza uzanmak ve uyumak ne kadar keyifli olacaktır değil mi? Ancak evde kal günleri sona erdiğinde bu durumu alışkanlık haline getirmiş olmamalısınız.

■ Spor yapmak: Hadi canım, evde spor da mı yapılır? Yapılır elbette. Hatta bu şekilde zayıflayabilirsiniz de. Ancak evde kalırken yapılabilecek şeyler arasında her ne kadar spor yer alsa da, bu noktada dikkatli olmaya ve sağlığınızı riske atmamaya dikkat etmelisiniz.

■ Puzzle Yapmak: Aslında sadece puzzle değil, pek çok zeka oyunu da oynayabilirsiniz evde kaldığınız zamanlarda. Pek çok kişi internet üzerinden puzzle satın alırken, çok sayıda insan da beyin jimnastiği yapmaya yönelik olarak sosyal medya üzerinde paylaşılan soruları çözmeye yönelmiş durumda.

■ Kişisel bakım yapmak: Cilt bakımı yapmayalı ne kadar zaman oldu? Saçlarınıza en son ne zaman bakım maskeleri uyguladınız? Mesela mayonezle saçınıza bakım yapıp, sonrasında mayonezi saçınızda beş saat bırakmanız gerektiğini söylesek bunu yapabilecek zamana sahip miydiniz? Ancak şimdi evde kalırken yapılabilecek şeyler arasında yer alıyor kişisel bakım önerileri ve rahatlıkla denenebilirler.

Kısacası, siz yeter ki evde kalın ve TR Radyo’nun, evde kalırken yapılabilecek şeyler önerilerini dikkate alın. Sağlıkla kalın.